Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руският космонавт Олег Кононенко подобри рекорда по прекарано време в Комоса

Руският космонавт Олег Кононенко
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският космонавт Олег Кононенко подобри рекорда по прекарано време в Комоса. В момента той се намира на борда на Международната космическа станция, а в досегашната си кариера е прекарал над 2 години и половина отвъд атмосферата.

Tой подобри рекорда на своя сънародник Генадий Падалка, който прекара над 878 дни в пет полета, преди да се пенсионира през 2017 година.

За Кононенко сегашният полет в Kосмоса е също пети поред. След края на настоящата мисия, планирана за 23 септември, той ще има 1110 дни престой в Космоса.

Международната космическа станция, където се намира Олег Кононенко, е един от малкото международни проекти, по които Съединените щати и Русия все още си сътрудничат, отбелязва "Ройтерс".


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
на живо

Блицконтролът в НС – без премиера Желязков

Блицконтролът в парламента се провежда без участието на премиера Росен Желязков. Причината е спешното свикване на Съвета по сигурност към Министерския съвет във връзка с посочване и предложения до правителството за избор на особен търговски управител на "Лукойл" Бургас. Това обяви в пленарната зала председателят на Народното събрание Рая..

публикувано на 14.11.25 в 10:18

Две гръцки крайнолеви групировки в списъка на САЩ с терористични организации

САЩ включиха две гръцки крайнолеви групировки в списъка си с терористични организации. Според информация на гръцките медии американската администрация ги обвинява в участие в глобален тероризъм, а Държавният департамент подчертава, че усилията са насочени към неутрализиране на международни екстремистки мрежи. Едната организация -..

публикувано на 14.11.25 в 10:12
Бойко Борисов в НС, 14 ноември 2025 г.

България може още днес да получи дерогация за санкциите срещу руския петрол

В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че още днес България може да получи дерогация за 6 месеца. Отговорът му дойде след въпрос дали се обмисля закупуването на "Лукойл" от Българския енергиен холдинг: "Има много време, нека назначат особен управител. Виждате колко са динамични събитията в света. Вече се..

публикувано на 14.11.25 в 10:01
Атанас Радев

Атанас Радев: Често институциите виждат младите хора като проблем, а не като ресурс

" Често институциите виждат младите хора като проблем, а не като ресурс, който могат да използват за разрешаването на проблеми. Не се търси гласа и подкрепата на младите хора".  Това коментира пред БНР Атанас Радев - председател на Националния младежки форум. "По-скоро ние сме тези, които търсим политиците. Когато започнат да се правят..

публикувано на 14.11.25 в 09:54
Илие Боложан

Румъния: Без търговско решение дейността на "Лукойл" ще бъде трудна след 21 ноември

Румънският премиер Илие Боложан заяви, че без търговско решение дейността на "Лукойл" в северната ни съседка ще стане изключително трудна след влизането в сила на американските санкции на 21 ноември. В интервю за "Евронюз Румъния" Боложан подчерта, че всяка компания, работеща с "Лукойл", рискува да попадне под санкции, ако финансовите потоци..

публикувано на 14.11.25 в 09:41
Снимката е илюстративна

Апел: НЗОК да заплаща изцяло инсулинови помпи за диабетиците

В петиция на родителите на деца с диабет тип 1 и на пациенти с това заболяване се призовава НЗОК да плаща напълно за инсулинови помпи като съвременен метод за контрол върху диабета. Достъпът до тези инсулинови помпи трябва да бъде изцяло реимбурсиран от Здравната каса , смята Мариета Котова, председател на Асоциацията на децата с диабет...

публикувано на 14.11.25 в 09:27
Володимир Зеленски

Зеленски ще посети Атина в неделя

Украинският президент Володимир Зеленски ще пристигне в неделя в Атина, където ще отправи призив за увеличаване на военната помощ за Киев. Зеленски пристига в Атина с две основни цели - да подсигури газа за Украйна през зимата и да договори допълнителна военна помощ от Гърция. Това коментират политически наблюдатели преди посещението на..

публикувано на 14.11.25 в 09:05