Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерът на "Алтернатива за Германия" критикува доскорошните си партньори в Европа

Тино Крупала, "Алтернатива за Германия".
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След изключването на германската "Алтернатива за Германия" от парламентарната група "Идентичност и демокрация" в Европейския парламент лидерът на партията Тино Крупала отправи остри критики към предишните партньори от Италия и Франция.

Лидерът на "Алтернатива за Германия" Тино Крупала обвини доскорошните си партньори в Европа в намеса във вътрешните работи на Германия. На партийна конференция в петък вечерта той забрани всякаква намеса в делата на партията от страна на партиите на Марин Льо Пен и Джорджия Мелони.

В ролята си на министър-председател на Италия Мелони подкрепя пращането на оръжия за Украйна и разпределянето на мигрантите в целия ЕС.

"Тази мелонизация няма да се случи при нас. Нашата партия няма да се огъне, за да стане по-уважавана от другите. За нас германските интереси винаги са на първо място", заяви Крупала.

В четвъртък групата на "Идентичност и демокрация" изгони всичките девет евродепутати от "Алтернатива за Германия" с незабавно действие. Причината е интервю, дадено от основния кандидат на "Алтернатива за Германия" за европейските избори Максимилиан Кра, в което той оневинява деянията на SS по време на Втората световна война.

Крупала омаловажи постъпките на Кра, като ги нарече незначителна криза.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храмът в  Долни Богров

През следващите 6 месеца в храма в с. Долни Богров ще служат двама свещеници

През следващите 6 месеца в храм "Свети Теодор Стратилат" в село Долни Богров край София ще служат двама свещеници. Отец Янко Китанов, който работи в енорията повече от 40 години, и новоназначеният свещеник отец Георги Николов, за чието настояват 700 жители на селото, ще работят по график. За това са се договорили представители на Инициативния..

публикувано на 06.10.25 в 22:15

Д-р Артур Кордон: Назряла е необходимостта българските учители да бъдат обучени за работа с ИИ

Назряла е необходимостта българските учители да бъдат обучени за работа с изкуствен интелект.  Опитът от САЩ показва, че IT специалистите активно помагат на учителите, а след това и на децата. Това обяви в Сливен д-р Артур Кордон, автор на книгата "Перспективата изкуствен интелект" -  един от пионерите в прилагането на изкуствения интелект в бизнеса..

публикувано на 06.10.25 в 22:04
На заседанието на Общинския съвет - Ловеч,  6 октомври 2025 г.

По-високи местни такси и цени на услугите в общината за ловчанлии

Жителите на община Ловеч вече ще плащат по-високи местни такси и цени на услугите, след като тази вечер Общинският съвет прие от петия опит новата наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услугите. Новата наредба предвижда в пъти по-високи цени на някои от таксите и услугите в общината и затова отново не беше подкрепена от..

публикувано на 06.10.25 в 21:54
Гледка към резиденцията на френския премиер, хотел

Макрон даде на Льокорню срок до сряда, за да изготви план за "стабилността" на страната

Президентът на Франция Еманюел Макрон възложи на подалия днес оставка премиер Себастиан Льокорню да направи последен опит да се договори с политическите сили в парламента за мерки за предотвратяване на финансова криза в страната. И му даде срок до сряда. Френският премиер Льокорню подаде изненадващо оставка Льокорню обяви, че се оттегля само 14..

публикувано на 06.10.25 в 21:37
Испанският премиер Педро Санчес и съпругата му Бегоня Гомес, архив.

Съпругата на испанския премиер не се яви в съда по дело за корупция

Съпругата на испанския премиер Педро Санчес - Бегоня Гомес, отново не се яви в съда по дело, свързано с отклоняване на обществени средства. Пред водещия разследването магистрат не са се явили още двама обвиняеми. Нова призовка за Бегоня Гомес - съпругата на испанския премиер Бегоня Гомес, Кристина Алварес и бизнесменът Хуан Карлос Барабес..

публикувано на 06.10.25 в 21:16
Среща от информационната кампания за еврото в Ловеч.

Зам.-министърът на туризма Павлин Петров: Влизането в еврозоната ще увеличи чуждите туристи

Влизането на България в еврозоната от 1 януари ще увеличи чуждите туристи, а бранша вече е готов за въвеждането на еврото. Това каза в Ловеч заместник-министърът на туризма Павлин Петров по време на информационната кампания за въвеждането на еврото. "Българският туризъм е готов за въвеждане в еврото. Направили сме срещи с организациите в туризма...

публикувано на 06.10.25 в 21:02
храмът в  Долни Богров

Миряни от Долни Богров и район Кремиковци поискаха новият им свещеник бъде освободен

Инициативен комитет, издигнат от жителите на село Долни Богров и район Кремиковци, се срещна с в сградата на Софийската Света митрополия с българския патриарх и софийски митрополит Даниил. Хората настояват новоназначеният отец Георги Николов, който е и новият настоятел на храм "Свети Теодор Стратилат" в Долни Богоров, да бъде освободен, а..

публикувано на 06.10.25 в 20:49