Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се идните дни президентът Радев да обяви кога ще връчи втория мандат

Снимка: Ани Петрова

След като ГЕРБ-СДС не успя да събере подкрепа за правителство на малцинството и миналата седмица парламентът отхвърли проекта на кабинет на номинирания за премиер Росен Желязков, предстои идните дни президентът Румен Радев да обяви кога ще продължи конституционната процедура около съставянето на кабинет. Вторият мандат ще получи Движението за права и свободи.

Преди дни Радев коментира, че връчването на втората папка ще бъде съобразено със сроковете в основния закон, но и с хипотезата предсрочни избори да бъдат след средата на септември.

Длъжен съм да се съобразявам не само с връчването на мандатите, а и с това кога да бъдат евентуални предсрочни избори, каза той.

На фона на напрежението в ДПС не е ясно дали от там ще номинират кандидат за премиер, който да получи папката от президента, или ще върнат веднага мандата неизпълнен. Решението за това предстои, уточни тази сутрин пред БНТ заместник-председателят на парламентарната група на ДПС Искра Михайлова:

"След подкрепата на нашите избиратели и тяхната ясна воля да има правителство ние ще извървим целия път – на първо място вътре в партията, за да чуем становищата на всички. Решението за вземане на мандата предстои".

Ако от ДПС номинират кандидат за министър-председател, които да получи втория мандат, той ще има седем дни, за да представи на държавния глава структура и състав на кабинет.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Богомил Стоев

Над 95 хиляди туристи са посетили Плевенската епопея през тази година

Над 95 хиляди туристи от страната и чужбина са посетили от началото на годината до момента единствената Панорама у нас -  "Плевенска епопея 1877г.".  Уникалният исторически музей е един от символите на града, разказа Богомил Стоев, историк и ръководител на отдел "Връзки с обществеността" в Регионалния военно-исторически музей, част от..

публикувано на 13.10.25 в 22:05

"Русия финансира и фалшиви проевропейски партии в Молдова"

От 23 партии и кандидати, които участваха в парламентарните избори в Молдова, поне 15 бяха платени от Русия, директно или чрез посредници .  Това каза молдовският политически експерт и анализатор Валериу Паша на дебат в комисията по сигурност и отбрана на Европарламента в Брюксел. Платените от Кремъл около 300 млн. евро за тази цел, по данни на..

публикувано на 13.10.25 в 21:37

Позитивни сигнали от забраните за телефони в някои американски училища

Миналата седмица Принцесата на Уелс в есе написано заедно с професор Робърт Уолдингър от Харвард Медикъл Скул предупреди, че прекаленото ползване на смартфони и компютри създава “епидемия,” която пречи на семейния живот. В същото време в различни точки на света училища въвеждат забрани за използване на телефони от учениците. Едни виждат в тях..

публикувано на 13.10.25 в 21:30
В резиденция Бояна се проведе среща на външните министри на България и ФРГ Георг Георгиев и Йохан Вадефул -  13 октомври 2025 г.

Първите дипломати на България и Германия приветстваха изпълнението на първата фаза от мирния план за Газа

Министрите на външните работи на България и Германия приветстваха изпълнението на първата фаза от мирния план за Газа и освобождаването на израелските заложници. Германският външен министър на посещение у нас Георг Георгиев и Йохан Вадефул разговаряха тази вечер в София: "Примирие,  за което трябва да отдадем дължимото на президента Тръмп и..

публикувано на 13.10.25 в 21:25
Снимката е илюстративна.

ЕП: Запазване на правата за обезщетение при закъснял или отменен полет, както и на безплатен ръчен багаж

Закъснението на полет, за което пътникът да получи компенсация, да остане 3 часа - това е позицията, която комисията по транспорт и туризъм на Европейският парламент прие за преговори със Съвета на ЕС с 34 гласа "за" и двама "въздържал се".  Мандатът за тази позиция ми бе даден от 95 на сто от колегите ми в Комисията, заяви пред БНР докладчикът по..

публикувано на 13.10.25 в 21:15

Екоминистърът: Депозитната система за използваните опаковки ще бъде въведена през 2027 г.

Националната депозитна система за опаковки ще бъде въведена през 2027 г. , е обявил министърът на околната среда и водите Манол Генов по време на годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините. В прессъобщението, изпратено до медиите, се посочва, че през следващата година Министерството на околната среда и водите..

публикувано на 13.10.25 в 20:32
Йохан Вадефул и Георг Георгиев

Външният министър след среща с германския си колега: Кандидатите за еврочленство трябва да спазват условията

Кандидатите за членство в ЕС трябва да спазват критериите и условията, с които сами са се съгласили. България иска да привлече вниманието към Черно море. Между България и Германия стоят много силни връзки. Обединени сме в посока разширяване на ЕС със Западните Балкани, Молдова и Украйна.  Това заяви българският външен министър Георг Георгиев..

публикувано на 13.10.25 в 20:31