Обединеното кралство няма да приема обратно лица, търсещи убежище, които пресичат границата с Ирландия, докато ЕС не приеме, че можем да ги изпратим обратно във Франция, заяви правителствен източник.
Коментарът идва на фона на ескалиращия спор между Дъблин и Лондон относно плановете на ирландското правителство за ново законодателство, което да позволи на търсещите убежище, които преминават границата от Северна Ирландия, да бъдат връщани обратно в Обединеното кралство.
Британски и ирландски министри днес ще се срещнат на фона на растящото напрежение около политиката на Обединеното кралство спрямо мигрантите, съставна част от която е плана за депортиране на част от тях в Руанда.
Ирландското правителство твърди, че се наблюдава наплив от търсещи убежище, идващи от Северна Ирландия, защото се „страхуват“ да не бъдат изпратени в Руанда. Дъблин декларира, че няма да осигури „вратичка“ за нечии други "миграционни предизвикателства".
Ирландия заяви, че 80% от последните търсещите убежище са пристигнали от Северна Ирландия. Обединеното кралство обаче казва, че няма да ги приеме обратно, освен ако ЕС не промени позицията си относно връщането на мигранти във Франция.
Разговорите между британския вътрешен министър Джеймс Клевърли и ирландския министър на правосъдието Хелън Макенти трябваше да се проведат днес, но бяха отложени късно в неделя без обяснение.

Парламентарната комисия по туризъм прие бюджета на Министерството на туризма за 2026 година с 11 гласа "За" и 5 "Против". Общата стойност на бюджета е 14 742 800 евро. В тази сума влизат разходи за персонал в размер на 3 031 500 евро, издръжка и други текущи разходи - 10 731 700 евро и 979 600 евро за капиталови разходи. "Няма съществени..
В Скопие започна процесът за пожара в дискотека „Пулс“ в Кочани, при който загинаха 63 души. След като прочете имената на 34-мата обвиняеми и присъстващите им адвокати, съдия Диана Илиевска постанови да обедини делото „Кочани“ с обвинителния акт срещу собственика на охранителната агенция „Рубикон“ Александър Нацев. Той е обвинен в особен принос към..
На извънредна сесия Общинският съвет в Костинброд отпусна 400 хиляди лева на дружеството "Общински превози" за купуване на нови автобуси, след като тази сутрин изгоряха пет автобуса от автопарка в базата в село Петърч. Общинският съвет на Костинброд решава как да осигури обществения превоз след пожара При инцидента няма пострадали...
Парламентарна комисия по образование и наука одобри на първо четене проекта на бюджет. Два часа продължиха обсъжданията по параметрите в частта за образование и наука. Предвидените разходи за следващата година са над 5 милиарда и 800 милиона евро, посочи пред депутатите министър Красимир Вълчев, който представи параметрите: "4,8% от БВП...
Представители на Русия и на администрацията на американския президент Доналд Тръмп са съгласували помежду си мирен план за Украйна, съобщават "Файненшъл Таймс" и "Ройтерс". От Киев се изисква да направи значителни отстъпки по отношение на територията и на армията си в замяна на прекратяването на огъня, сочат източниците на двете медии, запознати с плана..
Парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност прие на първо четене Законопроекта за държавния бюджет за 2026 година. Ето как коментира парите, предвидени за вътрешното министерство, заместник-вътрешният министър Филип Попов: "Ние искаме много неща да реализираме. Разбира се, за това са необходими много средства. Но с този бюджет, който ние..
В Косово управляващата партия "Самоопределение" не успя да събере мнозинство в парламента за съставяне на ново правителство, предаде Ройтерс. Кандидатът за премиер Глаук Конюфца - политически съюзник на настоящия министър-председател Албин Курти - получи 56 гласа вместо необходимите 61 в 120-местната камара. Самият Курти се провали в..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
"При първичната и извънболнична медицинска помощ (ПИМП) увеличението е 5,5% и ние приемаме това като нещо разумно, съобразно ситуацията в държавата, не..