Двукратната световна шампион на 400 метра с препятствия Фемке Бол (Нидерландия) подобри собствения си световен рекорд в бягането на 400 метра и спечели титлата на шампионата на планетата по лека атлетика в зала в Глазгоу (Шотландия), а Грант Холоуей беше най-бърз на 60 метра с препятствия при мъжете и завоюва пети златен медал в кариерата си.
24-годишната Фемке Бол, която стана първа в бягането на 400 метра с препятствия и пробяга сензационен етап, за да осигури златото на Нидерландия в женската щафета на 4 по 400 метра на миналогодишното Световно първенство на открито в Будапеща, подобри собствения си световен рекорд, за да вземе титлата на 400 метра в Глазгоу. Тя записа 49.17 секунди, а предишното й върхово постижение беше 49.24 секунди от 18 февруари тази година.
Втора се нареди Лике Клавер (Нидерландия) с 50.16 секунди, а трета е американката Алексис Холмс с личен рекорд от 50.24 секунди.
При мъжете на 400 метра победител е Александър Доом (Белгия) с национален рекорд от 45.25 секунди, следван от двукратния европейски шампион в зала Карстен Вархолм (Норвегия) с 45.34 и Рушийн МакДоналд (Ямайка) с 45.65 секунди.
На 60 метра с препятствия очаквано титлата завоюва Грант Холоуей (САЩ) със 7.29 секунди - изравнен рекорд на шампионатите. Така той защити златото си от Белград 2022 и вече девета година няма загуба в бягането с препятствия на закрито, след като има и три първи места на първенствата на планетата на открито на 110 метра с препятствия. Последното поражение на Холоуей в зала беше като второкурсник в гимназията във Вирджиния на 16 март 2014 година. Неговата серия от повече от 60 състезания започна през следващия сезон и включваше цялата му кариера в Университета във Флорида, плюс два пъти подобряване на световния рекорд като професионалист. Това лято той се надява да добави единствената липсваща голяма титла на открито в автобиографията си - злато на олимпийските игри на 110 метра с препятствия, след като взе сребро на Игрите в Токио 2020.
Италианецът Лоренцо Симонели финишира втори с национален рекорд от 7.43 секунди, а трети е Джъст Куау-Матей (Франция) със 7.47 секунди.
При жените в спринта на 60 метра изненадващо триумфира Жулиен Алфред (Сейнт Лусия) с 6.98 секунди, най-добро постижение в света за годината. Тя победи голямата фаворитка Ева Свобода (Полша), която остана втора със 7.00 секунди. Бронзовото отличие взе Зайнеб Досо (Италия) със 7.05 секунди.
Ели Сейнт Пиер стана първата американка, спечелила световна титла на 3000 метра в зала, изпреварвайки световната шампионка на 10 000 метра Гудаф Цегай от Етиопия в последните 25 метра. Сейнт Пиер, завърнала се от раждане миналия март, постави рекорд на САЩ и на шампионатите от 8:20.87 минути и надделя пред Цегай с 26 стотни. Беатрис Чепкоеч (Кения) взе първи медал от световно първенство в зала, след като се нареди трета с национален рекорд от 8:22.68 минути.
Британецът Джош Кър триумфира на 3000 метра при мъжете със 7:42.98 минути, на 61 стотни пред американеца Яред Нугусе, който завоюва първия си медал от световен шампионат. Кър има и световна титла на открито на 1500 метра от август миналата година. Трети е Селемон Барега (Етиопия) със 7:43.64 минути.
Американката Кейти Муун се окичи с бронз на овчарски скок с 4.75 метра. Муун, олимпийската златна медалистка и двукратна световна шампионка на открито, търсеше първата си титла на закрито, но не успя. Златото взе Моли Кодъри (Великобритания) с 4.80 метра, а втора е новозеландката Елиза Маккартни със същия резултат. Защитаващата титлата си от Белград преди две години Санди Морис (САЩ) остана едва пета с 4.65 метра.
Ужасяващ инцидент помрачи финала, след като французойката Марго Шеврие счупи левия си глезен и беше изкарана на носителка от сектора.
Световният шампион в тройния скок на открито от Будапеща 2023 и световен рекордьор в зала Юг Фабрис Занго (Буркина Фасо) спечели и титлата в зала в Глазгоу с постижение от 17.53 метра. Алжирецът Ясер Мохамед Трики е втори със 17.35, а Тиаго Перейра (Португалия) взе бронза със 17.08 метра.
Шампионатът на планетата по лека атлетика продължава и в неделя.Интер победи с 2:1 Фиорентина в мач от 24-ия кръг на Серия А. Така “нерадзурите” се реваншираха пред собствените си фенове за тежкото поражение регистрирано от същия съперник само преди три дни. Успехът за домакините отново не дойде лесно, след като те поведоха с автогол на Марио Понграчич (28’), но Роландо Мандрагора (44’) успя да изравни от..
Отборът на Гьозтепе, воден от българския старши треньор Станимир Стоилов, стигна само до равенство 0:0 при гостуването си на Бодрумспор в мач от 23-тия кръг на футболното първенство на Турция. Гостите от Измир бяха по-активният отбор в мача, но предимството им не се превърна в голове. В края на двубоя в игра за Бодрумспор се появи..
Отборът на Балкан (Ботевград) завърши с второто завъртане в Националната баскетболна лига с домакинска победа с 91:72 (24:17, 17:21, 29:12, 21:22) над Левски в мач от 18-ия кръг. "Зелените" нямаха големи затруднения, като особено през второто полувреме успяха да отворят сериозна разлика, която достигна до точно 20 точки в края на третата..
Александър Везенков реализира 22 точки за победата на Олимпиакос с 86:60 над ПАОК в среща от 18-ия кръг на гръцкото първенство по баскетбол за мъже. Българският национал бе най-резултатен за тима си, като към статистиката си той прибави осем борби, три асистенции и една открадната топка. Олимпиакос имаше трудности през първото полувреме, в..
Берое и Крумовград завършиха при нулево равенство в среща от 20-ия кръг на футболната Първа лига. Гостите играха близо 30 минути с човек по-малко след червен картон на централния бранител Стивън Н‘Гесан, а в последните десет минути бяха с девет души след директен червен картон на Лазар Марин. Така двата тима запазиха своите места в..
След шест години начело на волейболния Рана Верона българският треньор Радостин Стойчев се разделя с клуба, съобщава вестник "Гадзета дело Спорт". Това става по-малко от месец, след като Стойчев изведе тима до финала за Купата на Италия, който загуби в пет гейма от Чивитанова с Александър Николов в редиците си. Мотивите за раздялата между..
Женският национален отбор на България сътвори нов подвиг срещу Унгария в последния си мач от квалификациите за Евробаскет 2025. След победата в Мишколц през ноември, днес тимът ни отново срази 15-ия в световната ранглиста, този път на свой терен в Ботевград с 92:89. Двата тима изиграха изключително оспорван и вълнуващ двубой, в който нашите показаха..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..