Правосъдната комисия на испанския Конгрес одобри спорния закон за амнистия след съгласието на Санчес и Пучдемон
Правосъдната комисия на испанския Конгрес одобри днес спорния закон за амнистия, заради който каталунските сепаратисти подкрепиха Педро Санчес за втори премиерски мандат. Той бе приет с гласовете на управляващата социалистическа партия и нейните парламентарни партньори от "Заедно за Каталуния" и Републиканска лява партия на Каталуния, а срещу него гласуваха от опозиционната консервативна Народна партия и крайнодясната "Вокс".
С приемането на текста се сложи край на продължилите няколко месеца преговори между партиите на Педро Санчес, Карлес Пучдемон и Пере Арагонес, след като на 30 януари каталунските сепаратисти отхвърлиха първоначално предложения проект от правителството. Аргументът им тогава беше, че законът не обхваща достатъчно хора, участвали в консултациите през 2014 г. и организирането на незаконния референдум за независимост на Каталуния през 2017 година, както и че периодът на помилванията не е достатъчно дълъг. Основният спор бе за самия Карлес Пучдемон и свалянето на всички обвинения срещу него от страна на испанското правосъдие, включително и за тероризъм.
Сега постигнатото компромисно решение е, че съдиите ще преценяват кои хора да бъдат оневинени, а периодът на амнистия се удължава с още два месеца и започва от ноември 2011 година. Ограничават се престъпленията, които няма да бъдат обхванати от закона и се изключват най-тежките като "тероризъм" или "държавна измяна" и "корупция", ако има лично обогатяване.
Така ще бъдат оневинени между 150 и 200 души, а Карлес Пучдемон и Тони Комин, които от 7 години се укриват от испанското правосъдие, ще могат да се върнат в страната и да участват в евроизборите.
"Време е да се върнем с високо вдигната глава и ще го направим благодарение на този закон", каза Комин пред репортери в Европейския парламент в Брюксел.
Не закъсняха и реакциите. Лидерът на опозиционната Народна партия Алберто Нунес Фейхоо атакува споразумението за амнистия в речта си пред конгреса на Европейската народна партия в Букурещ, казвайки, че: "Европа не може да допусне подобни атаки срещу върховенството на закона".
Според него той "ще остави много тежки престъпления ненаказани", а регионалният премиер на Арагон обяви, че ще го обжалва в съда.
Следващата седмица се очаква законът да бъде одобрен в Конгреса, след което ще мине и през Сената, за да влезе в сила в началото на май.
Възрастна жена е с множество травми във великотърновската болница, след като е била блъсната на пешеходна пътека в Горна Оряховица. 75-годишната жена е пресичала на зелена светлина на светофарната уредба за пешеходци. В края на миналата седмица тя е била е ударена на пешеходната пътека от автомобил, управляван от 89-годишен водач от Горна..
Среща на външните министри на Шанхайската организация за сътрудничество (Русия, Китай, Индия, Пакистан, Иран и 5 бивш съветски републики) се провежда днес и утре в китайския град Тянцзин, предаде ТАСС. Срещата е подготовка за среща на върха на ШОС в Тянцзин на 30 август – 1 септември. Участниците ще обсъдят настоящото състояние и..
Работници и служители в държавните горски и ловни стопанства излизат на протест на автомагистрала "Тракия" при километър 119 в посока София. Акцията се организира от Федерацията на синдикалните организации от горското стопанство и дървопреработващата промишленост към КНСБ и ще започне в 10 часа. Константин Чолаков, който е председател на..
В ловешките села Къкрина и Брестово от днес се въвежда режим на водата заради трайното засушаване и намалелия дебит на водоизточниците. В село Къкрина вода ще има от 8.00 ч. до 20.00 ч., но през ден, като селото е разделено на две зони, в които ще има вода в различни дни. В Брестово вода ще има само по три часа – от 16.00 ч. до 19.00 ч...
При акция през нощта спасителен екип в Пирин се е отзовал на сигнал на жена, която се е загубила в непознат терен. Става дума за българска гражданка на около 60 години, предаде БТА, позовавайки се на съобщение на Планинската спасителна служба на БЧК. Спасителите са открили жената. При друга акция – екипи в Стара планина са..
Не мисля, че се променила ситуацията по отношение на стабилността на кабинета. Това обясни пред БНР Добромир Живков, управител на социологическа агенция "Маркет линкс". "Кабинетът ще бъде стабилен, докогато вътре има единомислие. Вариантът, при който може да приемем, че може да бъде застрашен, е при уличен натиск. За момента не може да..
Живеещи в района на столичната улица "Опълченска" излизат на протест срещу подготвения за отваряне ремонтиран участък между булевардите "Сливница" и "Тодор Александров". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите "Сливница" и "Тодор Александров"...
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..