Кметовете на засегнатите от наводненията през 2022 година карловски села не отстъпват от искането си за 38 милиона лева, които държавата да осигури до края на годината за възстановяване на засегнатата инфраструктура. "Приемам, че обещаните днес от служебния премиер Димитър Главчев 10 милиона лева са само първа част от етапно финансиране, което ще продължи и през следващите месеци", заяви кметът на о бщина Карлово Емил Кабаиванов:
"Приемам го като човек, който уважава държавността и институциите, но това финансиране трябва да бъде отпуснато в рамките на следващите 10 дни, за да можем да продължим работа и края на месец юни - началото на юли ще трябва да имаме втори транш и началото на есента трети, за да стигнем 38 млн. и да можем да реализираме всички приоритетни обекти до края на годината".
А дейностите включват изграждане на мостове и пътища и укпепване на речните корита, припомни Емил Кабаиванов.
По думите му аргументите на служебния премиер за отпускането сега само на 10 милиона лева са били, че в края на шестмесечието трябва да се направи анализ на изпълнението на приходната част на бюджета.
И Димитър Главчев, и финансовият министър Людмила Петкова са се съгласили, че действително до края на годината трябва да бъдат изразходвани общо 38 милиона лева за възстановителни дейности, подчерта Емил Кабаиванов:
"Обявения протест на 12 юни го отлагаме и ще работим с тези средства и края на юни - началото на юли влизаме пак на разговори и преговори за следващия транш. Не става въпрос за пазаруване на пари, а средства, които са необходими, за да бъдат завършени изцяло обекти от т. нар. "критична инфраструктура".
Израелските власти затвориха всички пропускателни пунктове към Газа за конвоите с хуманитарна помощ, съобщи агенция Франс прес. Агенцията цитира представител на израелските служби за сигурност, който обясни мярката с, цитирам, "безочливото" нарушение на споразумението за примирие от страна на Хамас. "Хамас" обвини Израел в нарушаване на примирието и..
Пътят Асеновград – Смолян трябва да бъде разширен, каза пред журналисти в Смолян президентът Румен Радев, който посрещна унгарския си колега Тамаш Шуйок по повод Деня на българо-унгарското приятелство. Президентът Румен Радев пристигна в Смолян с личния си автомобил заедно със съпругата си Десислава Радева. Относно състоянието на пътя..
В Кипър стартира иновативна онлайн платформа за даряване на храна - FoodConnect, обявиха от неправителствената организация "Приятели на Земята". Моделът ще бъде въведен пилотно също в Малта и Португалия. Новата платформа за мрежа за сътрудничество, разработена в Кипър, свързва по дигитален път дарителите на храна и получателите, за да направи..
Казахстан бе принуден да спре да изнася природен газ за граничната руска Оренбургска област, където се намира газопреработвателен завод - част от най-големия в света газохимически комплекс и собственост на компанията "Газпром". Това съобщиха от министерството на енергетиката на бившата съветска република след снощната атака на украински..
Руският лидер Владимир Путин е "намекнал" на президента на САЩ Доналд Тръмп, че е готов да "даде" части от частично завладените украински области на Запорожие и Херсон, ако Украйна отстъпи от териториите в Донбас, които все още държи, съобщи "Вашингтон пост". Вестникът се позова на анонимни "високопоставени служебни лица", запознати с..
Израелските военни съобщиха, че са започнали нова серия от бомбени удари по позиции на Хамас в южната част на ивицата Газа. Ударите с авиация и артилерия в районите на Рафа и Хан Юнис започнаха по-рано днес след като Израел обяви, че бойци на "Хамас" са извършили нападения над войниците му в буферната зона зад т.нар. жълта линия, установена с мирния..
Изготвен е план за свързване и за действия при непредвидени и трудни ситуации в Кюстендилско. Зимният период започва от 1 ноември и продължава до 31 март - през този период не трябва да остава без достъп нито едно отдалечено място, самотно живеещи или хора в нужда. Планът включва конкретна информация за начина на подаване на сигнали,..
"Наблюдавахме емоционална сцена без особен план. Плам имаше, но план нямаше . Не виждам нищо друго, освен нищо друго, освен раздразнението на..
Кремъл губи приходи от спрения износ на бензин и дизел и това не е преувеличено. Очевидно Русия изпитва затруднение и това не е резултат само от..