Навършват се 40 дни от кончината на Сливенския митрополит Йоаникий. По този повод в централния храм "Свети великомъченик Димитър“ беше отслужена заупокойна Света литургия, панахида и трисагий на гроба на митрополита. В неделя от 11 часа в Сливенска митрополия предстоят избори за нов владика.
Негово високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, който временно оглавява овдовелия престол на епархията, по време на панахидата припомни извървяния духовен път в църквата от митрополит Йоаникий - от Духовната семинария до последните му дни. След загубата на дядо Йоаникий в Сливенска света митрополия предстои избор за нов владика. Общо 10 са кандидатите. В изборите ще участват 42-ма души от 7 околии.
Митрополит Йоан, който организира изборния процес обяви, че всичко е подготвено, дори в залата за избори ще бъде разположена специално донесена икона на Света Богородица.
"Да си изпросим благословение от нея и вече 42 епархийски избиратели с разсъдителност, с умереност, смирен дух и най-вече добра съвест да изберат двама от десетте кандидати, включени в листата за нов сливенски митрополит".
Митрополит Йоан изрази надежда, че всичко ще премине нормално.
"Това е повторяем процес през определен период от време. Милост Божия е, когато хората участват в това важно дело за епархията и живота на църквата – избор на нов митрополит".
Гласуването ще бъде тайно, а след преброяването на гласовете ще бъдат излъчени двама кандидати, един от които следващата неделя ще бъде избран за владика от всички митрополити в Светия синод.
Председателите на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща изразиха подкрепата си за Украйна и нейния лидер Володимир Зеленски след неговия разгорещен разговор с американския президент Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом. "Вашето достойнство е чест за храбростта на украинския народ. Бъдете силен, бъдете смел, бъдете..
Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски след неговия разгорещен вербален сблъсък с президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте..
Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...
След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..
За размяна на реплики на висок глас в Овалния кабинет между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщава Франс прес. Срещата между двамата започна преди два часа. Очаква се по време на визитата Вашингтон и Киев да подпишат за американски достъп до украински редкоземни минерали и да обсъдят мирно..
Печалбата на банковата система намалява през януари, става ясно от данните на БНБ. В края на първия месец на 2025 г. тя е 149 млн. лв., което е с 34 млн. лв. или с 18,8% по-малко от реализираната за януари 2024 г. Начислените разходи за обезценка на финансови активи са 66 млн. лв., което е с 37,7% повече от отчетените към края на първия..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..