Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Голяма мраморна статуя откриха в античния град Хераклея Синтика край Петрич

Снимка: БТА

Голяма мраморна статуя, чиято височина е над човешки ръст, откриха археолозите при проучвания в античния град Хераклея Синтика край Петрич, съобщи пред медиите ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински, предава БТА.

Статуята е на божество и е много добре запазена, допълни той. 

Проф. Вагалински посочи, че находката е открита в подземния канал на града Клоака Максима и учените не са очаквали да намерят нещо там.

В този район, където е големият канал, основната ми грижа е как да запазим античните градежи, които сме разкрили преди шест години, посочи той. 

По думите на проф. Вагалински този участък е частен и общината не може да проведе трайна консервация и реставрация като в общинския парцел. Тези строежи и стени, които са частен имот, ерозират. Именно поради тази причина са решили да отворят решетките на канала, които са сложили за безопасност и да проверят какво е състоянието му. Почиствайки много внимателно, за да установим какво е състоянието на стените, се видя мрамор, разказа проф. Вагалински. След като са продължили с почистването, започнала да се очертава и статуята. 

В момента се работи по пълното разкриване на фигурата. След това тя ще бъде извадена и занесена в Историческия музей в Петрич, каза ръководителят на разкопките. 

Проф. Людмил Вагалински обясни, че най-вероятно тогавашните жители на Хераклея Синтика са прибрали статуята в канала, защото тя е била подпряна до стената. 

Този сезон разкопките в античния град ще продължат между три и четири месеца, посочи още той. 


По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

7% от българските медици са ставали жертва на физическа агресия

Седем процента от българските медици са ставали жертва на физическа агресия по време на работа, а повече от половината от тях са се сблъсквали с вербална агресия от страна на пациенти. Това показва социологическо проучване, направено сред 800 лекари и медицински сестри по поръчка на Българския лекарски съюз. Друго проучване сред обществеността сочи, че..

публикувано на 30.09.25 в 16:46

Добивът на царевица и слънчоглед в област Монтана е по-нисък от миналогодишния

Три пъти по-малко царевица са прибрали земеделците от област Монтана тази година в сравнение с миналата. Добивът на слънчоглед също е по-нисък. Трайното засушаване е причината за слабата реколта. 126 кг от декар е средният добив от царевица в област Монтана при ожънати 85 % от площите. За сравнение през миналата година земеделците са прибрали..

публикувано на 30.09.25 в 16:38
Гроздан Караджов (вдясно) и Атанас Зафиров(на втори план вляво).

Очаква се да бъде утвърдено предложение за отдаване на концесия на АМ "Рила"

Предложението за отдаване на магистрала "Рила" на концесия се очаква да бъде утвърдено утре от Консултативния съвет по концесиите, обяви министърът на транспорта Гроздан Караджов:  "В последствие и с решение на Министерския съвет, такъв е редът по Закона за концесиите, ще влязат в списъка с обекти, подлежащи на концесия. Оттам нататък всеки от..

публикувано на 30.09.25 в 16:36
Председателят на Фискалния съвет Симеон Дянков на заседанието на подкомисията в НС - 30 септември 2025 г.

Фискалният съвет се обяви против политиката на 3-процентен бюджетен дефицит

Фискалният съвет се обяви против политиката на 3-процентен бюджетен дефицит. Това заяви председателят му Симеон Дянков на изслушване в Подкомисията за контрол на публичните средства в Народното събрание.  На заседанието не присъстват депутати от управляващата коалиция и от "ДПС-Ново начало": Подобно на Международния валутен фонд от Фискалния съвет..

публикувано на 30.09.25 в 16:20

Природният газ поскъпва минимално

Природният газ поскъпва минимално. През октомври синьото гориво ще струва 61 лева и 1 стотинка за мегаватчас без такси и налози.  Това е с 49 стотинки повече от цената за септември. Утвърдената цена от 31,19 евро/MWh е благоприятна за българските битови и стопански потребители на природен газ, тъй като е по-ниска от месечния индекс на..

публикувано на 30.09.25 в 16:05

Националният борд по водите цели до края на годината водният режим в Плевен да остане само през нощта

Националният борд по водите си е поставил за цел до края на годината да бъде направено така, че режимът на водата в Плевен да остане само през нощта, потвърди министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той определи като спекулация информациите, че във Велико Търново ще бъде обявен воден режим: "Времето за..

публикувано на 30.09.25 в 16:04
Ангел Янчев

"Възраждане" настоява просветният министър да не може да закрива училища заради недостиг на ученици

От партия "Възраждане" настояват в промените в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) да бъде отнето правото на просветния министър за закрива училища, заради недостиг на ученици. От партията ще внесат предложение и за връщане на районирането за цялата основна образователна степен. Това съобщи във Велико Търново депутатът от..

публикувано на 30.09.25 в 15:43