От първи април с 35% ще бъдат увеличени заплатите на здравните работници в общинското и детското здравеопазване в София. Ще бъде изпълнен колективният трудов договор, увери кметът на София Васил Терзиев.
Средствата са гарантирани от Министерския съвет:
"Държавата да си влезне в роля и парите да дойдат от държавата, а не от нашия бюджет, защото това иначе би отворило врата към всеки, който работи с държавно делегирани бюджети, да идва при нас и да иска ние да компенсираме, нещо, което смятаме, че е абсолютно неправилно и не е държавнически подход. Най-важното нещо в институционалността е всяка една институция да си поеме ролята, а не постоянно да се правят кръпки, и това, за което ние се борим - по-високо възнаграждение, справедливо, но то да идва от местата, откъдето трябва да дойде, за да решаваме системните проблеми, а не само да ги заплитаме още повече".
В проекта за бюджет на София за тази година са предвидени средства за увеличение на заплатите в администрацията, в сферите на транспорта, на здравеопазването и културата в София.
Според ГЕРБ-СДС вместо от държавата, парите за увеличението трябва да бъдат осигурени от бюджета на София за тази година. Георги Георгиев обясни:
"Вместо да ги праща към държавата, кметът, предлагаме, да се намалят парите за обяди, представителни на кмета, които той иска да увеличи в двоен размер, съобразно Фандъкова, и от тези пари за обяди на кмета и представителни да купим облеклото на медицинските сестри и фелдшерите. Радваме се, че има конкуренция и преосмисляне на позицията от страна на кметската администрация. Общинският съвет в крайна сметка обаче е този, който решава, и нашето предложение е 20% по-високи заплати, считано от 1 януари, парите от резерва на кмета. 10% увеличение, ако не се получи от държавата, есента търсим компенсиране през общинския бюджет и на трето място парите за дрехи, които идват от парите за цветя, бонбони, представителни и воаяжи на кмета. Впрочем, ние ще държим те да бъдат намалени още до сумата от последната година, тъй като не виждаме какви толкова много представителни разходи изведнъж кмета на София ще има два пъти повече".
Министерството за защита на потребителите в Испания глоби 32 оператора на онлайн хазарт с 33 милиона евро заради нарушения на техническите изисквания на разпоредбите относно софтуера и комуникационните системи. Установени са шест чуждестранни компании за онлайн хазарт, действащи без лиценз в Испания. Те трябва да платят по 5 милиона евро..
Украинският президент Володимир Зеленски изрази готовност за среща с лидера на САЩ за окончателно оформяне на мирния план за Украйна: "Принципите на този документ могат да бъдат развити в по-дълбоки договорености. И това е в наш общ интерес - за да бъде сигурността ни реална. Разчитам на това да продължим активното сътрудничество с..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че е инструктирал своя специален пратеник Стив Уиткоф да отиде в Москва и да се срещне с руския лидер Владимир Путин в опит да финализира мирния план за Украйна. По думите му, първоначалният план от 28 точки е бил преработен, като са били отчетени предложенията и на двете страни в конфликта...
Чуждестранните туристи, посещаващи националните паркове на САЩ, включително Гранд Каньон и Йелоустоун, вече ще плащат солидна такса, обяви администрацията на Тръмп. Министерството на вътрешните работи, което управлява тези известни национални паркове в САЩ, заяви, че от 2026 г. посетителите от чужбина ще трябва да плащат 100 долара в..
Президентът на Турция Реджеп Ердоган изрази надежда, че евентуалните преки руско-украински мирни преговори ще се състоят в Истанбул. Той е казал това по време на срещата на "Коалицията на желаещите", съобщиха от пресслужбата му. "Турция ще продължава дипломатическите усилия, за да подпомогне преките контакти между страните с цел скорошно..
"Границите не могат да бъдат променяни със сила и дългосрочната сигурност на Украйна трябва да бъде гарантирана." Тази позиция е защитил премиерът Росен Желязков в днешната видеоконференция на "Коалицията на желаещите", водена от президента на Франция Еманюел Макрон и премиера на Обединеното кралство Кийр Стармър, съобщиха от Пресслужбата на..
Украйна се е съгласила на американското предложение за мирно споразумение с Русия, съобщават американските медии, цитирайки правителствени представители. Украйна е постигнала споразумение със САЩ по условията на евентуално мирно споразумение с Русия NBC цитира двама неназовани служители на американската администрация, според които има "някои..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
" Благомир Коцев сякаш пречеше на всички още с избора му , защото решенията му бяха твърде много в полза на обществеността на Варна. Той опита да забави..