Филмът "Опенхаймер", разказващ историята на бащата на атомната бомба, триумфира на наградите "Оскар" със 7 статуетки на 96-ата церемония по раздаването на най-престижните отличия в киното.
Голямата награда за най-добър филм беше връчена на "Опенхаймер" от легендарния Ал Пачино в типичния му леко шеговит стил.
Продукцията имаше 13 номинации и спечели 7 награди, сред които са също статуетките за най-добри актьори в главна и поддържаща роля - Килиън Мърфи и Робърт Дауни-младши, както и най-добър режисьор - Кристофър Нолън.
"Киното е на малко повече от сто години. Представете си да работите сто години в живописта или театъра?! Не знаем къде ще ни отведе това невероятно пътуване, но за мен е изключително важно, че според вас съм значима част от него".
Давайн Джой Рандолф спечели "Оскар" за най-добра поддържаща женска роля за изпълнението си на скърбящата майка Мери Ламб в драмата "Останалите".
"Клети създания" на Йоргос Латимос остана с четири награди, сред които и за главна женска роля на Ема Стоун за нейния рискован женски поглед към мита за Франкенщайн. Това е втори "Оскар" за Стоун и много развълнувано тя заяви:
"Наградата не е за мен, а за екипа, който се събра, за да създаде нещо по-велико от сбора на частите му. И това е най-хубавото на снимането на филми!".
Най-големият хит в боксофиса - "Барби", който имаше осем номинации спечели само една статуетка за най-добра песен на Били Айлиш - What Was I Made For?". Но изпълнението на Райън Гослинг под акомпанимента на китариста Слаш обра овациите.
Филмът "20 дни в Мариупол", режисиран от украинския журналист Мстислав Чернов, спечели "Оскар" за най-добър документален филм. Лентата проследява руската обсада на Мариупол през първите седмици на пълномащабната инвазия.
Обединеното кралство спечели първия си "Оскар" за най-добър международен филм с драмата за Аушвиц "Зона на интерес".
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич. Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...