Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 9 - 15 юни 2024

Победителите в "Парангалица"
Снимка: ISF

Най-добрият български състезател в ски-алпинизма Никола Калистрин победи в състезанието по вертикален километър "Парангалица", част от Световните серии в тази дисциплина на скайрънинга. Стартът беше при долна лифтова станция на Ски парк Картала, а финалът - на връх Исмаилица. Калистрин измина трасето, дълго 4,7 км с 960 м D+, за 43 минути и 39 секунди. Така той записа ново най-добро време там, като подобри досегашното с повече от минута. На второ и трето място се класираха италианците Матео Лора и Иън Конрой. При жените първа финишира испанката Шарлот Котон - 54 минути и 31 секунди, а втора, 24 секунди по-късно - българката Антония Григорова, трета стана Мария Николова.

Българският екстремен плувец Петър Стойчев завърши т.нар. Тройна корона, която включва прекосяване на Ламанша, обиколка на остров Махатън и преминаване на канала Каталина в Южна Калифорния. В началото на седмицата Стойчев премина канала, дълъг 32,3 километра, за 8 часа, 42 минути и 33 секунди. Така общото му време за Тройната корона е 22 часа, 8 минути и 46 секунди, като българинът подобри досегашното най-добро време с 2 часа и 29 минути. За първи път това тройно плуване е направено от Алисън Стрийтър през 1987 г. Стойчев започна с прекосяване на Ламанша през 2007 г., последва обикалянето на остров Манхатън и сега - каналът в Южна Калифорния.
Едновременно с това българският плувец завърши и петия етап от Oceans Seven - става дума за седемте най-трудни плувни маратона в света, под шапката на Световната асоциация по плуване в открити води (WOWSA). Освен Ламанша и Каталина, Стойчев вече е преодолял протоците Гибралтар, Кук в Нова Зеландия и Молокай в Хавай. Остават му Северният канал между Ирландия и Шотландия и протокът Цугару в Япония.

Отново за български катерачи пише авторитетното италианско издание "Planetmountain". След като миналата седмица се появи статия за постиженията на Виктор Варошкин в пещерата Tomorrow’s World в Доломитите, сега медията отделя внимание на нещо, което Варошкин и Емилиян Колевски направиха през 2022 г. - свободното им преминаване на болтирания от тях маршрут по 50-метровата гранитна кула "Gendarme des Cosmiques" в Алпите. Преди линията "Electric Avenue" 7b на кулата има само два маршрута. 

"Десетилетия наред великолепният Grand Gendarme имаше само една линия - известната "Digital Crack", премината от Ален Герсен и Тиери Рено през 1990 г. През 2013 г. Nicolas Portard и Victor Estrangin направиха втори маршрут по прекрасния гранитен монолит, като го нарекоха "Arête des Cosmiques", но отново трудността достигаше 8a, така че Gendarme остана недостъпен за мнозина. Сега обаче върхът е определено по-достъпен, благодарение на българските катерачи", пише италианското издание. Поводът за статията е публикуването на филма за приключението на Варошкин и Колевски в Интернет. Лентата спечели редица награди от международни фестивали. 


Междувременно полският катерач Дарек Соколовски поздрави за успеха българина Виктор Варошкин, който миналия месец стана вторият човек в света, преминал драй тулинг маршрут от най-висока категория на трудност D16 в чист стил - DTS. Става дума за 60-метровия почти хоризонтален таван “Parallel World” в пещерата Tomorrow’s World в Доломитите, като линията е премината за първи път свободно в DTS от поляка в края на 2019 г. В публикация в социалните мрежи Соколовски (чрез свой приятел, публикувал коментара) коментира:
"Най-накрая, шест години след като беше направен, маршрутът има първото си повторение. Браво, Виктор. Предишното така наречено "повторение" нямаше много общо с катеренето", пише Соколовски, според когото използването на техниката яниро е гротеска. Затова и полякът поздравява Виктор за чистия стил.

Сан Мартино ди Кастроца ще бъде домакин на тазгодишната церемония по връчването на най-престижните награди в алпинизма - "Златен пикел". Тя ще се проведе между 8 до 11 декември в курортното градче в Доломитите. За първи път наградите ще бъдат раздадени в тази част на Алпите, която играе важна роля в развитието на класическия алпинизъм през последните 150 години. Досега Златните пикели бяха раздавани във Франция.
---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Законите на Мърфи

13.07.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл. 

публикувано на 14.07.25 в 10:10
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15

Великата хималайска пътека и новата книга на словенските алпинисти сем. Щремфел

"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..

публикувано на 23.06.25 в 12:14

Да изпееш тайнство

Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..

публикувано на 23.06.25 в 09:39

22.06.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 22.06.25 година.

публикувано на 22.06.25 в 08:15