Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да, България: ПП-ДБ да поиска третия мандат

Снимка: БГНЕС

ПП-ДБ да поиска третия мандат за съставяне на правителство, за да го реализира като непартийно и национално с мандат до 1 година. Това реши в понеделник Националният съвет на "Да, България" – една от партиите в коалициите - след продължилото повече от 3 часа заседание. От "Да, България" излязоха с предложение към коалиционните си партньори от ПП ДБ да се ангажират с усилия за получаване и реализиране на кабинет с третия мандат.

Това обаче трябва да стане единствено ако бъде установено наличието на готовност за формиране на широко програмно мнозинство около пакет антикорупционни реформи, насочени към елиминиране на модела “Пеевски”, завършване на съдебната реформа и стабилизиране на парламентарната република.

От "Да, България" предлагат няколко ключови приоритета на бъдещия кабинет - завършване на съдебната реформа чрез приемане на нов Закон за съдебната власт, попълване на регулаторите, реформа на службите за премахване на нерегламентираните влияния върху тях, както и промени в Изборния кодекс и Закона за политическите партии с цел укрепване на доверието към изборния процес, но без да уточняват какви точно.

Ако на база тази декларация бъде установено наличие на мнозинство за реформи, да се подпише споразумение за излъчване на кабинет с ограничен мандат за ограничен срок от 9 до 12 месеца, като в задачите му влиза и продължаване на европейската интеграция на България и затвърждаване на геополитическата ни ориентация.

Ако 50-ото Народно събрание не успее да излъчи правителство, този начин на водене на преговори за съставяне на правителство да се превърне в траен модел за ангажиране по формулата “подкрепа срещу реформи”, предлагат още от "Да, България".

Така "Да, България" се превръща във втората партия в трипартийната коалиция, която иска да получи третия мандат.

В неделя от ДСБ предложиха съставяне на "техническо правителство" с третия мандат. Ръководството на ПП обаче излезе с позиция, че в 50-ото НС няма условия за формиране на антикорупционно правителство.



По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Младши лекари държат плакати, докато стачкуват пред болницата на Университетския колеж в Лондон, 11 април 2023 г.

Предупредиха младшите лекари във Великобритания да не стачкуват

Във Великобритания ръководителите на здравните служби предупредиха младшите лекари, че може "никога да не си възвърнат" доверието на пациентите, ако стачкуват отново, тъй като проучвания показват, че обществеността вече се е обърнала срещу тях, съобщи вестник "Таймс".  Двама от водещите лекари в страната призоваха Британската медицинска..

публикувано на 12.07.25 в 03:29
На плаж в лондонски парк, 17 юни 2022 г.

Оранжев код за горещини в части от Англия

Оранжев код за горещини е в сила в Южна Англия, Мидландс и Източна Англия, след като трета гореща вълна за лятото обхвана Обединеното кралство.  Предупрежденията влязоха в сила в петък и ще останат валидни до понеделник сутринта, съобщи Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство. По-лек предупредителен жълт код остава в сила за..

публикувано на 12.07.25 в 03:21
Кметът на Варна Благомир Коцев

Съдът остави в ареста Благомир Коцев и другите трима задържани

Софийски градски съд остави в ареста кмета на Варна Благомир Коцев и другите трима задържани за корупционни престъпления. Заседанието продължи повече от 6 часа и след дълго мислене на съдебният състав постанови, че на този етап от развитието на досъдебното производство са налице достатъчно данни за участието на Благомир Коцев, кмет на Варна...

публикувано на 12.07.25 в 00:45

Благомир Коцев: Вярвам в съда и съм абсолютно убеден в правотата си

"Вярвам в правосъдието, абсолютно убеден съм в правотата си и смятам, че това ще се докаже в хода на делото", каза пред съдебния състав на Софийски градски съд кметът на Варна Благомир Коцев, предаде БТА. Съдебният състав се оттегли на съвещание, за да прецени какви ще са мерките за неотклонение на Коцев, общинските съветници Йордан Кателиев и..

публикувано на 11.07.25 в 22:36

Населението на ЕС се увеличава за четвърта поредна година, но в България намалява с над 8000 души

Населението на Европейския съюз се увеличава четвърта поредна година основно заради миграцията му, отчита Евростат. Жителите на България обаче намаляват с над 8000 души през последната година. Населението на ЕС към 1-ви януари тази година е 450,4 млн. души или с над 1 млн. повече, отколкото през в началото на миналата година. Евростат..

публикувано на 11.07.25 в 22:05

Одобрена е изпълнената постоянна организация на движение на ул."Опълченска" в столицата

Административната процедура по съгласуване на изпълнената постоянна организация на движение на ул. "Опълченска" в участъка между бул. "Тодор Александров" и бул."Сливница" приключи с положително становище на Приемателната комисия, съобщиха от пресцентъра на Столична община. Регламентирани са две бус ленти в посока за движение на градския..

публикувано на 11.07.25 в 21:50
Асен Василев

А. Василев: Давам си имунитета, за да се разследват обвиненията към мен на Пламенка Димитрова

Председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев заяви, че е готов да си даден депутатския имунитет, за да могат да бъдат разследвани обвиненията на Пламенка Димитрова, че той е трябвало да бъде получател на част от поискания ѝ подкуп от 15 процента, за да спечели обществена поръчка на Община Варна за 1 500 000 лева. Името на..

публикувано на 11.07.25 в 21:27