Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на детето, в Благоевград ще има пътешествие "По пътя на героите"

Снимка: Кети Тренчева

На 1 юни отбелязваме Международния ден на детето. Празникът води своето начало от Световната конференция по въпросите на детското здраве, състояла се в Женева преди близо век. През 1950 години 1 юни за първи път е честван едновременно в 51 страни по света.

У нас през целия ден са организирани различни културни прояви, образователни инициативи и много забавления за децата.

В Княжевската градина кметът на София Васил Терзиев ще открие празника на децата на София по наслов "Мечтаем заедно", с който ще бъде поставено и началото на месеца на детето. Столицата ще предостави на децата различни спортни, културни и благотворителни събития под мотото "За децата на София". Ще има безплатни театрални представления, а известни актьори ще четат откъси от любими книги.

Пътешествие "По пътя на героите", куклен театър на открито, спортни игри и концерти са предвидени за децата в Благоевград за днешния им празник.

Празникът ще стартира в 11:00 часа в Градската градина на Благоевград, където актьори от Общински куклен театър ще забавляват най-малките с приказки, песни и игри.

Голяма шахматна дъска и къщичка, преобразена в своеобразна библиотека очакват най-любознателните малчугани.

Пред паметника на Апостола на свободата Васил Левски ще започне приключението "По пътя на героите", в което всички желаещи да се включат в забавната игра деца, ще имат възможност да обиколят предварително очертан маршрут с 18 исторически обекти и да научат повече за българските герои. За най- добрите има и големи награди.

От 11:00 часа на площад "Македония" ще влязат пожарен и полицейски автомобил, а малчуганите ще могат макар и за малко да се преобразят като пожарникари и да се докоснат до работата на полицаите като разгледат оборудването им.  На сцената на площада талантливите деца на Благоевград ще представят  специално подготвена за празника програма.

Безплатно е ползването на лифтовете "Витошко лале" днес за деца до 14 години.

1 юни децата в Габрово празнуват с патилански поход, игри и творчески работилници.

В Пазарджик празникът на детето преминава под мотото "Магията на детските усмивки" - с поредица от забавни игри, музикални и творчески занимания.  Вечерта  ще бъдат избрани „Мини мис и мистър Пазарджик“.

Децата на Плевен ги очакват днес празнични концерти от деца за деца, ателиета на открито и баскетболен фестивал.

На 1 юни Русенският музей отправя покана за поредното издание на "Детска нощ" в музея.

"Детска нощ" в музея е инициатива на Регионалния исторически музей в Русе и е единствената в страната. За 16-ти пореден път децата ще имат образователни и занимателни ателиета. В 17 ч е началото и любопитните за живота на водните обитатели ще научат повече за тях в Лапидариума, където ще е и ателието за изработка на отливки от глина  на мамут, пещерна мечка, мида и изчезналия вид мекотело - амонит. Пак в откритото пространство на Лапидариума ще има работилничка "Да изработим съкровище" от домашен пластилин.

Състезанието за водоплаващи птици с плавници ще започне също в 17 ч., а в сградата на музея желаещите ще сглобяват пъзели на историческа тематика. За сръчните мъници е ателието "Герданът на Калиопа", където ще могат сами да си направят бижута, ще строят кули, ще се обличат в дрехи от различни епохи и ще се запознаят с настолните игри от Античността.

Ателието за рисуване на икона на Св. Георги, закрилникът на Русе, ще е в една от залите на музея, а на специално подготвени декори деца и родители ще могат да си направят селфи от времето на Митхад паша.

От 19 ч започна концертът на китаристите от музикална школа "Къщата" и той ще е в зала "Княз Александър I" на историческия музей. Финалът ще е за представлението "Грешен дявол" на театралната трупа "Камила тийн" с главен художествен ръководител Илия Деведжиев.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хиляди протестираха в Марсилия срещу насилието свързано с наркотиците

Хиляди граждани и десетки политици се събраха във френския град Марсилия, за да осъдят насилието на нарко престъпниците след бруталното убийство на 20- годишен младеж - брат на активист срещу наркотрафика. В бели дрехи, с вдигнати високо ръце като знак за отхвърляне на насилието над 6000 души почетоха паметта на 20- годишния марсилец Мехди..

публикувано на 22.11.25 в 21:35

"Политико": ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите по мирния план на Тръмп за Украйна

ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите на високо равнище по мирния план на Доналд Тръмп за Украйна, съобщи "Политико", като се позова на високопоставен европейски източник. Разговорите започват утре в Швейцария и бележат важен дипломатически пробив за Брюксел и Лондон, които досега бяха изолирани от процеса. В срещите ще участват..

публикувано на 22.11.25 в 21:14

МС: България приветства усилията на САЩ и на президента Тръмп за установяване на мир в Украйна

България приветства последователните усилия на Съединените американски щати и на президента Доналд Тръмп, насочени към прекратяване на огъня и установяване на справедлив и траен мир в Украйна, заявяват от Министерския съвет (МС) на правителствената страница във "Фейсбук". Окончателните условия на бъдещо мирно споразумение биха засягали пряко..

публикувано на 22.11.25 в 20:55

Тръмп: Настоящото предложение за мир в Украйна не е окончателно

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че настоящото предложение от него за мир в Украйна, с което да се сложи край на войната на Русия, не е окончателно, като коментарът му идва в момент, в който Украйна и европейските съюзници на Вашингтон заявяват, че мирният план може да бъде основа за преговори, но се нуждае от "допълнителна работа",..

публикувано на 22.11.25 в 20:36

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Газа

Израелските сили са убили петима "високопоставени терористи на "Хамас" в Газа, съобщиха от кабинета на премиера Бенямин Нетаняху, като уточниха, че атаката е в отговор на нарушаване на примирието от страна на палестинската групировка, предаде Ройтерс. В съобщението се посочва, че въоръжен мъж е навлязъл в контролираната от Израел територия в..

публикувано на 22.11.25 в 20:18

Орязаха финансиране за основен ремонт на покрива на МБАЛ "Христо Ботев" във Враца

Министерството на здравеопазването оряза финансирането за основен ремонт на покрива на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца. Обществената поръчка за ремонтите, която е на стойност 800 хил. лв. е спряна. Покривът на масивната сграда на врачанската болница не е ремонтиран изцяло от десетилетия. В началото на..

публикувано на 22.11.25 в 19:50

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест"

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест". Копродукцията на Афганистан, Германия и САЩ с режисьор Бен Стъргулевски печели голямата награда на 24-ото издание на международния фестивал. Лентата разказва за млад афганистанец, на когото съвсем малко не достига, за да се превърне в първия скиор олимпиец на..

публикувано на 22.11.25 в 19:30