Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първо ръкополагане на католически епископ в Кипър от 500 години насам

Снимка: архив

Първото ръкополагане на католически епископ в Кипър за последните почти 500 години ще се състои днес в Никозия. На церемонията ще присъстват религиозни лидери и духовници от различни вероизповедания от десетки страни от цял свят.

По решение на папа Франциск новоизбраният католически епископ в Кипър е монсеньор Бруно Вариано от Ордена на францисканските монаси, патриаршески викарий за Кипър, помощник-епископ на Латинската патриаршия на Йерусалим.

Неговото ръкополагане е важно историческо събитие, тъй като то е първото по рода си в съвременен Кипър след Османската империя. Завладяването от нея на острова през 1571 г. довежда до официалното разпускане на кипърската католическа църква, въпреки, че вярващи и членове на духовенството са останали на острова.

В церемонията днес ще участват латинският патриарх на Йерусалим Пиербатиста Пицабала, архиепископът на Кипър Георгиос, патриарси, архиепископи, кардинали и много духовници от Ватикана, Италия, Португалия, Бразилия, Сирия и други страни.

Поканени са също официални държавни лица от Кипър и дипломати.

53-годишният Бруно Вариано е роден в Бразилия. Той е свещеник и клиничен психолог, притежава диплома от папския университет в Рим.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на "затворените врати" в университетите

Въпреки че правителството отпусна допълнителни пари за увеличение на заплатите на университетските преподаватели, вратите на десетки висши училища в цялата страна днес останаха затворени. По този начин бива изразено недоволство от цялостното отношение на държавата към нуждите на висшето образование. Без занятия в частни и държавни..

публикувано на 20.05.24 в 12:57
Тбилиси - протести

Настроението в Грузия е "сега или никога"

Мариам Чакиа - глас от протестите в Грузия, сподели своите притеснения пред БНР. Тя е  грузински режисьор и продуцент на документални филми в много успешни копродукции. Първият й пълнометражен документален филм "Listen to the Silence", печели "Златен гълъб" в конкурса Next Masters в Лайпциг. Мариам е една от многото, които не пропускат и ден на..

публикувано на 20.05.24 в 12:40

Медицинският университет в Плевен се присъедини към протеста на висшите училища

Медицинският университет в Плевен се присъедини към протеста на висшите училища. Преустановен е учебният процес, а в 12:30 ч. в знак на недоволството, Ръководството, академичната общност и администрацията излизат пред Ректората на Медицински университет – Плевен. Ректорът на плевенския Медицински университет проф. д-р Добромир Добрев, който е и..

публикувано на 20.05.24 в 12:36
Мохамад Мохбер

Мохамад Мохбер ще е временен президент на Иран

Първият вицепрезидент на Иран Мохамад Мохбер ще поеме временно функциите на президента Ебрахим Раиси, който загина при катастрофа с хеликоптер заедно с външния министър Хосейн Амир Абдолахиан и всички останали на борда. Иранските власти увериха, че няма да има сътресения в управлението. В страната е обявен петдневен траур. От Европейския..

публикувано на 20.05.24 в 12:09

Английски език, икономика и здравно образование са предпочитанията на зрелостниците на втората матура

Днес се провежда втората задължителна матура, на която се явяват близо 46 000 дванайсетокласници.  Повече от половината полагат изпит по профилиращ предмет, изучаван в 11. и 12. клас. Останалите ученици са от професионални гимназии и техният задължителен държавен зрелостен изпит е по теория на професията. За втората си матура по..

публикувано на 20.05.24 в 11:56
Четвърти турнир по стрелба с лък в Сливен

Четвърти турнир по стрелба се проведе в Сливен

Как се е развило през времето едно умение, несвойствено за съвременния човек - стрелбата с лък. Вече почти никой не притежава лък и колчан стрели, за да си набави вечеря, но има едни хора, които не само, че не са забравили това средновековно умение, но и го усъвършенстват и го предават на следващите поколения. В Сливен в крепостта..

публикувано на 20.05.24 в 11:54
Арх. Михаил Сугарев и Владимир Райновски

Млади архитекти подеха инициатива за възстановяване на резиденцията на Тодор Живков в Банкя

Екип от млади архитекти се заемат с инициативата за възстановяването на бившата резиденция на соцлидера Тодор Живков в Банкя. Към момента имотът е изоставен, потънал в мръсотия и е в руини.  "Важна точка в мисленето ни е да се даде възможност резиденцията да се ползва от повече хора . Да стане поле на различни хора с различни..

публикувано на 20.05.24 в 11:36