Определят я като един от най-многообещаващите гласове в съвременната българска поезия.
С Нели Станева се запознах в Брюксел, по време на "Фестивала на българската книга". Нели израства в Сливен, учи „Икономика“ в Германия, след което става куратор в арт галерия в Швейцария. Голямата ѝ мечта в момента - да се върне в родината си.
През април тази година се появи нейната поетична книга "Билет за никъде другаде".
"Моето - "Билет за никъде другаде" е съвършеното състояние, към което се стремим всички ние, мислещите хора, тоталното присъствие и отдаване на това, което е сега, без мечти за бъдещето, без съжаления, мисли за миналото, без желание да поправим нещо или да постигнем нещо повече, а доволство в сегашния момент - тоест недостижимото човешко състояние, сподели за "Понеделник вечер" Нели Станева.
"Постигала съм това състояние за много кратко, което е колкото хубаво, толкова и лошо, защото винаги ще се стремя към него(...), а то по дефиниция не е предопределено да продължава дълго, защото човекът може би не трябва да бъде доволен през цялото време, иначе ще спре развитието(...).
Работих във Швейцария по книгата, макар че се връщам често и в България, когато мога. Бягам в родината си, където ми е по-уютно.
А писането ми е лесно навсякъде, за мен писането е като остров, в който мога да мисля, да сънувам и измислям истории, да пиша стихове. Другият език, чуждият, всъщност ме стимулира да творя" - разказа още Станева.
По думите ѝ вече в "българската литература се случват невероятни неща, няма го вече това смутено и тъжащо нещо, което предопределяше тона на нашата литература, историите са смели, стиховете са смели, щастлива съм, че съм в това поле и аз сега(...).
Важен е светът, в който живеем. Вече не можеш да стоиш на тъмно със своята тетрадка, вече излизаш извън своя собствен ритъм, сегашният свят приветства смелостта, разчупването, което може и да е лошо в някое отношение, може да се стигне до безумни и безсмислени провокации, но мисля, че хората, които четат, могат да разграничат творческата смелост от смелостта, която просто търси внимание към себе си", допълни Нели Станева.
Станева ще представи през есента своята книга в няколко града в България, след това в Базел, Швейцария и по-късно във Виена.
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..