Филмът "Опенхаймер", разказващ историята на бащата на атомната бомба, триумфира на наградите "Оскар" със 7 статуетки на 96-ата церемония по раздаването на най-престижните отличия в киното.
Голямата награда за най-добър филм беше връчена на "Опенхаймер" от легендарния Ал Пачино в типичния му леко шеговит стил.
Продукцията имаше 13 номинации и спечели 7 награди, сред които са също статуетките за най-добри актьори в главна и поддържаща роля - Килиън Мърфи и Робърт Дауни-младши, както и най-добър режисьор - Кристофър Нолън.
"Киното е на малко повече от сто години. Представете си да работите сто години в живописта или театъра?! Не знаем къде ще ни отведе това невероятно пътуване, но за мен е изключително важно, че според вас съм значима част от него".
Давайн Джой Рандолф спечели "Оскар" за най-добра поддържаща женска роля за изпълнението си на скърбящата майка Мери Ламб в драмата "Останалите".
"Клети създания" на Йоргос Латимос остана с четири награди, сред които и за главна женска роля на Ема Стоун за нейния рискован женски поглед към мита за Франкенщайн. Това е втори "Оскар" за Стоун и много развълнувано тя заяви:
"Наградата не е за мен, а за екипа, който се събра, за да създаде нещо по-велико от сбора на частите му. И това е най-хубавото на снимането на филми!".
Най-големият хит в боксофиса - "Барби", който имаше осем номинации спечели само една статуетка за най-добра песен на Били Айлиш - What Was I Made For?". Но изпълнението на Райън Гослинг под акомпанимента на китариста Слаш обра овациите.
Филмът "20 дни в Мариупол", режисиран от украинския журналист Мстислав Чернов, спечели "Оскар" за най-добър документален филм. Лентата проследява руската обсада на Мариупол през първите седмици на пълномащабната инвазия.
Обединеното кралство спечели първия си "Оскар" за най-добър международен филм с драмата за Аушвиц "Зона на интерес".
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..