Почти всички висши началници от системата на МВР са били разпитани като свидетели по делото срещу бившата директорка на Митниците Петя Банкова.
Това стана ясно по време на третия опит на Софийския апелативен съд да финализира делото за мерките за неотклонение на Банкова и на хасковския бизнесмен Стефан Димитров.
С кратко определение, почти без мотиви, съдебният състав с председател Веселин Пенгезов обяви, че двамата остават за постоянно в ареста и че решението не подлежи на обжалване.
Банкова и Димитров, бащата на Димитров - Марин, който е на свобода по здравословни причини, издирваният Никола Николов, по прякор Паскал, а от вчера и бившият главен секретар на МВР Живко Коцев, са обвинени за участие в престъпна група за контрабанда и корупционни престъпления.
От днес единствените двама задържани са с още обвинения. Според прокуратурата Петя Банкова - по искане на Стефан Димитров, размествала и преназначавала на нови позиции различни митнически служители. Част от тях дори били повишавани против волята им.
Бившата шефка на Митниците ще отговаря и за длъжностно престъпление.
Нейната висока - макар и вече бивша, позиция, беше сред аргументите да бъде оставена в ареста, въпреки че на още по-високопоставения само допреди дни Живко Коцев прокуратурата сама определи мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 20 000 лева.
Днес в съдебната зала стана ясно, че между първото и окончателното решение за задържането на Банкова и Димитров е била разпитана значителна част от висшето ръководство на МВР, включително и служебният вътрешен министър Калин Стоянов. Разпитаните заявили, че са виждали многократно Стефан Димитров в МВР по времето на Бойко Рашков.
Адвокатът на Димитров Ивайло Найденов разказа и за таен свидетел, на чиито показания преди дни явно се е позовавал Стоянов, говорейки за вечеринка в дома на Рашков за неговото дискредитиране. В коментар за разследването Найденов каза:
"Публичен линч на една групировка в парламента срещу друга групировка в парламента. Това го виждам за първи път. И Живко Коцев да стане министър, Георги Георгиев, който е на "Вътрешна сигурност", да стане заместник-министър, такива са нещата".
С други думи, но в същия смисъл, прие съдебното определение адвокатът на Петя Банкова - Аделина Натина:
"Това е правосъдие по време на избори. Когато политиката влезе в съдебната зала, правото излиза. За съжаление".
За Натина случващото се с клиентката ѝ е отговор на онези, чиито интереси е засегнала и особено при задържането на рекордното количество кокаин в тайник на контейнер за банани в Бургас:
"Имаше данни, че с този наркотик е щяло да се купуват гласове. Самата Петя Банкова още при задържането си каза, че е имало такива данни. Не е сезирала компетентните органи, понеже не ѝ беше дадена възможност".
В съдебната зала прокуратурата подсказа, че може да има и още обвиняеми. Което допусна и Натина, анализирайки характера на доказателствата по делото:
"Всичко е възможно. Снимките, които изтекоха, те не са СРС-та, една трета са Живко Коцев и две трети са за Бойко Рашков".
В последната си дума пред съда Банкова заяви, че винаги е работила, пазейки интересите на държавата, а Димитров, че очаква, когато всичко приключи, "цялата журналистическа мощ да изчисти името му".
Възстановено електрозахранването до всички населени места в област Перник, които бяха засегнати от мокрия снеговалеж в нощта на 2 срещу 3 октомври. Възможно е да има повреди по мрежата ниско напрежение вътре в населените места, за които клиентите трябва да уведомят дружеството. Създадена е организация да се реагира своевременно, съобщават от ЕРМ..
Стикерите за преминат технически преглед на автомобилите ще бъдат заменени от техен електронен аналог. Проектът за промени в наредбата е публикуван за обществено обсъждане, съобщават от транспортното министерство. Измененията идват след окончателното становище на Върховния административен съд, който отмени издаването на физически стикери на..
Ден след като варненските общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев бяха пуснати от ареста, Софийският градски съд ще решава да излезе ли на свобода и кметът на Варна Благомир Коцев. Тримата са обвинени за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления. Молбата на Коцев за по-лека мярка за неотклонение е внесена..
Президентът на Италия Серджо Матарела се изказа положително относно примирието за Газа, а премиерът Джорджа Мелони е в готовност да присъства на церемонията в Кайро при подписването на мирното споразумение между Израел и палестинската страна. За управляващите Мелони е участник в процеса за мира в Палестина. Поради това е възможно тя да..
По поречието на река Стряма има рискови участъци и трябва да бъдат предприети мерки, заяви пловдивският областен управител Христина Янчева. Тя участва в проверка на Областната междуведомствена комисия, която стартира от землището на община Калояново. Проверката ще продължи нагоре по цялото течение на реката. Констатираните опасни зони са в..
Промени в Закона за водите ще дадат възможност водата за напояване да поевтинее шест пъти и земеделците да плащат по 2,5 стотинки за кубик, вместо досегашните 15 стотинки. Очаква се "Напоителни системи" да получи още тази година средства от държавния бюджет заради услугата по доставка на вода за напояване, което ще доведе до намаляването на..
Белгийските власти разбиха терористична клетка, чиито намерения били да извършва джихадистки нападения срещу политици в страната, сред които е и премиерът Барт Де Вевер, пише "Политико". Арестите са извършени във втория по големина белгийски град Антверпен. Де Вевер бе кмет на града до февруари т.г., когато стана министър-председател...
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..