Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глобалното затопляне удължава денонощието и може да доведе до проблеми с интернета и GPS

Снимка: Български антарктически институт

Климатичната криза причинява удължаване на денонощието, защото масата на топящите се ледници променя планетата ни. Това показва изследване, публикувано в научния журнал на Националната академия на Съединените щати и цитирано от "Гардиън".

Според учените, провели анализа, феноменът е поразителен пример за това как действията на човечеството променят Земята и се конкурират с естествени процеси, които са съществували милиарди години. Промяната в продължителността на денонощието се равнява на милисекунди. Това обаче е достатъчно, за да доведе до проблеми с интернет трафика, финансовите трансакции, както и навигацията с джи пи ес, защото всички те зависят от прецизно отчитане на времето.

Продължителността на земното денонощие постепенно се е увеличавало милиарди години наред заради гравитационното притегляне, което упражнява Луната върху океаните и сушата на Земята. Топенето на ледниците в региона на Антарктика и Гренландия заради причиненото от човека глобално затопляне обаче води до преразпределяне на водата в световните океани, като повече от нея вече се намира в района на екватора. Това забавя въртенето на планетата.

"Виждаме влиянието ни като хора върху цялата земна система, не само на местно ниво като повишаване на температурите, но и наистина на фундаментално равнище как Земята се движи в космоса и се върти", обяснява професор Бенедикт Соджа от швейцарския Федерален технологичен институт в Цюрих. "Заради въглеродните емисии сме го постигнали за само 100 или 200 години", подчертава изследователят и определя откритието като поразително.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в..

публикувано на 12.07.24 в 09:45

Климатичните промени носят по-големи разходи и риск от бедност за много българи

Населението на България, и най-вече хората с нисък социално-икономически статус, са сред най-уязвимите групи в ЕС по отношение на промените в климата. Причините за това са няколко. Страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в ЕС –..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Климатичните промени виновни и за мъртвото вълнение през юни

Опасно, с мъртво вълнение и необичаен за юни сологан, е морето през последната седмица на месеца. Причина за това са климатичните промени - коментира старши спасителят на Северния плаж в Бургас Петър Русев. След като само в една седмица се удавиха двама..

публикувано на 30.06.24 в 15:20

Светът върви към "войни за храна" на фона на геополитиката и изменението на климата

Светът се е насочил към "войни за храна", тъй като геополитическото напрежение и изменението на климата тласкат страните към конфликти заради намаляващите доставки, предупреди един от най-големите търговци на селскостопански стоки в света - Olam..

публикувано на 26.06.24 в 09:18
Планът е изготвен от МОСВ

Старт на обществените консултации по актуализацията на Интегрирания национален план "Енергетика и климат"

Започват обществените консултации по актуализацията на Интегрирания национален план "Енергетика и климат", изготвен от Министерствата на енергетиката и на околната среда и водите. Националният интеграционен план за енергетика и климат е..

публикувано на 25.06.24 в 08:11

Климатологът д-р Симеон Матев: От 15 юли до 10 август е най-подходящото време за почивка на Черно море

Климатолозите са предпазливи в дългосрочните прогнози, все пак  очертават тенденция за горещо лято 2024 . Учените се базират както на архива, историята с наблюдения на времето повече от 150 – 160 години, така и на факта, че не сме имали толкова..

публикувано на 24.06.24 в 09:19
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пред парламента започна поредният протест срещу еврозоната

По обяд в петък пред Народното събрание започна поредният протест срещу влизането на България в еврозоната. Протестиращите остават на мнение, че трябва да има референдум за това дали да бъде въведено еврото, както и настояват за оставка на..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Даниел Митов: Името на главния секретар на МВР ще стане известно, когато президентът подпише указа

Името на новия главен секретар на МВР ще стане известно, когато президентът Румен Радев подпише указа за неговото назначаване. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов и заяви, че не е редно толкова дълго да няма назначение начело на..

публикувано на 04.07.25 в 13:32

24 часа вода в единия край на селото, 24 - в другия: Водни мъки в Горна Вереница

Жителите на монтанското село Горна Вереница отново са на воден режим. Проблемът с водата е от години, напомнят те. Горна Вереница е първото населено място в област Монтана, което е с нарушено водоподаване това лято . От ВиК-Монтана уточняват,..

публикувано на 04.07.25 в 13:02

Работещите в Националната библиотека не са получили и 1% увеличение на заплатите

Работещите в Националната библиотека "Свети свети Кирил и Методий" не са получили и 1 процент увеличение на заплатите. Това каза за Българското национално радио председателят на структурата на КНСБ в библиотеката Ганчо Ганчев.  Негово писмо,..

публикувано на 04.07.25 в 13:00

Без резултат приключиха преговорите между синдикатите и бизнеса за минималната заплата

Без резултат приключиха преговорите между синдикатите и бизнеса по предстоящото транспониране в българското законодателство на новата европейска директива за адекватните минимални работни заплати. Те ще продължат следващата седмица - това каза за БНР..

публикувано на 04.07.25 в 12:55
Поморийското езеро и част от плажната ивица на града, заснети с дрон

След по-слабия май в туризма се надяват на силни септември и октомври

Очаква ни добър сезон. Заради по-неблагоприятния за входящ туризъм месец май от бранша се надяват септември и октомври да компенсират . Това казва в интервю за БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм...

публикувано на 04.07.25 в 12:23

Пламен Петков: Гордея се, че всички битки и изпитания преминавам с натурална храна и спорт

Докато не застанеш на старта винаги ще те е страх, като започнеш и страхът минава, а и винаги можеш да се откажеш, не е нужно да се питаш ще стане или няма да стане. Но не става само с мотивация, трябва да имаш подготовка, съветва привържениците..

публикувано на 04.07.25 в 12:10