Според най-новите данни на Държавната избирателна комисия в Хърватия управляващата дясноцентристка Хърватска демократична общност печели 61 мандата в 151-местния парламент на проведените вчера избори. Това означава, че тя няма да може да управлява самостоятелно и ще трябва да води преговори с други партии, успели да влязат в хърватския Сабор.
Настоящият премиер Андрей Пленкович заяви, че партията му за трети пореден път е победила убедително и ще започне веднага разговори за формирането на ново парламентарно мнозинство, за да състави третото си правителство:
"Ще продължим политиката си от последните 8 години, с която защитавахме хърватските граждани от кризи, запазихме хърватската икономика, реализирахме стратегически цели във вътрешен и международен план".
Според местни медии обаче е възможно втората парламентарна сила – коалицията, начело с най-голямата опозиционна партия - Социалдемократическата, която има 42 мандата, да направи правителство
Разговорите и за управляващите, и за социалдемократите ще са трудни, тъй като трябва да се състави мнозинство от поне 3 партии, тъй като останалите парламентарно представени сили са дясната Националистическа партия "Отечествено движение" с 14 мандата, дясната "Мост" с 11, зелено-лявата платформа "Можем" с 10 мандата, плюс още 3 по-малки партии, както и представители на малцинствата и диаспората.
Ако преговорите не успеят, се отива на нови предсрочни избори
Протести срещу насилието над деца се провеждат в Бургас и в още няколко града в страната. Инициативата тръгва от морския град, а поводът е сигналът за тормоз в детска градина в Каблешково и бездействието на институциите. Гражданите излизат с искане за справедливост, прозрачност и ефективни мерки за защита на децата във всяка българска..
Без нарушения преминава до момента деня за размисъл в Пазарджик, където утре ще има извънредни избори за нов общински съвет. Предаването и приемането на изборните документи върви по график. Към момента не са получени сигнали за проблеми при транспортирането на изборните материали до секционните избирателни комисии по селата и в областния град...
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че очаква заложниците, държани от "Хамас", да бъдат освободени в понеделник. Той планира да посети Кайро, след което да говори пред израелския Кнесет, преди да се завърне в САЩ във вторник. Споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа е в сила от вчера по обяд. Хиляди разселени палестинци..
За пореден ден в София се събират доброволци, които се включват в сметосъбирането в район "Люлин", който заедно с район "Красно село" е най-силно засегнат от нарушения график на изпразване на контейнерите за боклук. Софиянци в битката с боклука: Стотици доброволци всекидневно се включват в почистването на "Красно село" и "Люлин" Пред БНР..
Френският президент Еманюел Макрон назначи за втори път за премиер протежето си Себастиан Льокорню, който в понеделник подаде оставка след само 26 дни на поста - заради невъзможност да договори с парламентарните сили мерките за съкращаване на бюджетния дефицит и на държавния дълг. Ходът на Макрон разочарова бунтуващите се вече в неговия..
Израел нанесе интензивни въздушни удари в Южен Ливан рано тази сутрин. Загинал е един човек, други седем са ранени. Блокиран е пътят от столицата Бейрут към южната част на страната. Ударен е склад за тежки машини, като са унищожени булдозери и багери. Израелската армия обясни, че е поразила целта, защото машините са били използвани за ремонт..
Експерти от Института за пазарна икономика се обявиха срещу увеличаването на здравната осигуровка. Според техни изчисления бюджетът на Националната здравна каса за следващата година ще надхвърли 10 млрд. лв., при настоящия размер на здравната вноска от 8%. Без да се променя този размер през последните пет години бюджетът за здраве се удвоява,..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо...
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред..