Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денков и Габриел се срещат с Блинкън на конференцията в Мюнхен

Снимка: БГНЕС

Министър-председателят Николай Денков и вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел ще се срещнат днес с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън в Мюнхен.

Срещата ще се проведе по време на Мюнхенската конференция по сигурността, която започва днес и ще продължи до неделя.

Министърът на отбраната Тодор Тагарев също ще участва в конференцията по сигурността в Мюнхен. България е сред държавите от НАТО, които тази година постигат целта за разходи за отбрана, равни на два процента от БВП, каза той журналисти в Брюксел преди да замине за Германия за участието си в традиционната конференция.

За 60-а поредна година събитието в баварската столица ще събере световните политически лидери, които ще разискват по най-належащите проблеми на международната сигурност. 

В дългия списък за Мюнхенската конференция по сигурността са включени около 800 участници. Сред тях вицепрезидентката на САЩ Камала Харис, президентът на Украйна Володимир Зеленски, президентът на Израел Ицхак Херцог и палестински представители.

Сред темите, които ще бъдат обсъдени е и независимата европейска отбранителна политика. Малко преди конференцията по въпросите на сигурността се разгоря и дискусията за собствен европейски ядрен отбранителен щит. Тази тема също ще е сред основните на конференцията


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК ще поиска САЩ да освободят от мита чувствителни стоки

Европейската комисия ще поиска от администрацията на Доналд Тръмп САЩ да освободят от мита чувствителни за ЕС стоки от уиски и паста до медицинска техника. Това съобщи "Политико", като се позова на списък, с който разполага. Там фигурират зехтин, сирена, вина, спиртни напитки, диаманти, слънчеви очила, обувки, керамика, шапки, тъкани и дори..

публикувано на 21.11.25 в 18:28

Атанас Зафиров: Планът на Доналд Тръмп за Украйна зависи от развоя на военните действия

Планът на Доналд Тръмп за Украйна зависи от развоя на военните действия. Това заяви в Бургас вицепремиерът Атанас Зафиров. Той откри форум, посветен на ролята на България като партньор в европейската стратегия за сигурно и устойчиво Черно море. В морския град вицепремиерът коментира и държавния бюджет.  Атанас Зафиров изрази песимизъм, че украинската..

публикувано на 21.11.25 в 18:21
Володимир Зеленски

Зеленски ще работи със САЩ по мирния план, без да предава националните интереси

Като "много опасен момент" описа върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас представянето на руско-американския план за мир в Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски призова украинците да останат единни в "един от най-трудните моменти" в историята на страната: "Украйна може да се окаже изправена пред много труден..

публикувано на 21.11.25 в 17:59

Николай Соларов: Каналите за трафик на културни ценности са с дългогодишна история

Каналите за трафик на културни ценности са с дългогодишна история . Това е бизнес за много пари - такава норма на печалба няма нито при наркотиците, нито при проституцията. Това каза в предаването "РадиоТочка" Николай Соларов, бивш прокурор във Върховната касационна прокуратура (ВКП), като уточни: "По време на т.нар. Студена война в..

публикувано на 21.11.25 в 17:58
Олеся Илашчук

Олеся Илашчук: Украйна няма да допусне план, без да се чуе гласът на украинския народ

Украинският посланик в България Олеся Илашчук коментира американския мирен план за Украйна с думите, че "Украйна няма да допусне план, който е разработен, без да се чуе гласът на украинския народ".  "Според мен това не е възможно, защото само с Украйна и само с нашите партньори от САЩ и партньорите от ЕС, това е най-важното и това ще бъде план за мира,..

публикувано на 21.11.25 в 17:55
Илия Проданов

БАК: В Бюджет 2026 няма пари за напояване, земеделците са натоварени с увеличени държавни такси

В бюджета за 2026 г. няма заложени пари за напояване, а земеделците и производителите на храни са натоварени с увеличени държавни такси. За това алармираха от Българската аграрна камара (БАК). "Напояването, без което няма земеделие, оказва се е приоритет само на думи. Пари за него няма", каза председателят на камарата Илия Проданов и..

публикувано на 21.11.25 в 17:40
Надежда Бобчева

Надежда Бобчева: В София има достатъчно снегопочистващи машини

В София има достатъчно снегопочистващи машини, заяви зам.-кметът по екология на Столичната община Надежда Бобчева. Към момента проблеми има само в два квартала - "Красно село" и "Люлин". Това са кварталите, в които от миналия месец има проблем със сметосъбирането и извозването. "Към настоящия момент ние направихме преглед на цялата..

публикувано на 21.11.25 в 17:20