Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От вътрешния пазар от началото на годината са набрани 700 млн. лв. нов дълг

Снимка: Ани Петрова

300 милиона лева нов дълг бе набран чрез емисия от държавни ценни книжа, става ясно от съобщение на Министерството на финансите и от публикация за резултатите от аукциона на сайта на БНБ. Постигната е среднопретеглена доходност от 3,21 на сто.

В средата на април Министерството на финансите пусна първата за годината емисия държавни ценни книжа, като тогава предложи на инвеститорите 3-годишни съкровищни облигации. Набран бе дълг от 200 милиона лева при среднопретеглена доходност от 3,01 на сто.

С днешния аукцион обемът на същата емисия се увеличава с още 300 милиона лева, с което достига 500 милиона лева номинална стойност. Размерът на подадените поръчки в днешния аукцион възлезе на 356,9 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1,19.

Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 39 базисни точки. От страна на участниците най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките – 81%, следвани от застрахователните дружества – 9%, пенсионните фондове с 3%, договорни и гаранционни фондове – 5% и други инвеститори – 2%.

Също така в средата на май други 200 милиона лева бяха поети като дълг чрез 6-годишни облигации. Така общо от вътрешния пазар от началото на годината са набрани 700 милиона лева нов дълг.

Според бюджета за годината общо новите задължения на хазната могат да достигнат до 11,7 милиарда лева.

Тази година страната ни не е излизала все още на международните дългови пазари.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от Ямбол участваха в пожаро-техническо учение за реакция при земетресение

Над 200 ученици от Начално училище "Професор Нойков“ в град Ямбол взеха участие в пожаро-техническо учение за реакция при земетресение.  Евакуация от учебните стаи и отвеждане на децата на безопасно място е основната цел на обучението, уточни директорът Димитър Димитров: "Имайки предвид зачистилите случаи на бедствия, на аварии, на пожари,..

публикувано на 20.05.25 в 13:11
Птицефермата в покрайнините на град Дебелец

Жители на Дебелец се оплакват от влошено качество на въздуха

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново възложи 72-часов непрекъснат контрол на въздуха в град Дебелец след граждански сигнали за влошени качества и миризми.   Жителите на Дебелец се оплакват от миризми на амоняк и винят за това промишлената птицеферма в покрайнините на града, която предстои да се разшири и в нея да се..

публикувано на 20.05.25 в 13:10

Как може да се увеличат заплатите в градския транспорт от 1 април?

За да бъде изплатена допълнителната сума от 300 лева от 1 април към заплатите на работещите в градския транспорт на София, трябва да се подпишат анекси към колективните трудови договори в четирите общински транспортни дружества - електро- и автотранспорта, Центъра за градска мобилност и метрото - това обясни пред БНР председателят на Федерацията на..

публикувано на 20.05.25 в 13:08
Къщата на баба Кали, както е известен домът на архитектите в Арбанаси

Даниел Панов сезира институциите за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси

Кметът на община Велико Търново Даниел Панов сезира Министерството на културата и Дирекцията за национален строителен контрол за некачествен ремонт на 300-годишна къща в Арбанаси, която се ползва от великотърновската организация на Съюза на архитектите в България.  Къщата на баба Кали, както е известен домът на архитектите в Арбанаси, беше в окаяно..

публикувано на 20.05.25 в 12:56

Анализ: Държавите от Централна и Източна Европа в еврозоната постигат по-бързо средноевропейски доходи

Държавите от еврозоната постигат средноевропейски доходи по-бързо от тези, които членуват единствено в Европейския съюз, показва анализ на Фискалния съвет. В него се сравняват страните от Централна и Източна Европа, които са приели еврото (от Словения до Хърватия), с тези, които са останали извън него (Полша, Унгария, Чехия, Румъния, България)...

публикувано на 20.05.25 в 12:56
Управителят на БНБ Димитър Радев (вдясно) и подуправителят Петър Чобанов откриха касов център в Плевен

Управителят на БНБ: Напълно сме готови за еврото

Управителят на БНБ Димитър Радев откри Нов касов център за Северна България. Инвестицията е в размер на 10 милиона лева. Радев потвърди, че България е напълно готова за присъединяване към еврозоната. "Новият касов център е всъщност много важен елемент от програмата ни за цялостно обновяване и модернизиране на системата ни от касови..

публикувано на 20.05.25 в 12:48

Проучване: Богатството на българите достигна 1 трилион лева

За първи път в края на 2024 година, богатството на българите достига историческа стойност от 1 трилион лева - пет пъти повече от брутния вътрешен продукт. Средно, според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, на домакинство се падат по 350 000 лв. 70% от всичко, което българите притежават, са жилищата. Едва малко над един..

публикувано на 20.05.25 в 12:41