Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В отговор на новите санкции:

Москва забрани на още служители и политици от ЕС да посещават Русия

Снимка: Алами/Ройтерс

Руското външно министерство съобщи, че значително е разширило списъка на официалните лица и политиците от Европейския съюз, на които е забранено да влизат в Русия. Това е в отговор на последния кръг от санкции, наложени от единния блок, съобщава Ройтерс.

По-рано през деня Европейската комисия представи одобрения от Съвета на ЕС 13-и санкционен пакет срещу Русия.

"Европейският съюз продължава безплодните си опити да окаже натиск върху Русия чрез едностранни ограничителни мерки. В отговор на тези неприятелски действия руската страна значително разшири списъка на представители на европейските институции и на страните членки на ЕС, на които е забранено да влизат на територията на нашата държава", се казва в изявление на руското външно министерство, цитирано от Ройтерс.

В него се посочва, че списъкът включва представители на правоприлагащи органи и търговски организации, които са предоставили военна помощ на Украйна, представители на европейски институции, участващи в наказателното преследване на руски длъжностни лица, и тези, които са събрали материали в подкрепа на идеята за конфискуване на руски държавни активи.

"Руският ответен "стоп списък" включва също така представители на Съвета на Европа, членове на законодателните събрания на страните от Европейския съюз, членове на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ПА на ОССЕ) и на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), които системно правят агресивни изявления срещу Русия", се казва още в изявлението. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40 на сто.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50 на..

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23
Марио Спасов и кметът на

Героизмът няма почивен ден

Героизмът няма почивен ден дори когато си в отпуск. На 19-и юли младият пожарникар Марио Спасов, приятелката му и 5-месечното им бебе се връщат от почивка на морето, когато забелязват пожар край магистрала "Тракия". Докато чака своите колеги огнеборци да пристигнат, той започва да гаси пламъците сам със стелка от автомобила му.  Марио..

публикувано на 24.07.25 в 17:12

Над 10 незаконни постройки в пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати

Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента.  За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..

публикувано на 24.07.25 в 16:51

Интегриран изпит в НВО. Водят ли промените до повече частни уроци?

Интегралният изпит е един правилен път за разрешаване на съществуващия казус със сравнително ниските резултати в областта математика и природни науки (STEM) и въобще въпроси, свързани с теста PISA. Това каза пред БНР Диян Стаматов , директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета...

публикувано на 24.07.25 в 16:19