Допълнителните мерки за контрол на жилищното кредитиране на БНБ няма да променят политиките на търговските банки по отпускането на заеми, но е възможно да се окажат предупреждение за по-високи лихви, ако кредитирането продължава да расте.
Това коментира за БНР Десислава Николова от финансовия портал "Моите пари".
Според оценките на анализаторите няма да се свие и имотният пазар в следствие от затягането на контрола върху кредитите. Ефектът ще се ограничи до отсяването на неплатежоспособните клиенти, смятат брокери.
Условията на централната банка могат да се смятат като сигнал за затягане на кредитирането в друга ситуация, включително и с по-високи лихви, каза Николова:
"Основният механизъм, по който това може да стане, е чрез минимални задължителни резерви".
Възпиращо условие за получателите на кредити може да бъде и намаляването на максималния срок на погасяване на заемите, който в момента е 30 години, мярка, която БНБ обяви вчера, коментира Десислава Николова:
"Ако БНБ реши да намали този срок, това на практика ще повиши размера на месечните вноски".
Според финансистите мерките няма да се отразят на имотния пазар, защото купувачите се чувстват сигурни и платежоспособни. Поради тази причина ефектът върху имотния пазар може да бъде дори благоприятен, смята Димитър Христов, мениджър на голяма брокерска компания:
"Очаквам хората да не влизат в бързи сделки на всяка цена, защото "ще изпуснат влака", напротив - ще забавят темповете на взимане на решения".
Състоянието на пострадалите при инцидента в Република Северна Македония, настанени за лечение в България, остава тежко, съобщи Министерството на здравеопазването. Осемте пациенти, настанени за лечение в "Пирогов", са на апаратна вентилация и остават в реанимация. Транспортираха за лечение в Загреб двама пациенти, пострадали при пожара в..
Сигнал за бомба е получен в Районния съд в столицата. Евакуирани са служителите. В момента се извършва оглед от полицията.
Липсата на достатъчно валежи през зимата и загубите на питейна вода по мрежата, вероятно ще доведат до обявяването отново на бедствено положение в община Стралджа през това лято. Търсят се нови водоизточници, но включването в мрежата преминава през дълги процедури, обясняват от ръководството на общината. В момента във всички 22 населени..
Анализ на Националния статистически институт на Италия ISTAT извършен съвместно с Key-Stone - изследователска обсерватория, специализирана в денталния сектор, показва, че в южната половина от страната, хората масово не могат да си позволят зъболекарски грижи и услуги. Анализът е по повод 22-рия Международен конгрес на Италианското дружество..
Собственици на заведения и ресторанти ще блокират основни пътища и пътни възли в страната в сряда в знак на протест срещу повишаването на ДДС за бранша. Националната протестна акция ще включва повече от 30 големи града и туристически центъра, съобщиха от Сдружението на заведенията в България. Чрез блокадите на възлови пътища и ключови..
Двама души, пострадали при пожара в дискотеката в Кочани, Северна Македония, бяха транспортирани за лечение в болница в Загреб, съобщи Хърватската телевизия. Днес се очаква транспортирането на още двама пациенти, допълва БТА. Парламентът на Хърватия започна заседанието си тази сутрин с едноминутно мълчание за 59-те жертви на пожара, а в..
Младите в Република Северна Македония трудно си намират работа, ако не са свързани с управляващите. В частния сектор се работи без осигуровки, а средната заплата е около 350€ . Това сподели Марианчо Костадиновски в интервю пред БНР. Той е от Делчево и е в София, за да дари кръв за сънародниците си, пострадали в опожарената дискотека в Кочани...
Република Северна Македония скърби. Пожарът в дискотеката в град Кочани отне живота най-малко на 59 души. Млади хора и деца. В държавата е обявен 7-..
В България имаме лѝстова демокрация! Ако си близък на лидера - попадаш в листите на партията за изборите. Това мнение изказа пред БНР ПР експертът..
Има транспортирани от Северна Македония пациенти и в болници в Пловдив и Варна. Трима са във Военноморската болница във Варна - д ве момчета и едно..