Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регионални избори в Каталуния

Основните кандидати на регионалните избори в Каталуния - Карлос Каризоса, Лая Естрада, Пере Арагонес, Салвадор Иля, Игнасио Карига, Йесика Албиак и Алехандро Фернандес.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Каталуния гласуват на регионални избори. Те са тест, както за подкрепата за движението за независимост, така и за испанския премиер Педро Санчес, който управлява с подкрепата на националистически формации.

Според прогнозите Социалистическата партия на Каталуния ще спечели най-много гласове, но съставянето на правителство ще зависи от сепаратистките партии.

По време на кампанията лидерът на социалистите Салвадор Иля убеждаваше избирателите, че е време Каталуния да преодолее разделението и да премине към нов етап, защото вариантът "още от същото" не решава проблемите и сепаратистко мнозинство в парламента е неспособно да осигури стабилност:

"Балансът от 10 години управление на "Заедно за Каталуния" и Републиканската левица" е отрицателен, много под очакванията на обществото -  суша, проблеми в образованието, здравеопазването. Но всички знаят, че господин Пучдемон по-скоро ще напусне политиката, отколкото да ме подкрепи за премиер".

Вотът ще реши политическото бъдеще на Карлес Пучдемон, който вече седем години е в изгнание след неуспешния опит за отделяне на Каталуния през 2017 г. 

Окончателното приемане на Закона за амнистията, прокаран от премиера Педро Санчес на фона на бурни протести, ще му позволи да се върне, без да се страхува, че ще бъде арестуван.

Според прогнозите партията му "Заедно за Каталуния" ще бъде втора, а Републиканската левица - трета сила. И двете формации засега твърдят, че няма да позволят на Салвадор Иля да стане премиер и експертите не изключват нови избори.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адела Качаунова

Адела Качаунова: Не може Конституционният съд да се превръща в политически орган

Не може Конституционният съд да се превръща в политически орган, така че ние да наблюдаваме плаващи мнозинства и да броим гласове, вместо да очакваме принципни и независими отсъждания.  Това заяви пред БНР Адела Качаунова - съпредседател на Българския хелзинкски комитет.  Вчера изтече срокът за номинации за конституционен съдия от квотата..

публикувано на 27.02.25 в 09:12
Даниел Стефанов

Даниел Стефанов: КС направи възможно най-широкото броене

Конституционният съд не можеше , поне по жалбите, които бяха подадени, да постанови пълно преброяване . КС направи възможно най-широкото броене , което можеше според подадените искания и представените доказателства. Това мнение изрази пред БНР политологът и изборен експерт Даниел Стефанов. След като получи преизчисленията на ЦИК, КС..

публикувано на 27.02.25 в 08:54
Те ще преминат през ГКПП

Български военни се връщат от мисия в Косово

Днес и утре по републиканските пътища ще бъдат транспортирани личният състав и бойната техника на механизираната рота от българския контингент в мироопазващата мисия на НАТО в Косово. Преди дни над 100 военнослужещи заминаха, за да сменят колегите си в нея. Тези, които се завръщат, ще ползват маршрут от граничния пункт "Гюешево" до военното..

публикувано на 27.02.25 в 08:29
Снимката е илюстративна

Ученици от 8 училища мерят ресторантьорски умения на състезание в Луковит

Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит е домакин на шестото областно състезание за ученици по ресторантьорство и готварство, което се организира от Регионалното управление на образованието в Ловеч. В състезанието ще участват ученици от 8 училища от осемте общини в областта с професионален профил "ресторантьорство, хотелиерство и..

публикувано на 27.02.25 в 08:11
Светозар Гледачев

Светозар Гледачев: Ако не влезем в еврозоната, политиците ще бутнат валутния борд

Ако не влезем в еврозоната, политиците ще бутнат валутния борд . Това прогнозира в интервю за БНР финансовият анализатор Светозар Гледачев.  "Това е като по пързалката да се пуснеш. Финансова наркомания – само увеличаваш заплати, теглиш кредити и валутният борд се променя. Много малко хора знаят, че промяната на валутния борд..

публикувано на 27.02.25 в 08:10

В Благоевград деца изработиха най-дългата мартеница

Стотици деца от школите към Центъра за личностно и творческо развитие в Благоевград се включиха в изработването на най-дългата мартеница, която ще премине през центъра на града с празнично шествие. Мартеницата е изработена в класическия стил на усукания червен и бял конец и е с дължина близо 800 метра. Вълнението на децата от творческите школи..

публикувано на 27.02.25 в 08:09

Комисията по енергетика в НС изслушва кандидатите за шеф и членове на КЕВР

Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране.  За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..

публикувано на 27.02.25 в 08:03