Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Състезаващият се за България Николай Грязин с победа преди рали "Хърватия"

Николай Грязин
Снимка: motosport.bg

Състезаващият се за България руснак Николай Грязин (навигатор Константин Александров, Ситроен С3 Rally2) записа важна победа преди следващия кръг от световния рали шампионат – рали „Хърватия”. Грязин и Александров спечелиха хърватското асфалтово рали „Карловац”, което е първи кръг от шампионата на страната и се явява генерална репетиция за част от екипажите, които планират да карат в рали „Хърватия”. Грязин е един от претендентите за победата в WRC2 в рали „Хърватия” – 19-21 април и също така е и един от пилотите, постигнали най-голям прогрес на асфалт в последните години.

Грязин и Александров спечелиха 10 от 12-те отсечки в ралито и на финала авансът им пред втория в подреждането – Пепе Лопес (навигатор Давид Васкес, Шкода Фабия RS Rally2), беше 1 минута и 13 секунди. Пепе Лопес с заедно с Грязин беше претендент за първото място в WRC2 в рали „Монте Карло” в началото на сезона. В крайна сметка обаче първото място там взе другият пилот на Ситроен Йоан Росел, който победи с малко над 4 секунди Лопес, а Грязин завърши трети – на 15 секунди от французина.

Сега Грязин взе частичен реванш срещу Лопес, но още през януари Николай каза, че очаква много оспорвани битки в WRC2 с Росел и Лопес. Трети в рали „Карловац” завърши световният шампион в WRC3 за 2022 година Лаури Йона (навигатор Яни Хуси, Шкода Фабия RS Rally2).

$Целта ни в рали „Карловац” беше да поработим върху настройките на колата преди рали „Хърватия”, като идеята е, че тези отсечки са със сходен профил с етапите в голямото рали, класирането нямаше толкова голямо значение, но се получи хубава битка”, коментира за Sportal.bg Грязин след края на състезанието.

В рали "Хърватия" битката в WRC2 ще е много оспорвана, като заявки за участие освен Грязин, Росел и Лопес, са подали още Сами Паяри, Георг Линамае, Никола Сиамен, Лаури Йона, Емил Линдхолм и др. Победителят в категорията от рали "Сафари" Гас Грийнсмит също ще кара в Хърватия, но той не е заявен за WRC2, а само за генералното класиране и подреждането в RC2.

По публикацията работи: Кръстина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арина Сабаленка

Арина Сабаленка с нов убедителен успех в Париж

Арина Сабаленка победи с 6:3, 6:1 Жил Тайхман във втория кръг на Откритото първенство по тенис на Франция.  Поставената под номер 1 представителка на Беларус допусна пробив и изостана с 1:3 в първия сет, но след това направи обрат, за да поведе в двубоя. Трикратната шампионка от турнирите от Големия шлем ще играе срещу Олга Данилович в третия кръг на..

публикувано на 29.05.25 в 06:30
Исаак дел Торо

Исаак дел Торо спечели 17-ия етап от колоездачната обиколка на Италия

Исаак дел Торо спечели 17-ия етап от колоездачната обиколка на Италия. 21-годишният мексиканец демонстрира отличен финален спринт и се поздрави с първа етапна победа в престижното състезание.  Дел Торо измина трасето в Алпите от Сан Микеле Ал'Адидже до Бормио, дълго 155 километра, за 3.58:48 часа и увеличи с 10 секунди преднината си на върха в..

публикувано на 29.05.25 в 06:19
Илиана Раева със Стилияна Николова и Ева Брезалиева

УС на БФХГ утвърди съставите за ЕП за жени и СП за девойки

Управителният съвет на Българската федерация по художествена гимнастика утвърди съставите за европейското първенство за жени, което ще се проведе от 4 до 8 юни в Талин (Естония), и за световното първенство за девойки, което ще се състои от 18 до 22 юни в София, съобщи за БНР Бранимира Маркова - главен треньор  на националния отбор (индивидуално)...

публикувано на 28.05.25 в 15:09

Боряна Калейн се сбогува с българската публика с бенефис спектакъла „Преродена“

Олимпийската вицешампионка по художествена гимнастика от Игрите в Париж, Боряна Калейн, ще напише последната страница в своята забележителна състезателна кариера по време на бенефис-спектакъла си „Преродена“, в последния ден на световното първенство за девойки - на 22 юни от 19:30 часа в „Арена 8888“. "БФХГ организира бенефис на нашата най-успяла..

публикувано на 28.05.25 в 13:03
Ламин Ямал

Ламин Ямал се обвърза с Барселона до 2031 г.

Младият талант на Барселона Ламин Ямал подписа нов договор, съобщиха от каталунския клуб. 17-годишният нападател сложи подписа си под контракт до лятото на 2031 година.  Ламин Ямал имаше още година от споразумението си с Барселона, затова "синьо-червените" бързаха да го обвържат дългосрочно.  През изминалия сезон, в който Барселона спечели титлата,..

публикувано на 28.05.25 в 06:28
Джак Дрейпър

Джак Дрейпър и Андрей Рубльов се класираха за втория кръг на "Ролан Гарос"

Британецът Джак Дрейпър имаше трудности, но все пак успя да се класира за втория кръг на Откритото първенство на Франция по тенис. Поставеният под номер 5 в схемата при мъжете Дрейпър се справи с 3:6, 6:1, 6:4, 6:2 с италианеца Матиа Белучи, за да запише първа победа в кариерата си в основната схема на турнира в Париж. Дрейпър, който при предишните си..

публикувано на 28.05.25 в 06:20
Марк Кукурея от Челси

Бетис и Челси си оспорват трофея в Лига на конференциите

Тази вечер от 22 ч. в полския град Вроцлав ще се изиграе финалът в третия по сила европейски клубен турнир – Лига на конференциите. Един срещу друг ще се изправят испанският Бетис и английският Челси. „Сините“ очаквано ще спорят за трофея, след като предварително бяха сочени за най-голям фаворит в надпреварата. Възпитаниците на Енцо Мареска ще играят в..

публикувано на 28.05.25 в 06:00