В България, за съжаление, бъдещето на радио и телевизионното разпръскване и неговия обществен характер е оставен да заляга в концепциите на директорите. И това е може би най-големият недостатък - липсата на визия и липсата на перспектива.
Това коментира пред БНР бившият генерален директор на обществената медия Андон Балтаков, който преди години е работил по част текстове на Закона за радио и телевизия.
Балтаков припомни, че вече са минали 3,6 години. "И още тогава казах, че законът за радио и телевизия е като парцалена топка, към която постоянно нещо се добавя. Технологиите са различни, общественото настроение е различно. И нямам представа защо се загуби повече от 3 години, за да се изгради цялостна концепция за разпръскването на обществените радио и телевизия", сподели мнението си бившият генерален директор на БНР в предаването "РадиоТочка".
Той коментира и финансирането на обществените медии: "При всички положения, така заложеното сега в момента финансиране не работи. Фондът за радио и телевизия не е създаден, а радиото продължава да работи по една посткомунистическа парадигма по час програма. Как се измерва час програма на симфоничния оркестър или как се измерва час програма на дигиталните програми, които създавате в момента. Финансирането трябва да е на базата на мисията - за какво обществото де факто дава пари - за образователни програми в "Христо Ботев" или регионална програма в Северна България? Липсва независима журналистика".
Той даде пример с обществени медии в САЩ. "Има една ярка светлина в този тунел от новини и това са обществените медии в САЩ. Начинът, по който е структурирана обществената медийна среда в САЩ, е различна от нашата. Тук има около 1500 обществени медии, 1200 радиостанции, 300 – 350 телевизионни станции. Те са изключително независими и се финансират по различен начин от комерсиалните медии. Не че нямат проблеми, но успяват да запазят това високо качество, с което е познато общественото разпръскване", каза Андон Балтаков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Белгия ще бъде обхваната от обща стачка за втори път. Нито един самолет няма да излети от летище "Завентем", а пристигащите полети ще бъдат силно ограничени. На летище "Шарльороа" няма да има нито заминаващи, нито пристигащи самолети. Това е втората обща стачка след първата в средата на февруари, а вече има определена дата и за третата - 29 април. В..
Кипър разширява критериите за доход и увеличава броя на получаващите детски надбавки, като за първи път право на тях ще имат и всички семейства от средната класа. Правителственият законопроект за модернизацията на социалната политика е отворен за обществено обсъждане от днес до 30 април. Близо 12 000 семейства и над 16 000 деца ще бъдат допълнително..
Британският премиер Киър Стармър и американският президент Доналд Тръмп се съгласиха, че "продуктивните преговори" за икономическа сделка между Обединеното кралство и САЩ "ще продължат с необходимите темпове", съобщиха от "Даунинг стрийт" преди наближаващия краен срок за американските мита на 2 април. Двамата лидери разговаряха по телефона късно в..
Монтана отбелязва Международния ден на ромите 8 април с концерт. През тази седмица в двата ромски квартала в града ще има спортни състезания и конкурси Концертът посветен на 8 април Международния ден на ромите има за цел да представи културното наследство и приноса на ромската общност към обществото. Началото е от 17:00 часа, на 8 април, в..
Израелската авиация нанесе нови удари в Хан Юнис и Рафах с най-малко 8 жертви. Премиерът Бенямин Нетаняху отговори на готовността на "Хамас" за примирие с констатацията, че военният натиск дава резултат, и прикани групировката да се разоръжи: "Ние сме готови, "Хамас" ще свали оръжията си, на нейните лидери ще бъде позволено да напуснат. Ще осигурим..
Новият премиер на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен заяви, че САЩ няма да придобият арктическия остров, предаде Ройтерс. Това изявление Нилсен направи в пост във Фейсбук в отговор на неколкократните изявления на президента на САЩ Доналд Тръмп, че иска да поеме контрол върху обширната арктическа територия. "Президентът Тръмп заяви, че САЩ взимат..
Стотици се включиха в протест в Берлин в защита на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, който бе отстранен от длъжност и хвърлен в затвора по-рано този месец по недоказани обвинения за корупция и връзки с терористична организация. Участници в демонстрацията се обявиха за защитници на демокрацията в Турция и определиха властта на турския президент..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...