Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът на българската книга в Брюксел създаде другото лице на България

2
Шестото издание на Фестивала на българската книга в Брюксел
Снимка: Иван Русланов

Шестото издание на Фестивала на българската книга в Брюксел, отново събра едни от най-важните личности в съвременната българска литература.
Сред участниците бяха създателят на едни от най-красивите книжни корици Дамян Дамянов и преводачката на "Времеубежище" Анджела Родел (романът на Георги Господинов, който спечели престижната награда "Международен Букър"). 

Сред другите автори бяха Емине Садкъ, Тодор П. Тодоров, Елена Алексиева, Мария Донева и Иван Ланджев. Специално участие взе френската преводачка и българист Мари Врина.

Емине Садкъ и Иван Русланов

"В момента ние виждаме една друга България, която излиза с лицето с в чужбина и "Керван за гарвани" ме доведе до тази друга културна България, каза за "Понеделник вечер" Емине Садкъ, автор на книгата "Керван за гарвани".

"Вълнуващо е това шесто издание, защото когато започвахме, не очаквахме докъде ще стигнем, сподели за БНР Рада Ганкова – програмен директор на фестивала.

Рада Ганкова

"Фестивалът е вече много популярен, имаме общност. Хората отсега ме питат какво ще правим догодина, кой ще участва, кои ще са гостите. Така се създаде една общност, която свързва Брюксел и България", допълни Ганкова. 

Тази година във фестивала участваха и преводачи, които да говорят за българската литература по света, защото темата стана много актуална покрай "Времеубежище", каза още Ганкова. 

Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

"За преводача, ако си свършим добре работата си, читателят не мисли за нас. За мен е важно читателят да се потопи в света на романа, в психиката на героите и да не мисли за друго", коментира и Анджела Родел за "Понеделник вечер". Тя е преводачът на много книги, но и на "Времеубежище".

"За първа година съм тук на фестивала и оценявам това, което е успяла да направи българската общност за тези шест години в Брюксел. Нещо, което трябва да се посочи като пример за българските диаспори по света в опазване на българското слово", посочи за "Понеделник вечер" Радослав Бимбалов. Той представи романът "Екстазис".

"За трети път съм на българския фестивал в Брюксел и тогава също се изумих колко много могат да направят хората само с 'гол ентусиазъм' ", каза за БНР Елена Алексиева. Тя представи новият си роман - "Вулкан".
Рада Ганкова и Таня Станева

"Шест години вече фестивал, това чак ме плаши. Толкова голямо място заема вече този фестивал сред българската общност тук. Още щом свърши ме питат кога ще има следващо", коментира за "Понеделник вечер" Таня Станева – президент на "Българската културна асоциация" в Белгия.

"Сигурна съм, че винаги ще има нови неща, които да извадим, да направим още събития на следващите фестивали. Щастлива съм от нашите гости, които са твои само за тези два дни, това е огромно богатство", допълни още Станева.

Тя разказа колко добра организация е необходима за подготовката на такива фестивали, "но вече имаме опит, става по-лесно и фестивалът вече си знае своят път, макар, че подготовката започва още от началото на всяка година", добави Станева.


Още по темата в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51