Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седем "Оскар"-а за "Опенхаймер", Ема Стоун с второ отличие за главна женска роля

Ема Стоун с "Оскар" за най-добра женска роля в "Клети създания".
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филмът „Опенхаймер“ на Кристофър Нолан доминира на тазгодишните награди „Оскар“, спечелвайки 7 статуетки.

Седемте статуетки, които спечели "Опенхаймер" на 96-ата церемония за връчване на наградите "Оскар" са за най-добър филм, най-добър режисьор на Кристофър Нолан, най-добра главна роля на Килиън Мърфи, за поддържаща роля на Робърт Дауни Джуниър, най-добър сценарий, най-добра кинематография и най-добър монтаж.

"Направихме филм за човека, създал атомната бомба, и за добро или за лошо, ние всички живеем в света на Опенхаймер", отбеляза Килиън Мърфи в речта си при приемането на наградата. Другият филм получил най-много номинации за "Оскар" – „Барби“ успя да вземе само една статуетка – тази за най-добра песен – получена от Били Айлиш.

Седем години след като спечели "Оскар" за "Ла Ла Ленд" Ема Стоун взе втората си статуетка - за най-добра актриса в лентата "Клети създания". Наградата на Стоун беше само една от четирите, които получи филма, който беше отличен и в няколко технически категории.

Девин Джой Рандолф получи наградата за най-добра актриса за поддържаща си роля на управителка на кафене, бореща се със скръбта си по загубата на сина си във войната във Виетнам в лентата "Останалите". "American Fiction", сатира, която изследва връзката между раса и изкуство, спечели „Оскар за "най-добър адаптиран сценарий", докато съдебната драма „Анатомия за едно падане" спечели наградата за най-добър оригинален сценарий.

За най-добър документален филм беше избран „20 дни в Мариупол“, мъчителен репортаж от обсадения в началото на руската инвазия украински град. Директорът, Мстислав Чернов, насочи вниманието към човешките загуби от инвазията на Русия – послание, което идва в момент, когато подкрепата на САЩ за Украйна е разколебана. За най-добър чуждестранен филм пък беше отличен "Зона на интерес", съвместна продукция на Великобритания и Полша.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58