Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът обяви, че още не е ясно кога ще връчи първия мандат

Президентът Румен Радев в село Горско Сливово
Снимка: Пламен Христов

Президентът Румен Радев не се ангажира с коментар за преговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, като уточтни, че едва след консултациите с политическите партии, които започват от утре, ще стане ясно кога ще връчи първия мандат за съставяне на правителство.

Президентът казва, че безкрайните спорове между управляващите партии са намалили интереса към преговорите, които те водят в момента за съставяне на ново правителство.

"Мисля, че всички се интересуваме и трябва да се интересуваме, макар че много хора вече спряха да се интересуват, защото безкрайни спорове, безкрайни препирни, виждате, че самите партии мълчат в момента за преговорите и мисля, че така е редно. Надявам се с консултациите от понеделник да имаме повече яснота, но все пак да не забравяме, те имаха 9 месеца, 9 месеца, в които беше ясно кога ще бъде датата, на която ще се подаде оставката, 9 месеца, в които разпределяха и власт, и ресурси, и спояваха вътре сглобката, така че всякакви според мене прояви на демонстрация на мускули и на внезапни изблици на опозиционност не се посрещат с одобрение от хората".

Радев уточни, че все още не е ясно кога ще връчи първия мандат.

"Правя консултациите и по този важен въпрос също така кога да бъде връчен първия мандат, но нека да говоря първо с партиите".

Що се отнася до евентуално служебно правителство, Радев посочи:

"Най-големият проблем е в липсата на отговорност. Вие можете ли да ми кажете при това решение с поправките в Конституцията кой ще носи отговорност за това служебно правителство. Когато аз имам един ограничен избор от няколко човека, които трябва от тях да избера за министър-председател, той трябва по не знам по какви начини да избере министри. Аз трябва с моя подпис юридически да поема някаква отговорност за тях, без да съм ги избирал".

Президентът участва в церемония, на която улица в село Горско Сливово, община Летница, беше наречена на изтъкнатия израелски писател, историк и общественик проф. Михаел Бар-Зоар. 

Поводът е денят на спасяването на българските евреи и отдаването на почит пред паметта на жертвите на Холокоста.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в движението по АМ "Струма"

В продължение на два дни - 23 и 24 юли, ще се извършва интензивна работа по АМ "Струма" в участъка Дупница-Бобошево, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Това налага временни промени в организацията на движението по аутобана. На 23 и 24 юли движението от 36-и до 56-и км на АМ "Струма" в посока Благоевград поетапно ще е само в..

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Николай Вълканов: С огромните правомощия, които се дават на КЗП, всеки бизнес ще е застрашен

С такива огромни правомощия, каквито ще се дадат на КЗП, всеки един бизнес ще бъде застрашен. Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, по повод промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да..

публикувано на 23.07.25 в 09:00
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Създават се бухалки срещу бизнеса!

Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР  промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара.  В законопроекта са заложени..

публикувано на 23.07.25 в 08:35
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц и Макрон обсъждат сигурността и търговията със САЩ

Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде постигната сделка до 1 август. Макрон и Мерц, който оглави германското правителство през май,..

публикувано на 23.07.25 в 08:33
Красимир Вълчев

Министър Вълчев представя предложения за промени в учебните планове в гимназиите

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката. Ще бъде представен и проектографик на..

публикувано на 23.07.25 в 08:20
Доналд Тръмп

Тръмп обяви търговско споразумение и 15% мита за Япония

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика.   Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..

публикувано на 23.07.25 в 08:14
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Трети кръг от преговори между Киев и Москва в Истанбул

В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия.  Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца. Снощи в няколко големи градове на Украйна избухнаха най-големите протести от началото на войната.  Стотици изразиха..

публикувано на 23.07.25 в 08:04