Британският външен министър Дейвид Камерън заяви, че Обединеното кралство има готовност по-рано от предполагаемото официално да признае палестинска държава. Той каза това преди да се отправи на поредна обиколка в Близкия изток.
Лорд Камерън каза, че на палестинците трябва да се даде "политически хоризонт за насърчаване на мира в Близкия изток". Той започва четвъртото си посещение в региона, откакто беше назначен за външен министър през ноември. Обединеното кралство носи отговорността да определи как би изглеждала палестинската държава, каза той на прием късно снощи в Уестминстър.
"На палестинския народ ще трябва да се покаже "необратим напредък" към решение с две държави и когато това се случи, ние със съюзниците ще разгледаме въпроса за признаването на палестинска държава, включително в Обединените нации", каза първият британски дипломат пред Съвета на консерваторите за Близкия изток.
Камерън намекна, че Великобритания може да даде официално дипломатическо признание на палестинска държава не като част от окончателно мирно споразумение, а по-рано, по време на самите преговори. Дейвид Камерън също така призова Израел да позволи повече хуманитарна помощ в Газа и каза, че е "нелепо" жизненоважна британска и друга помощ да се връща обратно на границата.
Лорд Камерън каза, че последните 30 години са били история на провал за Израел, защото не е успял да обезпечи сигурност на своите граждани. Само чрез признаване на този провал, каза той, ще има мир и напредък.

Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на Украйна Володимир Зеленски. "Те подчертаха тяхната подкрепа за стремежа към мир на президента Тръмп и..
На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над 10 сигнала за наводнени мазета в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“,..
Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по миграцията Николас Йоанидис след срещи в Европейската комисия. Средствата са от втория швейцарски..
13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес. Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен комплекс на палестинската групировка в Южен Ливан. Убити са „13 терористи на "Хамас“, сред които Дживад..
Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва уличните наркодилъри със санкционирани руски олигарси,твърди „Файненшъл таймс“. Две мрежи за пране на..
Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината. Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна маса и двама миньори, заклещени на второто ниво на мината. По-късно стана ясно, че още един техен..
Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП. "Говорим за нещо, което е в медиите и което не е представено официално от Съединените щати или..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..