На 21 януари отбелязахме 100 години от рождението на най-чаровната наша оперна певица - Катя Попова.
В живота бе много красива и елегантна, грациозна, със завладяваща усмивка, естествена и добронамерена, а на сцената - великолепна певица и въздействаща актриса, веднага правеше впечатление. Още я помня като Манон от операта на Масне, Йоланта от едноименната опера на Чайковски, Маргарита от „Фауст“ на Гуно, Наташа от "Война и мир" на Прокофиев, Зорница от "Луд гидия" и това са само част от ролите, с които завладя нашата публика и остави носталгичен спомен у всички.
Катя Попова е родена на 21 януари 1924 г. в Плевен. От малка свири на пиано и дори се подготвя да кандидатства като пианистка в Музикалната академия, но променя решението си, когато започва вокалната си подготовка и специалистите откриват, че има прекрасен сопранов глас. Завършва Академията в класа на известната педагожка Мара Маринова Цибулка.
Дебютът ѝ в Софийската опера е на 3 ноември 1947 г. в малката роля на Есмералда от „Продадена невеста“ на Бедржих Сметана. За музикалната ѝ подготовка помагат големият наш оперен диригент Асен Димитров и певицата Катя Спиридонова, а в периода 1955/1956 специализира в Болшой театър.
Постепенно навлиза в лиричния сопранов репертоар на Софийската опера и получава много покани за гостувания в чужбина - Австрия, Англия, Белгия, Италия, Куба, Унгария, СССР, Италия, Япония и др. Най-голямото си признание българката получава във Франция, където на сцената на Опера комик пее най-френската оперна героиня - Манон, а в Парижата Гранд опера - Маргарита от „Фауст“.
И в момента, когато Катя Попова получава международно признание и започва голямата ѝ кариера по света, през 1967 г. тя загива при самолетна катастрофа.
В Златния фонд на БНР са запазени спомени за изкуството на Катя Попова на редица наши известни музиканти - един от тях е на големия български тенор и виден вокален педагог Илия Йосифов, който е бил неин партньор дълги години. Чуйте изказването му и изпълнение на певицата, съхранени в съкровищницата на Радиото.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..