Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израел продължи да изпраща танкове в Рафах

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израел продължи да изпраща танкове в южния град Рафах в Ивицата Газа, след като вчера армията влезе в центъра на града. Правителството на Бенямин Нетаняху смята, че войната срещу радикалната палестинска организация "Хамас" ще продължи през цялата година. 

Жители на Рафах казаха, че израелските танкове са влезли в западната част на Рафах и в близост до центъра на града, преди да се оттеглят към буферна зона на границата с Египет. По данни на израелската армия тя контролира три четвърти от буферната зона, а целта е да установят пълен контрол, за да предотвратят контрабандата на "Хамас" с оръжия.

Боевете в Газа ще продължат поне до края на годината, смята съветникът по националната сигурност на израелския премиер, като по този начин сигнализира, че Израел не е готов да прекрати войната, както иска "Хамас", като част от сделката за освобождаване на заложниците.

Действията на Израел в Рафах са в разрез с решението на Международния съд за прекратяване на атаките срещу града, където хиляди палестински бежанци потърсиха подслон след израелската офанзива в ивицата Газа. Съединените щати, най-близкият съюзник на Израел, повториха позицията си срещу голяма израелска сухопътна офанзива в Рафах, но според Вашингтон такава операция не е в ход.

"Все още не вярваме, че Израел извършва широкомащабна сухопътна операция срещу Рафах, но ще продължим да наблюдаваме процеса много, много внимателно", заяви говорителят на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джон Кърби, според когото широкомащабна наземна операция би включвала нахлуване с голям брой войски в координирани действия срещу множество цели. 

Президентът Джо Байдън публично предупреди Израел по-рано този месец, че САЩ ще спрат доставките на оръжия, ако израелските сили предприемат широкомащабна операция без надежден план за защита на цивилните. Вашингтон отдавна настоява граничният пункт при Рафах да бъде отворен за хуманитарни доставки, но според палестинския министър на здравеопазването няма индикации това да се случи скоро.

Американски служители съобщиха, че временният кей, построен от армията на САЩ за доставяне на помощ в Газа, е бил повреден от бурните води на Средиземно море, а ремонтът му ще отнеме поне седмица. Хуманитарни организации предупредиха, че количеството помощ, достигащо до палестинците в Газа, е само малка част от необходимото за посрещане на нуждите на населението.

След израелския въздушен удар, при който в палатков лагер до град Рафах загинаха десетки цивилни, в Съвета за сигурност на ООН е внесен проект за нова резолюция за ивицата Газа. Текстът предвижда Израел незабавно да спре офанзивата си, а "Хамас" от своя страна да освободи всички заложници, които продължава да държи. Все още не е ясно кога ще бъде гласувана резолюцията.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Върховният съд на САЩ даде зелена светлина за закриване на министерството на образованието

Върховният съд на Съединените щати позволи на президента Доналд Тръмп да задейства плановете си за закриване на министерството на образованието чрез съкращаването близо 1400 негови служители, предаде АП. При само три гласа против, подадени от либерални съдии Върховният съд вдигна възбраната на федерален съдия от Бостън за извършване на..

публикувано на 15.07.25 в 08:51

"Климатека" организира пресклуб "България пресъхва: Изтича не само водата, а и времето за действие"

"Климатека", платформа за научно знание в областта на климата, организира пресклуб на тема "България пресъхва: Изтича не само водата, а и времето за действие". Целта на срещата, която ще събере експерти по води и климат и журналисти, е да се направи анализ на състоянието на водните ресурси в страната, като се дадат предложения за конкретни действия,..

публикувано на 15.07.25 в 08:47

След договорена индексация на заплатите в земеделието: Протестът в София се отменя

Отменя се планираният за днес от КНСБ протест в центъра на столицата. Няма да има и блокада на движението по бул. "Христо Ботев", след като се стигна до договорка за индексация на заплатите в земеделието. Това съобщи пред БНР Валентина Васильонова, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието на КНСБ.  Вчера работници..

публикувано на 15.07.25 в 08:30
Симеон Ставрев

Общинар: Нови автобуси до Витоша няма да има. И лифт няма да има

Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини. "Ръководството на Столичния автотранспорт не се е справило да я организира адекватно. Скоро най-вероятно няма да видим нови автобуси до Витоша . С кола остава все по-трудно да се качи човек...

публикувано на 15.07.25 в 08:06

Започва записването на приетите на първо класиране ученици в 8. клас

От днес започва записването на учениците в 8. клас на приетите след първо класиране. То ще продължи до 17 юли включително. Младежите имат възможност да се запишат в училището, в което са приети. За целта трябва да подадат заявление до директора, оригинал за свидетелство за основно образование, както и медицинско свидетелство за..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Продължава борбата с пожара в Рила

И днес продължава борбата с пожара в Рила, обхванал около 500 декара. Вчера огънят беше локализиран в два от фронтовете.  Повече от 50 пожарникари, горски работници, военнослужещи и доброволци бяха през целия ден на терен в опит да бъде овладян пожарът над Рилския манастир.  Създадена е необходимата организация, като към екипите ще се включи и..

публикувано на 15.07.25 в 07:56
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Русия с поредна нощна атака с дронове и ракети срещу Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е разговарял с Доналд Тръмп и двамата са обсъдили "решения" за по-добра защита на Украйна. Тази нощ Русия извърши поредна атака над Украйна с дронове и ракети. Въздушна тревога беше обявена в редица украински области. Руски дронове са убили двама души в южната Херсонска област, съобщи в..

публикувано на 15.07.25 в 07:44