Вотът през декември миналата година беше разкритикуван от международните наблюдатели като нечестен и опорочен, но беше повторен по друга причина - защото никой не съумя да състави мнозинство в общинския съвет:
"Повече от година продължи страхотният натиск за националните ни избори - парламентарните, регионалните, градските, местните. Мнозинство имахме и след вота на 17 декември в Белград - 54 от 110 места в общинския съвет, сега вече ще имаме 62 или 63", коментира Вучич.
Този резултат за управляващите се дължи на поредното разцепление на опозицията - част от нея бойкотира изборите, а друга реши да участва.
Коалиция "Сърбия срещу насилието", която спечели 43 места в градския парламент преди шест месеца, този път няма. И така втора в Белград вчера остана дясноцентристката "Крени-промени" ("Тръгни и промени"), която събра едва 17% от гласовете.
Сред бойкотиралите вота беше и Партията на свободата и справедливостта, начело с Драган Джилас. Той смята проведените избори за фалшиви, защото в избирателния списък за Белград остават десетките хиляди хора, които имат недействителна жилищна регистрация там:
"Вчера в Белград гласува и Милорад Додик - президентът на Република Сръбска, също и председателят на Скупщината на босненските сърби Ненад Стевандич. Те със сигурност не живеят в Белград, а в Баня Лука и нямат право да гласуват тук, защото местожителството им е фалшиво.
Трябва всякакви такива да бъдат изхвърлени от избирателния списък .Това би означавало 40 000 гласа по-малко за Вучич".
След сблъсъци между привърженици на опозиционните партии и на управляващите в Белград и Нови Сад, опозицията отново твърди, че вотът е преминал в условия на натиск от страна на управляващите, на почти пълен контрол върху медиите и на различни нарушения в процеса на гласуване, включително така наречения "български влак" - техника за контрол на вота на определени избиратели.
Избори вчера имаше в още 88 общини в Сърбия, в повечето от тях побеждава управляващата партия.
Опозицията обяви победа в град Ниш, съобщава белградската агенция Бета. Гражданската група "Д-р Драган Милич", коалицията "Избираме Ниш", коалицията "Обединени – Надежда за Ниш" и движението "Крени-промени" ще бъдат с абсолютно мнозинство в градския парламент на Ниш.

Във Великобритания 80 депутати от управляващата Лейбъристка партия са готови да подкрепят оспорване на поста на Киър Стармър като лидер на партията и респективно премиер на страната, съобщи вестник "Таймс". Членовете на така наречената група "Трибюн" на лейбъристки депутати, твърдят, че имат номинациите, необходими за стартиране на лидерска..
Учителите в Кипър стачкуват тази сутрин, протестирайки срещу предлаганата от правителството нова система за оценяването им. Обсъждането на законопроекта за нея започва днес следобед в образователната комисия в парламента. Новият механизъм за атестация на учителите цели модернизация на образователната система и цялостно подобряване на..
Правителството в Испания обмисля въвеждането на универсална помощ за грижи за деца. Една от партиите в коалицията зад кабинета иска призовава за отпускането на 200 евро на месец за всички деца до 18-годишна възраст. Според финансовия министър Мария Монтеро съществуващите инструменти за борба с детската бедност първо трябва да бъдат..
Европейската комисия наложи окончателни защитни мерки върху вноса на определени феросплави в ЕС, за да предпази местната индустрия от сериозни щети. Решението идва след 11-месечно разследване, което доказва нарастващ внос и спад в пазарния дял на европейските производители - от 38% през 2019 г. до 24% през 2024 г. Новите мерки включват квоти за..
Камарата на представителите на американския Конгрес гласува с огромно мнозинство Министерството на правосъдието да бъде задължено да публикува материалите по разследването за сексуални престъпления на финансиста Джефри Епстийн. Предложението за обнародване на документите беше одобрено с 427 на един гласа, Единственият обявил се против -..
Президентът Доналд Тръмп нарече гостуващия в Белия дом саудитски принц Мохамед бин Салман свой "много добър приятел" и го защити от обвиненията за съпричастност към убийството на журналиста от "Вашингтон пост" Джамал Хашоги: "Много се гордея с това, което постигна. Това, което той направи, е невероятно и по отношение на човешките права, и по..
Няма да има промени в състава на Общинския съвет в Сандански, а партия “Ред, законност, справедливост“ остава без свой представител в местния парламент. Това е окончателното решение на Върховния административен съд, който отмени решението на своите колеги от Административния съд в Благоевград. Неправилна проверка на машинния вот в една от..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва..
Планът "Пеевски" е в действие! С тази констатация започна коментара си пред БНР Орхан Исмаилов, председател на Народна партия "Свобода и..
Четири протеста срещу разширяването и поскъпването на зоните за паркиране в София се подготвят до края на седмицата. Елеонора Ангелова - организатор..