Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън свиква двупартийна среща за помощта за Украйна

Володимир Зеленски и Джо Байдън
Снимка: Ройтерс

Президентът на САЩ Джо Байдън ще свика среща във вторник на четиримата партийни лидери на горната и долната камара на Конгреса заради отлагането на финансирането на Украйна, както и поради необходимостта да бъдат гласувани нови средства за правителството, за да бъде предотвратено частичното спиране на дейността му в петък.

По време на срещата, в която ще участват лидерът на мнозинството в Сената – демократът Чък Шумър, лидерът на малцинството републиканецът Мич Макконъл, председателят на Камарата на представителите – републиканецът Майк Джонсън и лидерът на демократите в Конгреса Хакийм Джeфрис, президентът Байдън ще обсъди "неотложността" на приемането на финансовия пакет включващ помощ за Украйна, Израел и други съюзници на САЩ, както и набор от закони, които да удължат функционирането на част от федералното правителство до края на септември.

В основата на срещата е съпротивата на Джонсън, който не подлага на гласуване двупартийния финансов пакет на стойност 90 милиарда долара, който беше договорен в Сената. В неделя говорейки за ситуацията в Украйна съветникът по националната сигурност в Белия дом Джейк Съливан назова поименно Джонсън, казвайки, че в Конгреса има силно двупартийно мнозинство, което е готово да приеме този законопроект и това решение лежи на раменете на един човек, а историята наблюдава дали председателят ще го подложи на гласуване.

Сред част от републиканците в долната камара обаче има силна съпротива срещу самостоятелно финансиране на Украйна и Израел, ако не бъдат приети и изпълнени силно рестриктивни мерки за ограничаване на нелегалната миграция по границите на САЩ, които в голямата си част са неприемливи за Демократите. Усилията за гранично двупартийно споразумение в Сената приключиха с провал след многомесечни опити, а от декември финансирането за Украйна е спряно.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дейвид Лами иска санкции срещу бандите за трафик на хора

Британският външен министър Дейвид Лами ще призове европейските страни да разработят санкции срещу бандите за трафик на хора в рамките на среща с негови колеги, включително от България, на Мюнхенската конференция по сигурността този уикенд.  Лами, цитиран от "Прес асоусиейшън",  каза, че само съвместната работа за справяне с трафикантите на хора ще..

публикувано на 15.02.25 в 04:22
Джей Ди Ванс, вицепрезидент на САЩ

Остра реакция на управляващите в Германия на отправените от Джей Ди Ванс критики

Управляващите в Германия реагираха остро срещу критиките, отправени от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс по адрес на регулациите за свободата на словото в страната. В интервю за вестник "Уолстрийт джърнъл", а след това и в речта си на Мюнхенската конференция по сигурността, Ванс първо призова германските партии да ни изолират крайната..

публикувано на 14.02.25 в 22:40

Институцията на омбудсмана пита енергийния министър за изчисляването на новите сметки за парно

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на енергетиката   Жечо Станков с въпрос как ще се изготвят предстоящите сметки на клиентите на топлинна енергия в сгради – етажна собственост (СЕС), съобщава от институцията. Поводът е решението на Върховния административен съд от 10 февруари т.г., с което окончателно бе отменена..

публикувано на 14.02.25 в 22:36

Бургаския окръжен съд потвърди мярката за неотклонение на Антон Иванов

Бургаският окръжен съд потвърди мярката за отклонение "парична гаранция от 2 хиляди лева" на Антон Иванов. Той е обвинен в незаконно притежание на пистолет със заличени номера и боеприпаси. Заради този случай бургаския полицай от "Специализираните сили" Димитър Николов, участвал в задържането на обвиняемия си подаде оставка, с мотив че има..

публикувано на 14.02.25 в 22:28
Разговор на Волидимир Зеленски с Дже Ди Ванс

САЩ искат да предпазят Източна Европа от нов конфликт, след като войната в Украйна приключи

Вицепрезидентът на Съединените щати Джей Ди Ванс каза пред репортери след среща с украинския президент Володимир Зеленски по време на Мюнхенската конференция по сигурността, че Вашингтон иска да "постигне устойчив, траен мир" в Украйна. "Искаме войната да свърши и убийствата да спрат, но искаме да постигнем устойчив, траен мир, а не такъв,..

публикувано на 14.02.25 в 21:25
Атанас Запрянов, министър на отбраната

Министър Запрянов проведе поредица от срещи по време на Мюнхенската конференция по сигурността

Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 61-вото издание на Мюнхенската конференция по сигурността, която беше открита днес, 14 февруари, съобщават от пресцентър на министерството. В продължение на три дни държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти ще обсъждат в..

публикувано на 14.02.25 в 20:57

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Четирите потребителски организации, които инициираха вчерашния бойкот срещу търговските вериги, определиха акцията като "успешна" и призоваха за втори ден на бойкот на големите супермаркети. Федерацията на потребителите в България,   сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива"..

обновено на 14.02.25 в 20:46