Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция иска да привлече 40 000 работници от трети страни

Министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гърция внася 40 хиляди работници от трети страни, за да се справи с недостига на работна ръка. Националистическите партии са против предоставяне работа работа за мигранти.

Гръцкият премиер съобщи от Индия за споразумение за внасяне на работници, за да се преодолее недостига на работна ръка .Атина дава официални визи за пребиваване както на лица без специализация, така и на високо квалифицирани специалисти. Индия е една от шесте страни, с които Атина е в преговори по привличане на работници в сферите на туризъм, строителство и селско стопанство. В зависимост от сектора на заетост чужденците ще сключват различни договори за наемане, като хората със специалности получават право на престой три години и ще са  напълно защитени от трудовото законодателство, съобщават от министерството на труда.

В туризма няма време за губене, защото например хотелиерите искат поне 20 хиляди служители за началото на сезона. В селското спопанство също е наложително бързо да се намери работна ръка. Фермери и хотелиери коментират, че традиционните работници досега - българи и албанци, работят в други европейски страни поради по-добро заплащане.

Част от депутатите обаче категорично изразиха опасения, че възможностите за работа на мигранти ще засилят натиска на нелегалната миграция към Гърция.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Време ли е у нас да се регулира бизнесът за създаване на сайтове?

Време ли е в България да има закон, който да регулира бизнеса със създаване на сайтове? Десислава Георгиева споделя своя горчив опит с наша фирма, на която възложила да създаде сайт за нейния бизнес в Дания, свързан с почистване.   Равносметката: Десислава има сайт, но без възможност да го контролира. Претърпяла финансови щети и..

публикувано на 01.09.25 в 10:40
Снимката е илюстративна

Кампания в Кюстендил в помощ на деца и ученици в неравностойно положение

Благотворителна кампания "Доброто започва от теб" в помощ на деца и ученици в неравностойно положение върви в Кюстендил и ще продължи до 5 септември.  Кампанията се организира от Младежкия център в града, който има редица инициативи по засаждане на дръвчета, почистване и облагородяване на места, и райони в кварталите, в сферата на културата и..

публикувано на 01.09.25 в 10:37
Атанас Костадинов

Как въвеждането на еврото ще се отрази на зелените политики у нас?

Приемането на еврото ще улесни работата с партньорите от ЕС, както и ще създаде допълнителни възможности.  Това заяви пред БНР зам.-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов. "Политиката по околна среда е хоризонтална, тя е всепроникваща за всички сектори и сфери на човешката дейност. От 2007 г. с присъединяването ни България..

публикувано на 01.09.25 в 10:35
Маги Йонкова

Билкова ваканция на връх Ком

Това е ваканционната история на 16 годишната Маги Йонкова от София.  Ученичка е в 11 клас в Трето ОУ и много обича на рисува.  Ваканциите прекарва заедно със своята майка в Берковица.  Маги Йонкова  продава билки всеки ден на традиционния пазар в града под връх Ком. Нашият народ пази дълбока връзка с природата, а билките са безценно..

публикувано на 01.09.25 в 10:12

Близо година прекъсване на тока - цената на новите електропроводи

Ловешки села се канят да протестират заради трайни проблеми с електрозахранването. Близо 200 души са се подписали в писмо до енергийния министър Жечо Станков, в което се настоява да бъде разрешен проблемът, а той е разпоредил извънредна проверка по случая. Изпратени са били и жалби до КЗП и КЕВР. Мрежата в района трябва да бъде подменена,..

публикувано на 01.09.25 в 10:01
Снимката е илюстративна

Няма сериозни щети след снощното наводнение в Дряново

Няма сериозни щети след снощното наводнение в Дряново. Почистват се шахтите и улиците от натрупаните наноси, посочи директорът на общинското предприятие по чистотата Стефан Косев. Дърветата, повалени от бурята по пътната мрежа, са отстранени. Щети са нанесени по паркиран автомобил, върху който е паднал счупен клон.  Има няколко..

публикувано на 01.09.25 в 09:58

Расте броят на жертвите при земетресението в Афганистан

Увеличава се броят жертвите след земетресението със сила 6 по Рихтер в източната част на Афганистан.  По данни на министерството на вътрешните работи загиналите вече са над 620, а повече от 1500 са ранените. Заради труднодостъпната планинска местност в провинция Кунар ранените се превозват с хеликоптери до болниците.  Най-малко 20 жертви на..

публикувано на 01.09.25 в 09:57