Държавата ще изплати компенсации до 30 000 евро на пострадалите от торнадото, което удари кипърския крайбрежен град Лимасол на 14 февруари, реши правителството на Кипър. Крайният срок за подаване на заявки изтича на 15 март и незабавно след това ще започне предоставянето на одобрената от кабинета финансова помощ.
Природното бедствие, връхлетяло Лимасол, е повредило в различна степен 191 жилища, 19 търговски обекта и 104 автомобила, съобщи вътрешният министър Константинос Йоану регистрираните от областната управа данни за пораженията.
Всички засегнати ще получат първоначална сума от 1000 евро, реши правителството.
Обезщетенията са определени според различните категории пострадали имоти.
За частни домове без застраховка максималната помощ е 20 000 евро, която ще покрива 80% от изчислените щети. Собствениците на коли ще получат най-много 5000 евро, за 75% от нанесените вреди.
Правителството предоставя 48 000 евро на местните власти за възстановяване на пътищата и обществената инфраструктура.
Кметът на озовалия се в центъра на торнадото район Гермасоя Кириакос Ксидиас обаче заяви, че одобрените от правителството компенсации не съответстват на нанесените огромни щети и днес той ще поиска от вътрешното министерство тяхната преоценка.
Под 50 са действащите у нас пожари, каза директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов. Единственият труден за погасяване е предизвиканият от мълнии пожар над Рилския манастир: "Все още има паднали дървета, които тлеят и е изключително трудно да ги загасим. Районът е труднодостъпен, няма близки водоизточници, но се опитваме да го..
Важно е демократичните сили и свободните хора в България да гледат на запад, да се мобилизираме и да се подготвим за абсолютна битка на президентските избори, защото това ще обърне кораба на България в правилната посока, призова в интервю пред БНР лидерът на ДСБ ген. Атанас Атанасов, който е и зам.-председател на НС. Според него победа на..
Двадесетина души - родителите, близки, приятели, недоволни граждани, излязоха на нов протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където в края на м.г. след ПТП с коне загина 18-годишната Андреа, а две нейни връстнички бяха ранени. Протестиращите изразиха гнева си и към институциите, бездействали и преди и след инцидента, недоволни са и от мудното според..
"България остава страната с най-нисък публичен дълг. По данни на Евростат инфлацията у нас е малко над средната за ЕС. Нещата не изглеждат толкова зле, но политическата дискусия е много изнервена, понякога и агресивна". Това обясни пред БНР проф. Даниела Бобева, финансист, преподавател и бивш вицепремиер. Тя не е съгласна с идеята за..
Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 % от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които..
Рекордно количество от 205 кг и 940 грама кокаин е задържано на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" в автомобил с белгийска регистрация, в който е пътувал дипломат на Република Конго в Брюксел, предаде БТА. Задържани са трима души - двама мъже на 40 и 43 години, и 54-годишна жена. Това стана известно на брифинг на..
Условията за туризъм в планините са много добри, предаде БТА, позовавайки се на Планинската спасителна служба на БЧК. Времето в планините е слънчево и ясно. Има слаб вятър в Стара планина. Няма инциденти с туристи през изминалото денонощие. Според прогнозата за времето на Националния институт по метеорология и хидрология в..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..