Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 18-та поредна година издигат българското знаме в Чикаго

Снимка: Генерално консулство на България в Чикаго

За българите в САЩ 3-ти март е със значимо присъствие, а тази година съвпадението с почивните дни дава възможност и за участие на повече хора в празника. 

В 20 часа българско време, 12 на обед в Чикаго, в българския град на Америка за 18-та поредна година на тържествена церемония ще се издигне българският флаг. 

На “Дейли плаза” ще се извие нашенско хоро, а пред културен център “Българика” обещават да направят най-дългото хоро. По-късно в цветовете на българското знаме ще бъдат осветени антените на най-високия небостъргач в града “Уилис Тауър”, а след големият концерт посветен на празника в Център “Малката България “ вчера, тази вечер ще има и друг празничен концерт. 

Кметът на Чикаго Брандън Джонсън издаде специална прокламация по повод националния ни празник, в която отбелязва значимото присъствие на българската общност във Ветровития град, а преди няколко дни и губернаторът на щата Илинойс Дж. Б. Прицкър посочи по повод  3-ти март, че тук се намира най-голямата българска общност в САЩ с  БПЦ “Св.София, с 13 български училища и със значителен принос в културното и икономическото развитие на щата Илинойс. 

Губернаторът на щата Мичиган Гретчин Уитмър, също в специална прокламация поздрави българите по повод 3-ти март.

На границата между САЩ и Канада Ниагарският водопад и тази година ще бъде оцветен в бяло, зелено и червено. В цветовете на знамето ни ще бъде осветено и Виенското колело в Центъра на Сиатъл, цветовете на българския трибагреник ще греят и в още много градове на Америка с българско присъствие.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Портокалови козунаци във Врачанско

Портокаловият козунак е неустоимо изкушение за врачани

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - разказва пред БНР една популярна врачанска сладкарка. Портокаловият козунак на Мария Иванова е неустоимо изкушение за врачани от няколко години. Използваме уменията й, минали..

публикувано на 17.04.25 в 17:37
Огнян Минчев

Огнян Минчев: Не виждам възможност за формиране на друга управленска алтернатива

В тази ситуация не виждам възможност за формиране на друга управленска алтернатива. Това обясни пред БНР политологът доц. Огнян Минчев, след като н ародните представители отхвърлиха и втория вот на недоверие към правителството на премиера Росен Желязков.  Той беше внесен от парламентарните групи на МЕЧ, "Величие" и "Възраждане", а като мотив..

публикувано на 17.04.25 в 17:15
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Вярата е избор, който прави болката търпима

Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите! Точно сега, преди Възкресението, е време и нашата мечта да възкръсне. Нещо, което сме казвали, че е невъзможно, е времето да си кажем, "мечтата ни ще възкръсне и силата ни ще възкръсне, и това е..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

БАБХ: Твърденията за подвеждане на потребителите с вносно агнешко месо са неоснователни

Твърденията за подвеждане на потребителите с вносно агнешко месо са неоснователни - категорични са от Българската агенция за безопасност на храните. В позиция на агенцията, изпратена до медиите, експертите уверяват, че проверки на предлаганото месо се правят ежедневно в цялата страна и до момента не са постъпвали доказателства, че..

публикувано на 17.04.25 в 17:04
Община Павликени

Потребителите на Домашния социален патронаж в Павликени получиха безплатна храна

Потребителите на Домашния социален патронаж в Павликени получиха безплатно храната си в дните на Страстната седмица. След решение на общинските съветници възрастните хора бяха освободени от дължимата такса.  308 са потребителите на социалния патронаж. За храната, която получават, те заплащат такса. В дните преди Великден възрастните хора..

публикувано на 17.04.25 в 16:41
В Министерския съвет вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев даде брифинг за медиите - 17 април 2025 г.

Дончев: Има предпоставки България да получи второто плащане по ПВУ през есента

След два месеца преговори с ЕК има предпоставки в рамките на тази година България да получи второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост - в ранната есен, като то ще е на договорената стойност от малко над 1 един милиард лева. Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев. Томислав Дончев: Кабинетът е изпратил на ЕК 3 списъка с проекти по ПВУ..

публикувано на 17.04.25 в 16:32

По-малко българи са резервирали почивка в Гърция около Великден

Резервациите на българи в Гърция за празничните дни намаляват спрямо миналата година.  Българските туристи, които са резервирали хотели за Великден в Гърция, са с 23% по-малко в сравнение с миналата година, съобщават от Съюза на хотелиерите. Българските туристи предпочитат Халкидики и островите Тасос и Корфу. С 36% повече румънски туристи..

публикувано на 17.04.25 в 16:31