Кметът на София Васил Терзиев внесе в Столичния общински съвет проекта за бюджет на Столичната община за 2024 г., съобщиха от Столичната община.
Предложеният бюджет от екипа на Васил Терзиев е в размер на 2 577 149 857 лева. Към тях ще бъдат прибавени още 100 млн. лв. от държавния бюджет за инвестиции в цяла София, от които 50 млн. лв. - за проекти на районните администрации.
"За 2024 г. планираме рекордни инвестиции в София", написа кметът Терзиев в профила си във Фейсбук и допълни, че на ход е Общинският съвет.
Основните акценти в проекта за бюджет за 2024 г. са: 611 945 670 лв. за инвестиции в строителство на нови и ремонти на детски градини и училища, инфраструктура и вътрешноквартални улици и подобряване на условията в болници и ДКЦ;
без повишаване на данъци, но с повишаване на събираемостта; включване на гражданите в управлението на града, 5,3 млн. лв., разпределени от гражданите на София по приоритетни за тях проекти;
10% повече за по-зелена София; 50% повече за програма "Култура", както и дигитализация на услугите на Общината и стимулиране на иновативни проекти, посочват от Столичната община.
И още: Капиталовата програма е на стойност 611 945 670 лева. Към тези инвестиции се добавят финансираните от държавния бюджет 109 проекта на стойност 100 млн. лв., допълват от Общината.
Средствата от европейски оперативни програми в тазгодишния бюджет са на сравнително по-ниски нива и възлизат на 112,434,200 лв., което се дължи на факта, че се намираме в края на програмния период, поясниха от Столичната община.
Министърът на финансите Теменужка Петкова увери, че няма "смущаващ“ елемент в предложението компании да имат възможност да правят дарения към централния бюджет с цел данъчно облекчение. Възможността за включването на тази мярка е обсъдена с браншови организации още по време на служебния кабинет. Според Петкова в тази мярка няма корупционен риск: "НАП,..
В Кипър таванът на необлагаемия подоходен данък за физическите лица ще се увеличи с 1000 евро и ще стане 20 500 евро, а допълнителни данъчни облекчения ще подпомагат семейства с деца и различни социални групи. Това е една от най-значимите промени в планираната от правителството широкообхватна данъчна реформа, която бе представена днес...
Американското правителтсво и компанията-производител на Ф-16 са уверили, че страната ни ще получи по график до края на годината всичките изтребители. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов пред Комисията по отбрана. Министър Запрянов каза още, че сертификацията на съоръженията на "Граф Игнатиево" е минала успешно, а за ремонтите там са..
Десетки деца се включиха в двудневното ателие за изработване на мартеници, организирано от Общината в Дупница. В ателието, организирано на партерния етаж на Общината, се включиха десетки възпитаници на детските заведения и училища в града. Как се изработват символите на здравето и късмета им показваха майстори приложници. Малките..
БНБ призова за по-голяма ефективност на публичните финанси и подобряване на бизнес средата с по-малко регулации. Подуправителят Петър Чобанов отправи този призив по време на заседанието на Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание, която заедно с още две комисии – на здравеопазването и на социалната политика, обсъждат държавния бюджет:..
Не виждам да има тенденция за съществена промяна през тази година по лихвите на депозити и по кредити. Ресурсът, с който банките разполагат като депозитна база, е много голям, коментира Георги Трендафилов, финансист, в интервю пред БНР. "Лихвите по депозитите са много ниски, но това не пречи на хората на държат парите си на влог без..
577 млади лекари положиха Хипократовата клетва на церемония по дипломирането на абсолвентите от Медицинския университет в София. Тържественото връчване на дипломите беше в Зала 1 на Националния дворец на културата. 224 български и 353-ма чуждестранни студенти положиха Хипократовата клетва. Те получиха поздравления и ценни напътствия..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...