Общинските съветници от ГЕРБ - СДС в София предупредиха, че градът е изправен пред екологична криза заради лошо управление на завода за отпадъци.
Има риск София да бъде глобена, тъй като заравя стотици хиляди отпадъци, вместо от тях да се извлекат полезните суровини. Заравянето на RDF горивото трябва да се оползотворява, категорични са от ГЕРБ-СДС.
Липсват работници, които ръчно да разделят отпадъците, алармира Георги Георгиев:
"Това е огромен екологичен проблем, защото много по-бързо ще се запълни депото и, на второ място, огромен икономически проблем. Няма никаква логика да изхарчим хиляди левове от парите на софиянци, да обработим от камионите за боклук суровината да се превърне в RDF гориво и в крайна сметка да бъде заровено. Дали това е законно? Имаме огромни притеснения, че не е, затова с колегите днес подаваме сигнал до Регионалната инспекция по околната среда и водите. Фактът, че се заравя чист RDF, го признава и директорът на завода Савов, включително и във видеата, които сме качили.
На второ място, крайно притеснително е, че няма никаква организация, от 5 месеца, откакто са встъпили в длъжност колегите за рециклирането на отпадъци, говорим за следното - трябва да имат десетки работници, били са 70 през 2023 година на 24-часова смяна, които да отделят от поточните линии различните подлежащи на рециклиране материали. Сепариране, това, което се получава сега, че имат между 6 до 8 души на смяна, което означава, че 1 работник в завода за отпадъци вече пети месец трябва през ръцете му буквално да минат 70 тона отпадъци, от които той да извади метала, стъклото и хартията. Имаме задължения по договор с Европейската комисия, което е било изпълнявано през целия период на работа на завода от 9,52-процентно сепариране. Обърнахме внимание, че един от бункерите в завода е пълен на 90%, а другият на 70%. Такава запълняемост досега не е имало. Това е в резултат на лошата организация, че няма кой да отделя материалите за рециклиране, поради което имахме и десетки камиони на опашка пред завода".
Кметът Васил Терзиев заяви, че до края на годината само 10% от боклука на София ще се депонира в завода за отпадъци, а не 90%, както бе при предишното ръководство. Това е част от оздравяването на завода, в противен случай той ще бъде запълнен с отпадъци до 28 месеца. 2/3 от RDF - горивото, което се произвежда от боклука и вече е с добро качество, се заравя поради липса на интерес.
3 милиона лева ще бъдат спестени от ръчното сепариране на боклука. От 16 на 40 ще бъде увеличен броят на работниците, обяви Терзиев.
"Съоръжение с капацитет 21 години, 21 години експлоатационен срок ще бъде запълнено за около 9 години. Сами може да направите сметката колко точно добре управляван е целият процес по рециклиране и извозване и горене на съоръжение с капацитет 21 години, 21 години експлоатационен срок ще бъде запълнено за около 9 години. Сами може да направите сметката колко точно добре управляван е целия процес по рециклиране и извозване и горене на RDF. 21 години планиран срок за 9 години ще бъде изчерпан, като тук не се включва една малка подробност, че през този период са били извозвани стотици хиляди тонове боклук в Долни Богров. Тоест, това не е само един проблем. Имаме 2 проблема. Оттам нататък вече идват всички други проблеми, с колко се рециклира", коментира кметът.
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една възможност за рекетиране на чистия бизнес". Около това мнение се обединиха Таня Груева, изпълнителен директор на Асоциацията на автомобилните производители, и Радостина Жекова, зърнопроизводител от..
Спасителни екипи в Санто Доминго продължават да издирват оцелели, след като покривът на нощен клуб се срути по време на концерт в столицата на Доминиканската република. Досега са потвърдени 79 жертви, а десетки са ранени, предава Ройтерс. Най-малко 18 жертви на срутване в нощен клуб в Доминиканската република Според местни медии в..
Ако държавата няма достатъчно пари да поддържа критичните участъци, поне може да има видимо полицейско присъствие там за превенция . Вместо държавата да мисли как да не се стига до ПТП, след всеки сериозен инцидент тя мисли как да накаже по-тежко извършителите. Смисълът е да не се стига до нарушение. Видимият полицейски контрол е много..
В Италия, от 12 до 16 часа местно време, протестират на служителите от въздушния транспорт. Протестират от авиационния персонал, наземния на летищата, заедно със стюардесите на авиокомпания EasyJet. Причините за стачката включват влошаване на договорните условия, намаляване на мерките за безопасност както и трудности, свързани с лоша..
В авиобаза "Граф Игнатиево" ще отбележат 100-годишнината от рождението на първия командир генерал Симеон Симеонов. На събитието ще присъства командващият Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев, бивши командири на ВВС и на базата, където миналата седмица пристигна първият изтребител F- 16 Block 70. Обявената за 12..
Българската хотелска асоциация организира кръгла маса посветена на кадровата криза в туристическия сектор - "Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще". Тя ще се състои в Гранд Хотел "София". До 70% от туристическите обекти работят с недокомплектован персонал. Вследствие на това икономическите загуби могат да се изчислят на близо..
Ресторантьорите от Велико Търново и региона излизат днес от 16:30 часа на протест с митинг-концерт пред музикално-драматичния театър в града. Настояването им е за 9% ДДС върху туризма. Протестът ще се проведе под надслов: "Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги". След протеста преди три седмици,..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..