Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатите на директорите на големи световни компании - 185 пъти по-високи от тези на работниците

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Драстични са разликите в заплащането на изпълнителните директори на водещите 500 компании в света спрямо работниците в същите фирми, съобщава Асошейтед прес, като се позовава на данни, предоставени от компания за информационни услуги. Миналата година разликата е била 185 пъти.

С 13 процента са се покаличи компенсациите за изпълнителните директори през миналата година, което надвишава повишенията за работниците на фона на инфлацията в САЩ. 

Средният доход на изпълнителните директори се е увеличил до 16,3 милиона долара. Междувременно, надниците и социалните придобивки за работниците в частния сектор са се повишили с 4,1 на сто през 2023 г. В половината от компаниите част от проучването показва, че би отнело на работник, намиращ се в средата на равнището на заплащане, почти 200 години да изкара пари, колкото човека на върха. 

Най-много доходи е получил Хок Тан - изпълнителен директор на американска компания - дизайнер, разработчик, производител и глобален доставчик на широка гама от полупроводникови и инфраструктурни софтуерни продукти. Неговите възнаграждения за миналата година възлизат на 162 милиона долара, пише АП. 

Не става дума обаче за пари, преведени по сметка, а предоставени му акции в компанията на стойност 160,5 милиона долара и възможност той да получи още до 1 милион акции в началото на фискалната 2025, ако остане на поста си за още пет години. 

В момента акциите на компанията се търгуват за 470 долара, а Тан ще получи приход от тях, ако достигнат 825 или 950 долара и цялата сума, ако достигнат средна цена 1125 долара или повече в продължение на 20 последователни дни между октомври 2025 и октомври 2027 г. 

Следващите изпълнителни директори в списъка на АП са Уилям Лансинг с над 66 милиона долара, Тим Кук с 63 милиона, Хамид Могадам с 50 милиона и Тед Сарандос с 49,8 милиона. 

Извън списъка заради неизяснени правни въпроси е Илън Мъск, чиито пакет се оценява на около 45 милиарда долара. От общо 341 изпълнителни директори в списъка, 25 са жени. Най-високо платената от тях е Лиса Су с над 30 милиона долара.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Разпоредително заседание на СГС по делото срещу Кирил Петков за престъпление по служба в Съдебната палата, 29 април 2025 г.

Делото срещу Кирил Петков за ареста на Бойко Борисов започва по същество на 10 юни

Делото за извършения през март 2022 година арест на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, пиара на партията Севделина Арнаудова и финансовия министър в две от правителствата на Борисов - Владислав Горанов, започва по същество на 10 юни. Подсъдим, че е разпоредил задържането им, без да има правомощия за това, е премиерът по това време - Кирил Петков...

публикувано на 29.04.25 в 12:11

Пожар избухна в стара сграда в центъра на Велико Търново

Запалени отпадъци в стара жилищна сграда в центъра на Велико Търново предизвикаха паника в обитателите на блока и търговците в съседните магазини. Задушлив дим и миризма на запалени кабели и пластмаси предизвика силното безпокойство у възрастните жени, които живеят в четириетажната стара сграда на ул. "Васил Левски" в центъра на Велико..

публикувано на 29.04.25 в 12:04

Румен Радев: Скорошните кризи разкриха нуждата от регионална свързаност и сътрудничество

Президентът Румен Радев участва във Варшава в 10-ата среща на върха на инициативата "Три морета". Част от нея са 13 държави от Европейския съюз, разположени между Балтийско, Адриатическо и Черно море. Украйна и Молдова са асоциирани страни членки, а стратегически партньори са Германия, Европейската комисия, САЩ и Япония. Полша е домакин на..

публикувано на 29.04.25 в 11:58
Туристи се разхождат край Зурик, южната част на Малта, 24 юни 2021 г.

Схемата "малтийско гражданство срещу инвестиции" противоречи на европейското право

Програмата на Малта за предоставяне на гражданство срещу инвестиции противоречи на европейското право, се казва в решение на Съда на Европейския съюз. След изменението на Закона за малтийско гражданство през юли 2020 г. страната приема правна уредба за условията и реда за придобиване на гражданство чрез натурализация за изключителни услуги..

публикувано на 29.04.25 в 11:45

Какво ще се предлага в Регионалния център за безплатни правни консултации за хора от уязвимите групи в Бургас?

Бургас е 24-тият град в страната, в който се открива Регионален център за безплатни правни консултации за хора от уязвимите групи, както и за хора, живеещи под прага на бедността. Над 3 100 са постъпилите сигнали за насилие в областта за миналата година. Това каза министърът на правосъдието Георги Георгиев при откриването на центъра. От..

публикувано на 29.04.25 в 11:40

Ученици могат да тестват уменията си в изследването PISA

До 9 май деветокласниците в българските училища могат да участват в международното изследване PISA. То се провежда онлайн с фокус върху природните науки. Резултатите от него ни дават основание за анализ на функционалната грамотност на учениците. На сайта на Министерството на образованието и науката е обособен модул с линк до специалната..

публикувано на 29.04.25 в 11:36

След изборите в Канада: Либералите се завръщат

Либералната партия на канадския премиер Марк Карни спечели вчерашните предсрочни избори в страната, но няма да разполага с пълно мнозинството в парламента. Карни беше казал, че мнозинството е необходимо на либералите в преговорите за митата с президента на САЩ Доналд Тръмп. Канадските либерали ще формират правителство на малцинството..

публикувано на 29.04.25 в 11:19