Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Загуба на местообитания, лов и трафик на бебета са сред основните заплахи за шимпанзетата

Джейн Гудол
Снимка: britishcouncil.bg

Днес отбелязваме деня на нашия най-близък генетичен роднина в животинското царство - шимпанзетата. Споделяме над 98 процента от нашето ДНК с шимпанзетата, които всъщност са човекоподобни маймуни и за разлика от същинските маймуни нямат опашка. Те имат обаче сложна система за комуникация, социална структури и точно като хората са способни както на насилствени дейности, подобни на война, така и на алтруистични прояви. 

С тази информация разполагаме основно благодарение на приматолога Джейн Гудoл, която на днешния ден през 1960 година пристига за първи път в националния парк Гомбе в Танзания и започва своите наблюдения върху поведението на шимпанзетата.

Преди 100 години в 25 държави в Африка е имало между един и два милиона шимпанзета. Сега те наброяват само 350 хиляди в целия континент и видът е застрашен от изчезване. 

"За съжаление, ситуацията за шимпанзетата в Африка е по-зле в момента, отколкото когато започвах. Основно заради увеличаване на човешкото население, загуба на хабитат (местообитания), лов, както и поради незаконния трафик на бебета шимпанзета за домашни любимци или за забавление предимно в Близкия изток и Азия. Това обикновено означава, че техните майки биват убивани", обясни Джейн Гудoл.

Приматологът и колегите й работят в момента активно с местните общности в африканските държави, включват ги в изследователски дейности и екотуризъм, за да помагат за опазването на шимпанзетата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Шимпанзета от два зоопарка в Чехия си общуват онлайн

На хората вече може да им e омръзнало от видеоразговори, рождени дни в Зум и стриймвани представления, но шимпанзетата от два чешки зоопарка тепърва започват да се наслаждават на връзката си онлайн, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. За да компенсират..

публикувано на 16.03.21 в 23:35

Възрастните шимпанзета все повече заприличват на хора - търсят мир и спокойствие

Американски изследователи, проучили шимпанзета в резерват в Уганда и установили, че и те, досущ като хората, започват да подбират по-внимателно приятелите си с напредването на възрастта, пише в. "Дейли мейл". Техният приятелски кръг се стеснява..

публикувано на 24.10.20 в 13:52
Продадената картина е с размери 2,67 метра на 4,46 метра.

Картина на Банкси с шимпанзета вместо депутати продадена за над $12 млн.

Голяма картина на стрийт арт твореца Банкси, на която се виждат маймуни да седят в британския парламент, беше продадена за над 12 милиона долара на търг в аукционната къща „Сотбис“ в Лондон, предаде БТА. Това е рекордна цена за продажба на търг на..

публикувано на 04.10.19 в 11:46
Шимпанзе

Учени изследват "културните традиции" на шимпанзетата

Учени от института "Макс Планк" в Лайпциг изследват "културните традиции" на отделните групи шимпанзета, които се различават и се предават в техните общности, предаде БТА. Специалистите от  екипа на приматоложката Ейми Калан  се натъкнали на..

публикувано на 08.03.19 в 14:58

Шимпанзетата също будуват през нощта

Шимпанзетата също като хората стават през нощта. Защо? Този въпрос все още няма ясен отговор, но навиците на сън на шимпанзетата биха могли да са от полза на учените да задълбочат познанията си и за нашите навици на сън, пише френското издание на..

публикувано на 17.09.18 в 10:29
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс,..

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов,..

публикувано на 23.12.24 в 19:04