Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вече има официални резултати от евровота в 26 държави членки на ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Възход на крайната десница, но не толкова голям, каквито бяха очакванията преди вота, и значителна загуба в подкрепата за Зелените - така могат да бъдат обобщени резултатите от гласуването в Европа. 

Европейската народна партия остава водеща политическа сила, но изборът на нейния кандидат Урсула фон дер Лайен за втори мандат като председател на Еврокомисията ще бъде труден. Според прогнозните резултати ЕНП ще има 184 депутата. "Социалисти и демократи" са втори със 139 мандата. Групата "Обнови Европа" получава 80 места. Европейските консерватори и реформисти печелят 73 мандата, а крайнодясната "Идентичност и демокрация" - 58.

Гласовете от ЕНП не са достатъчни за избора на Фон дер Лайен, която протегна ръка към социалистите и либералите за създаването на проевропейско мнозинство, подчертавайки голямата отговорност на центристките партии:

"Може да се различаваме по отделни точки, но всички имаме интерес от стабилност и всички искаме силна и ефективна Европа. Затова по време на моята кампания работих усилено за изграждането на широко и ефективно мнозинство от проевропейски сили", заяви Фон дер Лайен, която разчита на подкрепа и от управляващата в Италия формация "Италиански братя".

Премиерът Джорджа Мелони заяви след изборната победа, че все още е "твърде рано" да се говори за това.

Както крайната десница, така и крайната левица увеличиха подкрепата, макар не така убедително, както се очакваше. В много страни десните популисти спечелиха почти една трета от гласовете. За първи път в избори, проведени в цяла Австрия, вотът бе спечелен от крайнодясната "Партия на свободата". "Следващата ни цел е канцлерският пост", обяви лидерът на крайнодесните Херберт Кикъл. През септември в алпийската република предстоят парламентарни избори.

Фон дер Лайен не скри тревогата си от подема на крайната десница и обеща да "построи крепост" срещу политическите екстремисти. За първи път в най-многолюдната страна от ЕС - Германия, втора политическа сила е крайнодясната партия "Алтернатива за Германия". С победа, макар и очаквана, се поздравиха крайнодесните в Австрия и във Франция, където след успеха на "Националния сбор" президентът Еманюел Макрон разпусна парламента и свика предсрочни парламентарни избори.

В най-многолюдната страна от ЕС - Германия - за първи път крайната десница е втора политическа сила. "Алтернатива за Германия" спечели близо 16 на сто от гласовете, а победител е опозиционният консервативен блок ХДС/ХСС с 30 процента. Трите управляващи партии - социалдемократи, либерали и зелени - губят подкрепа и бяха обвинени от консерваторите за възхода на крайната десница. Генералният секретар на ХДС Карстен Линеман поиска Бундестагът да гласува доверие на канцлера Олаф Шолц. 

Премиерът на Белгия Александър де Кро подаде оставка след поражение на неговата партия на изборите за национален и за Европейски парламент. Партията на Де Кро получава под седем процента процента, а победител е партията на умерените националисти "Нов фламандски алианс".

Европейските избори са белязани от отстъплението на Зелените, които губят 22 депутатски места. Лошите резултати бяха очаквани и се дължат както на недоволството от Зелената сделка, така и на неодобрението на енергийната политика на ЕС като цяло. 

Националният сбор във Франция и "Алтернатива за Германия" водят кампания срещу политиките за нулеви вредни емисии, наричайки ги "бреме за гражданите по време на криза". И двете партии призоваха за по-строги ограничения на имиграцията и се обявиха против продължаването на подпомагането на Украйна с големи суми европейски средства и оръжия. Затова "Дейли Телеграф" поставя под съмнение способността на Германия и Франция да ръководят политиката на ЕС. 


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици камиони изчакват преди Дунав мост и са паркирали по булевардите в Русе

Около 200 камиона изчакват да преминат Дунав мост и са паркирали по булевардите "България" и "Тутракан" в Русе. Това струпване на тежкотоварни автомобили е заради ремонта на мостовото съоръжение и заради премахването на т.н. "виртуална опашка". Започва втората част от ремонта на Дунав мост край Русе Опашка от автомобили, чакащи да преминат Дунав..

публикувано на 08.01.25 в 21:16
Хакан Фидан

Турският външен министър: Решението за две държави в Кипър трябва да бъде приложено

Решението за две държави в Кипър трябва да бъде приложено и действителната ситуация на фактическо разделение на острова трябва да придобие правно измерение. Това заяви турският външен министър Хакан Фидан на пресконференция в Никозия, по време на започналото днес двудневно посещение в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република...

публикувано на 08.01.25 в 21:15
Кайро

Кипър, Гърция и Египет с декларация: Трябват общи усилия за мир и стабилност в региона на Източното Средиземноморие

Кипър, Гърция и Египет подчертават необходимостта от колективни усилия за постигане на мир и стабилност в региона на Източното Средиземноморие, като настояват за незабавно прекратяване на военните действия, деескалация на напрежението и мирно разрешаване на споровете въз основа на международното право и Хартата на ООН. Това се посочва в съвместната..

публикувано на 08.01.25 в 20:47

НС: ВСС с изтекъл мандат да не може да провежда процедура за "тримата големи" в съдебната система

Пленумът на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да провежда процедура и да гласува предложение за тримата големи в съдебната система (главен прокурор и председатели на ВАС и ВКС), реши на първо четене мнозинството в Народното събрание. Три отделни законопроекта обсъдиха на първо четене народните представители - на ПП-ДБ, на..

публикувано на 08.01.25 в 20:02

От Германската федерална мрежова агенция заплашиха "Мета" със санкции

Ръководителят на Германската федерална мрежова агенция Клаус Мюлер заплаши компанията "Мета" със санкции, ако технологичният гигант преустанови използването на проверка на факти в Европа. "Според Законодателния акт за цифровите услуги (DSA), сътрудничеството на големите онлайн платформи с организации за проверка на факти не е задължително, но рискът от..

публикувано на 08.01.25 в 19:58
Сесилия Сала, вляво, е посрещната от премиера Джорджа Мелони на летището в Рим, 8 януари 2025 г.

Италианската журналистка Чечилия Сала, която беше задържана в Иран, се завърна в Рим  

Италианската журналистка Чечилия Сала, която бе задържана в Иран на 19 декември миналата година, днес бе освободена и пристигна със самолет на летище "Чампино" в Рим. Тя бе арестувана  за "нарушаване на законите на Ислямска република Иран". Италианската журналистка Чечилия Сала е освободена от затвора в Иран Чечилия Сала бе посрещната от..

публикувано на 08.01.25 в 19:40

“Правосъдие за всеки” поднови протестите си пред Съдебната палата в София

Гражданската инициатива “Правосъдие за всеки” поднови протестите си пред Съдебната палата в София с искане процедурата за избор на главен прокурор да бъде прекратена.  Единственият кандидат за поста е сега изпълняващият функциите на обвинител номер 1 - Борислав Сарафов.  Адвокат Емил Георгиев от "Правосъдие за всеки" определи като правилна стъпка..

публикувано на 08.01.25 в 19:39