Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Аргайл: Супершипонин" – гарантирано екшън забавление

"Аргайл: Супершипонин"
Снимка: Форум Филм България

Този уикенд по българските кина се появи, може би, първият за тази година голям блокбастър, който ще опита да спечели вниманието на публиката. Екшънът "Аргайл: Супершпионин" е с бюджет от 200 милиона долара, и с режисьор Матю Вон. Той е работил освен по някои от филмите, посветени на комиксовата вселена на X-Men, така и по други шпионски киносюжети - тези за Kingsman, които също се оказаха успешни. 

Освен това в актьорския състав на "Аргайл" са имена като Хенри Кавил, Брайс Далас Хауърд, Сам Рокуел, Самюел Джаксън, Брайън Кранстън, виждаме и екранната майка на Кевин от "Сам Вкъщи", Катрин О Хара в много интересна роля, както и Джон Сина. Естествено, много се говореше за участието на Дуа Липа във филма. То е кратко, но запомнящо се и много изкусително. Музикалната звезда дебютира в киното миналата година, като стана част от актьорския състав на най-успешния филм за 2023-та, а именно – Барби.

Какво обаче се случва в „Аргайл: Супершпионин“? Филмът ни запознава с успешната писателка Ели Конуей, в ролята Брайс Далас Хауърд, която предпочита да живее в шпионския свят на своя главен герой - агент Аргайл. В ролята влиза актьорът, когото познаваме и като Супермен, и като Гералт във Вещерът от популярните книги и сериал Хенри Кавил. Ежедневието на Ели преминава в създаване на неговия динамичен и опасен живот, срещащ го със заплахи, предателства и мисии, от които зависи съдбата на целия свят. Всичко се променя, когато сюжетите й започват да се развиват в реалността, а тя се оказва мишена на шпионска организация, чиито действия твърде много напомнят тези в книгите на популярната писателка. Това е сюжет с много обрати, мога да кажа само, че почитателите на този тип филми ще останат доволни.

Големите звезди на филма се оказват Брайс Далас Хауърд, която е в ролята на писателката Ели Конуей и Сам Рокуел, като нейният шпионин – пазител, който трябва да я предпази от злодеите и да използва пророческите й таланти, за да ги спре. Брайс познаваме от редица популярни филми като новата трилогия за „Джурасик свят“, „Спайдър мен 3“ и „Селото“. Тук тя е малко непохватната, интровертна, но пък изключително талантлива писателка, която трудно приема нездравия интерес към личността й, който задвижва действието във филма. Сам Рокуел пък е носител на толкова много награди, сред които и Оскар за най-добра мъжка поддържаща роля във филма „Три билборда извън града“ с режисьор Мартин Макдона. Тук го виждаме в една майсторски изградена комедийна роля, която често граничи с абсурда, но все пак, говорим за шпионски екшън. А в този тип жанрове всичко е възможно. Ето защо прощавам на „Аргайл“ някои нелогични моменти или направо напълно невъзможни физически.

Хареса ми колко пъстър, откъм дестинации бе филмът „Аргайл“. Преминаваме през Лондон, китна френска провинция, дори арабска пустиня. Феновете на пътуванията ще оценят локациите, които екипът на филма майсторски включва в сюжета.

Въпреки че е над 2 часа „Аргайл: Супершпионин“ няма да позволи да погледнете към часовника си. Ще се смеете, ще тръпнете от напрежение, но със сигурност няма да излезете безразлични от киносалона.


Още по темата слушайте в рубриката на "Понеделник вечер" - "КиноРадио"


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51