Парламентът на Унгария ратифицира присъединяването на Швеция в НАТО. Унгария е и последната от всички 31 членки на западния отбранителен алианс, която дава зелена светлина на Швеция да стане 32-рата.
Стокхолм обяви кандидатурата си заедно с Хелзинки още преди две години. Финландия се присъедини миналия април.
Премиерът Виктор Орбан говори пред унгарските депутати следобед и отправи ясни инструкции към мнозинството от своята партия ФИДЕС:
"Шведско-унгарското военно сътрудничество и членството на Швеция в НАТО ще укперят сигурността на Унгария. Затова призовавам депутатите да гласуват днес в подкрепа на шведското присъединяване към Алианса".
"Готови сме да поемем отговорността на членството в НАТО", написа шведският премиер Улф Кристерсон веднага след гласуването в Будапеща.
Улф Кристерсон отбеляза, че страната му оставя зад гърба си 200 години неутралитет, за да може да брани още по-добре свободата и демократичните си ценности:
"188 гласа срещу само 6! И така всички парламенти в страните членки на НАТО вече одобриха присъединяването на Швеция към НАТО. Това е исторически ден. Направихме последната голяма крачка на Швеция към НАТО".
Бюджетната рамка за годината бе одобрена на първо четене от парламента на заседание, продължило до късно през нощта. Финансовата рамка за годината предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, съответно близо 97 млрд. и над 90 млрд. лева. Заложеният дефицит е 6,4 млрд. лева, или 3% от брутния вътрешен продукт. По-рано депутатите гласуваха на първо..
Стотици проукраински демонстранти се събраха пред посолството на САЩ в Лондон късно снощи, скандирайки "Срам!" и призовавайки за отмяна на държавното посещение на президента Доналд Тръмп в Обединеното кралство. Демонстрацията, която беше организирана от кампанията за солидарност с Украйна и други проукраински организации, събра около 200 души, които..
Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел, на което ще обсъждат продължаващата помощ за Украйна и подсилването на европейската отбрана. На срещата ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Срещата идва в момент, в който ЕС е поставен пред несигурност от страна на Съединените щати дали и до колко ще продължи..
15-годишно момиче от село Брезница, община Гоце Делчев, беше намерено мъртво в дома си този следобед. Десетокласничката от местната гимназия се е обесила, потвърди кметът на селото Иса Сакала. Момичето е било открито от майка си, която се обадила и на бащата, който работи в общинската администрация в Гоце Делчев. Незабавно в дома..
Депутатите работят по бюджета на Здравната каса, който надхвърля 9 милиарда и 400 милиона лева. Проектът бе представен от ресорния министър д-р Силви Кирилов: "Ръстът на приходите и трансферите и съответно на разходите и трансферите е в размер на 1 306 360 000 лева спрямо 2024 година - или 16%". От ГЕРБ - СДС обявиха, че имат критики към..
Парламентът одобри на първо четене законопроекта за държавното обществено осигуряване. С него се предвижда увеличаване на пенсиите от 1 юли с 8,6 %. От 1 април максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от 3 750 на 4 130 лева. Минималният осигурителен доход става 1 077 лева, колкото е и минималната работна заплата. Запазва..
Администрацията на Доналд Тръмп провежда тайни преговори "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа. Това съобщиха няколко западни медии, позовавайки се на свои източници. Според изданието "Аксиос" американският специален пратеник Адам Бьолер е разговарял директно с представители на "Хамас" в катарската столица..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..
Очаквам да се влезе в спирала от битки и напрежение между Израел и "Хамас" . Това каза пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков във връзка със среща на..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..