Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Ангелова-Игова: Паралимпийците трябва да се състезават на същинската олимпиада

Оскар Писториус
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френският институт в България продължи серията дебати на спортни теми, предхождащи Олимпийските игри в Париж. Темата сега бе за технологичния допинг и неговото приложение най-вече при параспортистите. Една от участничките в него, преподавателят по философия в НСА Боряна Ангелова-Игова, застъпи тезата, че паралимпийците трябва да се състазеват на същинските Олимпийски игри, а не на допълнителното състезание, организирано отделно за тях. Тя даде специално интервю за БНР.


- Темата на дебата беше за технологичния допинг в спорта и това беше валидно най-вече за паратлетите, които използват специални протези или инвалидни колички. Би ли могло да се получава някакво предимство на база развитието на технологиите при тези спомагателни средства, които те ползват. Как виждате Вие нещата?

- Действително, имаме една лека двуличност по отношение на параспорта и въобще на спорта. От една страна правим Паралимпийските игри, за да покажем как тези хора са равнопоставени, как могат да се състезават и да спортуват като всички останали. А в същото време ги отделяме в други Игри, които ги наричаме "Пара". Има ли "парахора" - няма "парахора", всички сме хора и би трябвало да се състезаваме заедно. Причината за това отделяне, твърди се, е неравностойното представяне в спорта. Но както стана ясно по-рано, има неравностойно поставяне на спорта и на обикновените Олимпийски игри. Един тежкоатлет, които тежи 160 килограма, разбира се, има различни физически способности от друг, който тежи 40 килограма. Тук логичният въпрос е защо паралимпийците да не се състезават в истинската Олимпиада, но в различна категория.  А ние ги отделяме ужким за тяхно добро, ужким, защото така ще могат да се състезават с равни на тях. А в същото време, когато някой паралимпиец покаже по-добри резултати от останалите състезатели, такъв случай имаме с Оскар Писториус. 

- Той спечели в съда, за да може да участва заедно с "валидни" спортисти, както ги наричат французите, и даже спечели...

- Всъщност се оказа, че той е много по-бърз от Юсейн Болт. Обаче не може да се яви на Олимпиада, защото се смята, че той използва технологичен допинг, а именно неговите изкуствени крайници, които имат една специална отскоклива основа, която им дава повече бързина. Всъщност вече виждаме, че тук има двойнствени стандарти. Това, което ни радва, особено откакто Бах стана президент на МОК, е че той направи много сериозна политика, за да интегрира максимално паралимпийците и все повече поставя въпроса да се обединят двете състезания. На етапа, на който са сега, се случва, че Паралимпийските игри са с много по-малка гледаемост. Медиите много по-малко се интересуват от тях, а там виждаме неща, които са абсолютно невъзможни за обикновения човек. Тези, които нямаме увреждания, често си казваме: "сега не мога, уморен съм, нямам възможност, боли ме главата, нямам пари, нямам време." И изведнъж виждаме едни хора, които имат една десета от нашата трудоспособност, обаче правят невероятни неща, за които ние можем само да мечтаем. Всъщност, това е най-добрият пример затова на какво човекът е способен. Как благодарение на много труд, на много хъс, на човешкия дух, ние можем да превъзмогнем дори увреждания, които сме придобили. И все пак по отношение на тепнологичния допинг, аз застъпвам тезата, че човекът е съвършен сам по себе си и че не можеш да подобриш нещо, което е съвършено. И по отношение на параспортистите и хората с увреждания ние не трябва да се опитваме да ги променим, а трябва да направим средата достатъчно удобна за тях. Това че те са различни по някакъв начин, не трябва да се опитваме да ги променим, а по-скоро да променим обществото, което да е по-толерантно и интегриращо.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сребро и бронз за България от СП по естетическа гимнастика в Естония

Националните отбори на България за жени и за девойки спечелиха съответно сребърен и бронзов медал на Световното първенство по естетическа групова гимнастика в Тарту (Естония). При жените Сияна Табакова, Карина Нейкова, Катрин Тасева, Яна Стайкова, Мария Мехлемова, Християна Ковачева и Виктория Берова от The National Team, с треньор Кристина Ташева,..

публикувано на 24.11.24 в 17:12

Черно море с победа при гостуването си на ЦСКА 1948

Вицешампионът на България Черно море постигна категорична победа с 4:0 при гостуването си на ЦСКА 1948 в мач от 16-ия кръг на Първа лига. Успехът върна варненския тим на третото място в класирането с 31 точки, колкото има и четвъртият Левски. ЦСКА 1948 пък остава на 11-а позиция с 16 точки, като "червените" нямат победа вече девет поредни шампионатни..

публикувано на 24.11.24 в 17:02

Берое се наложи над Септември (София) в Първа лига

Берое победи Септември (София) с 2:0 в среща от 16-тия кръг на Първа футболна лига. "Зелено-белите" откриха резултата чрез Леандро Годой, който се разписа в седмата минута, а Алберто Салидо удвои в 53-ата. Домакините диктуваха темпото в двубоя, имаха по-чистите положения и в крайна сметка добавиха три точки към актива си. Въпреки победата Берое запази..

публикувано на 24.11.24 в 16:00
Владимир Зографски

Владимир Зографски преодоля квалификацията в Лилехамер с 25-и резултат

Владимир Зографски зае 25-о място в квалификацията преди второто състезание от световната купа по ски скок  на голямата шанца в Лилехамер, Норвегия. 31-годишният Зографски направи скок от 122,5 метра, който му донесе 115,4 точки. Това се оказа напълно достатъчно на родения в Самоков състезател за попадане в основната част на състезанието, в която ще..

публикувано на 24.11.24 в 15:53
Алберт Попов

Алберт Попов завърши на 18-о място в слалома в Гургъл

Алберт Попов се класира на 18-о място в слалома в австрийския курорт Гургъл от Световната купа по ски алпийски дисциплини. Българинът беше шести след първия манш и се движеше отлично до средата на втория, но допусна грешка при излизането от стръмния сектор на пистата Кирхенкар, която му коства сериозно пропадане в класирането. Победител в състезанието..

публикувано на 24.11.24 в 15:44
Алберт Попов

Алберт Попов е шести след първия манш на слалома в Гургъл

 Арлберт Попов направи страхен първи манш на слалома за световната купа по ски алпийски дисциплини в австрийския курорт Гургъл, като даде време от 54:05 секунди. Попов изостана малко на старта, но даде второ най-добро време във втория стръмен участък на пистата. Българинът изостана с 1:29 секунди зад водача в състезанието до момента Клеман Ноел от..

публикувано на 24.11.24 в 15:29

Карлос Насар подобри с 11 килограма собствения си световен рекорд

Олимпийският шампион във вдигането на тежести в категория 89 килограма Карлос Насар постави световни рекорди в изхвърлянето, изтласкването и двубоя по време на поредния кръг от германската Бундеслига. Българинът, който в момента е с тегло от 93,9 килограма, постигна 185 килограма в изхвърлянето, 230 в изтласкването и събра сбор от 415 килограма. Това е..

публикувано на 24.11.24 в 15:25