Драстични са разликите в заплащането на изпълнителните директори на водещите 500 компании в света спрямо работниците в същите фирми, съобщава Асошейтед прес, като се позовава на данни, предоставени от компания за информационни услуги. Миналата година разликата е била 185 пъти.
С 13 процента са се покаличи компенсациите за изпълнителните директори през миналата година, което надвишава повишенията за работниците на фона на инфлацията в САЩ.
Средният доход на изпълнителните директори се е увеличил до 16,3 милиона долара. Междувременно, надниците и социалните придобивки за работниците в частния сектор са се повишили с 4,1 на сто през 2023 г. В половината от компаниите част от проучването показва, че би отнело на работник, намиращ се в средата на равнището на заплащане, почти 200 години да изкара пари, колкото човека на върха.
Най-много доходи е получил Хок Тан - изпълнителен директор на американска компания - дизайнер, разработчик, производител и глобален доставчик на широка гама от полупроводникови и инфраструктурни софтуерни продукти. Неговите възнаграждения за миналата година възлизат на 162 милиона долара, пише АП.
Не става дума обаче за пари, преведени по сметка, а предоставени му акции в компанията на стойност 160,5 милиона долара и възможност той да получи още до 1 милион акции в началото на фискалната 2025, ако остане на поста си за още пет години.
В момента акциите на компанията се търгуват за 470 долара, а Тан ще получи приход от тях, ако достигнат 825 или 950 долара и цялата сума, ако достигнат средна цена 1125 долара или повече в продължение на 20 последователни дни между октомври 2025 и октомври 2027 г.
Следващите изпълнителни директори в списъка на АП са Уилям Лансинг с над 66 милиона долара, Тим Кук с 63 милиона, Хамид Могадам с 50 милиона и Тед Сарандос с 49,8 милиона.
Извън списъка заради неизяснени правни въпроси е Илън Мъск, чиито пакет се оценява на около 45 милиарда долара. От общо 341 изпълнителни директори в списъка, 25 са жени. Най-високо платената от тях е Лиса Су с над 30 милиона долара.
Нараства вълната от домашно насилие в Гърция. Властите променят наказателния закон. Гръцката полиция публикува шокиращи данни за размерите на домашното насилие. За първите десет месеца са регистрирани над 15 хиляди случaя,което е двойно повече от миналата година. Арестувани са 11 300 души, обвинени в насилие. Повечето от жертвите са жени,..
Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..
Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..
Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..
Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..
Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..
Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..