В рубриката за българското музикално минало "Помните ли..." в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 90-годишнината от рождението на изтъкнатата камерна певица и вокална педагожка проф. Реса Колева, подготвила и възпитала плеяда наши певци, сред които Веселина Кацарова и Светла Василева, познати с голямата си международна кариера на оперните сцени по света.
Реса Колева е родена на 12 юни 1934 г. в Инсбрук, Австрия, където баща ѝ работи. Детството си прекарва в село Драганово, близо до Горна Оряховица. В къщата има много музика - баща ѝ свири на флейта, майка ѝ пее народни песни, а тя се изявява в училищната самодейност. Завършва Строителния техникум във Велико Търново със специалност архитектура, а бракът ѝ с журналист я води в София.
В периода 1957/1962 г. следва в Музикалната академия, в класа на Цветана Дякова, през 1967 г. защитава аспирантура по вокална педагогика, специализира в Москва при Оксана Свешникова и в Букурещ при Арта Флореску и Емилия Петреску. От 1967 г. Реса Колева е преподавател в Музикалната академия, през 1974 г. става доцент, а през 1987 - професор. Едновремено с това - между 1976/1978 г. - е старши специалист по музикално образование към Комитета за култура. Участва в Световния конгрес на вокалните педагози и учители в Страсбург, където изнася открит урок с Веселина Кацарова.
От 1987 до 1993 г. проф. Колева е декан на Вокалния факултет, а от 2000 г. две години е гост-професор в Япония. Изнася курсове в Пхенян, Токио, Киото, Хамамацу, у нас организира международна лятна академия „Русалка“. Участвала е в журитата на межуднародни певчески конкуси у нас и в Лайпциг, Тбилиси, Токио.
Реса Колева е автор на редица научни публикации, рецензии, съставител е на песенни сборници. За своите заслуги като вокален педагог е удостоена с титлата Доктор хонорис кауза на НМА "Проф. Панчо Владигеров" и наградата "Златен век" на Министерството на културата.
Освен с дейността като вокален педагог, Реса Колева е известна като великолепна камерна певица, изпълнителка на много неизвестни вокални творби у нас, както и на песни от български автори. Особено място заема в репертоара ѝ вокалното творчество на Йохан Себастиан Бах, арии от кантатите му тя изпълнява за първи път в България, съпровождана от орган, обой и флейта. Гостувала е в Австрия, Нидерландия, Германия, Югославия, Куба, Япония, Русия, Естония, Литва, Чехия, Полша и др., участвала е в Хенделовите тържества в трад Хале. Огромна е и звукозаписната ѝ дейност - има регистрирани 689 песни на композитори от 17. век до наши дни.
Реса Колева почина на 29 декември 2020 г.
В Златния фонд е запазено нейно изказване, а в богатата фонотека на БНР има много нейни записи. Чуйте в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..