Шесто денонощие продължава борбата с пожара в ямболската община Болярово. Властите уверяват, че близо до населени места няма активни огнища. В опустошеното от огнената стихия странджанско село Воден отново пристигна премиерът Димитър Главчев, който увери, че още днес ще бъдат монтирани част от контейнерите, в които временно ще живеят хората, загубиха домовете си при пожара.
Контейнерите са 15 и ще бъдат монтирани във Воден и в Крайново, каза служебният премиер. Главчев обяви, че в района днес трябва да дойде и министърът на транспорта Георги Гвоздейков, който да установи започнал ли е монтажът на мобилните клетки в района. Според премиера от днес в района сигналът на мобилните оператори трябва да бъде увеличен 4 пъти.
"Така или иначе фургоните са тук, нямаше как по-рано да бъдат в населеното място, тъй като има принцип, че докато не е овладян пожарът, няма как да се доставят фургони", каза Главчев.
На церемония в центъра на село Воден премиерът благодари на турските пожарникари за съдействието и им раздаде награди. Главчев изтъкна тяхната огромна роля в овладяването и потушаването на пожарите като каза, че "турските пожарникари се отзоваха буквално за часове, след като поискахме от тях помощ, още са тук и работят денонощно на терен".
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов разпореди фургоните, в които ще бъдат настанени пострадалите от пожарите, да бъдат веднага електрифицирани, водоснабдени и свързани с канализацията и да не се чакат разрешителни и партиди:
"По-голямата част - 14, са с две стаи, със санитарни възли, обещавам, че до края на деня ще бъдат поставени първите контейнери и се надявам, че ще имат ток, вода, абсолютно всичко".
Той уточни, че в гасенето на огъня днес участват 4 хеликоптера, а в следобедните часове се очаква да се включат и самолети, които ще зареждат с вода от язовир Малко Шарково, а надеждата е, че днес с включването на самолетите от Испания, които носят 6 тона вода на борда, огънят ще бъде локализиран и постепенно потушен:
"Надявам, се дори да са високи температурите да няма вятър, който най-много ни затруднява. Пожарникарите обясняват, че не са виждали подобна огнена стихия".
Доброволци от страната и региона и днес дойдоха да помагат и да донесат храна, вода и дрехи. Тези доброволци ще бъдат включени в разчистването на терените в дворовете на изгорелите къщи, за да могат да бъдат монтирани контейнерите.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че повече от 100 000 души са останали без отопление в южния пристанищен град Миколаив (Николаев), след като днес руски дронове са нанесли удар по енергийна инфраструктура, предаде АФП. "Тези, които искат да възстановят мира и да се подготвят за преговори, не правят така", заяви Зеленски. Той призова..
Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заминава за Саудитска Арабия заедно със съветника по национална сигурност Майк Уолц, където ще разговарят как да бъде сложен край на войната в Украйна, предаде Ройтерс. Преди заминаването си той отбеляза, че "се надява да постигне наистина добър напредък" по отношение на преговорите между Киев и..
Увеличават се престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец в сравнение с година по-рано. Ръстът е с близо 30%. Увеличение има и при престъпленията в домашни условия 18 престъпления против личността са станали през януари 2025 г. - с 4 повече от година по-рано. Към момента пет от тези 18 престъпления са разкрити, уточняват..
Президентът на Франция Еманюел Макрон ще проведе утре в Париж неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания. Макрон свиква спешна среща на европейските лидери в Париж Френското президентство съобщи, че британският премиер Киър Стармър, германският канцлер Олаф Шолц, генералният..
Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Той победи на балотажа Борислав Гуцанов. Обявяването на официалните резултати обаче се бави. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Досега Зафиров изпълняваше временно функциите на председател. Информацията за победата му идва на фона на..
Под съпровода на камерната инструментална група при Оркестъра за народна музика на БНР над 200 деца пяха на сцената на Първо студио на БНР в 24-тия галаконцерт на конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя" по програма "Хоризонт". Те бяха дошли от всички краища на страната. Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти"..
Българската телеграфна агенция отбелязва 127 години от своя първи бюлетин с новини. Бяха представени нов новинарски център, читалня и нов шрифт ЛИК, създаден специално за Българската телеграфна агенция от Националната художествена академия. Генералният директор на БНР Милен Митев пожела на колегите от БТА смелост и сили да продължават това, което правят..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..