Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипърските фермери са изправени пред недостиг на вода

Снимка: БНР

Фермерите в Кипър ще се сблъскат с нови сериозни проблеми. С до 50% ще бъдат намалени количествата вода, разпределяна от язовирите за напояване в селското стопанство през летния сезон заради ниския приток на вода във водохранилищата, съобщиха от земеделското министерство. Решенията се очакват през започващата нова седмица.

Притокът на вода в язовирите в Кипър не е задоволителен дори и след падналите обилни валежи през последните дни, тъй като дъждовете са регистрирани по крайбрежието, а не в планинските, водосборните райони, обявиха от Отдела по водите към Министерството на земеделието и околната среда.

Към момента водохранилищата на острова са запълнени до близо 48% от обема им при почти 70% по същото време преди година.

Разработени са варианти за отпускане на вода от язовирите за нуждите на селското стопанство, като в различните райони и напоителни системи планираните съкращения на ценния ресурс са от 15 до 50% в сравнение с миналата година.

Конкретните решения трябва да вземе Консултативният съвет, в който участват представители на компетентните държавни ведомства, органи на местната власт, земеделски и екологични организации.

Насърчава се използването за напояване на рециклирана вода.

От Отдела по водите заявиха, че няма риск за доставката на питейна вода, тъй като 75% от нуждите за нея се осигуряват от инсталациите за обезсоляване на морска вода.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВнР: Пътуващите до Гърция да имат предвид общонационалната стачка на 28 февруари

Гражданите, които възнамеряват да пътуват до или в рамките на Гръцката република, да вземат предвид общонационалната стачка на 28 февруари, препоръчва Министерството на външните работи (МВнР)  на своята интернет страница. Особено внимание се обръща на пътуващите с морски транспорт да следят за възможни допълнителни промени в графиците на корабните..

публикувано на 20.02.25 в 18:11

Уютна и модерна обстановка в обновената педиатрия в МБАЛ-Добрич

Най-малките пациенти в област Добрич от днес вече имат  напълно обновено Отделение по педиатрия в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич . Мястото, където децата ще бъдат лекувани, предлага  модерна, уютна и максимално близка до домашната среда обстановка . Реализирането на мащабния ремонт стана възможно благодарение на проект..

публикувано на 20.02.25 в 18:01
Бенямин Нетаняху

Нетаняху обеща да елиминира екстремистите от "Хамас"

"Израел е разярен от чудовищата на "Хамас". Това заяви премиерът Бенямин Нетаняху и обеща да елиминира палестинските екстремисти, след като ислямистката групоровка върна на Тел Авив четирима мъртви заложници.  "Хамас" върна на Израел телата на 4-ма заложници Телата пристигнаха в Тел Авив, за да бъдат разпознати. Предполага се, че са..

публикувано на 20.02.25 в 17:54
Директорът на дирекция

Хората, потърпевши от ограничения на водоподаването - колкото населението на областен град

Броят на гражданите, които не могат да използват вода за питейно-битови нужди поради риск за здравето им, се равнява на град с големината на Русе. Данните са подадени от 26 ВиК оператора към Министерството на здравеопазването. Информацията беше оповестена от Илия Тасев - директор на дирекция "Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права..

публикувано на 20.02.25 в 17:52

Пресконференцията на Зеленски и американския пратеник в Киев е отменена

Пресконференцията на украинския президент Володимир Зеленски и американския пратеник в Киев Кийт Келог беше отменена на фона на нарастващо напрежение в отношенията между Зеленски и Доналд Тръмп. Американският държавен глава нарече украинския лидер "диктатор" и каза също, че Русия "държи козовете" в мирните преговори.  Кремъл е "абсолютно..

публикувано на 20.02.25 в 17:45
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Грушецки: Украинците са шокирани от твърденията на Тръмп, че Зеленски е диктатор

Твърденията на американския президент, че украинците са нападнали Русия и че президентът им е диктатор, се възприемат в Украйна като истински шок, каза пред БНР Антон Грушецки, изпълнителен директор на Киевския международен институт по социология: "Със сигурност такива твърдения са шокиращи, защото въпреки всички проблеми в момента, въпреки..

публикувано на 20.02.25 в 17:43
Община Сливен

Сливенска област ще кандидатства за финансиране на ремонта на 3 военни паметника

Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши областната комисия "Военни паметници". Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора. Община Сливен предвижда ремонт на паметните плочи в селата Горно Александрово и Самуилово, които..

публикувано на 20.02.25 в 17:16