Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

"Отиваш някъде, искаш да опиташ нещо местно, но няма кой да ти го предложи. Сякаш се срамуваме от своето кулинарно богатство и наблягаме на европейската кухня"

| Интервю
Снимка: Архив

"Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!". 

Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави "slow туризъм".

"Споделяме ценностите на световното движение "Slow Food", което е точно обратното на динамичния, забързан, интензивен и стресиращ начин на живот. Нашите ценности са традиционните ценности както по отношение на храната, така и по отношение на напитките, на начина на производство и отглеждане на храна и връщането на хората към онзи истински начин на живот, който ни позволява да му се насладим, а също на хората, близо до себе си, на природата, на храната, на виното", обясни тя.

Ние представяме даден регион точно през традиционно запазените храни или поминъци, подчерта Атанасова, като разказа за най-интересните кулинарни преживявания и дестинации. 

Според нея са много малко населените места, където се предлага специфична за региона храна

"С изключение на Родопския регион, който беше разработен като кулинарна дестинация целенасочено още от времето на социализма и системата на "Балкантурист", няма друг регион в България, който да се презентира през храната. Отиваш някъде, искаш да опиташ нещо местно, но няма кой да ти го предложи. /.../ Ние сякаш се срамуваме от своето кулинарно богатство и наблягаме на европейската кухня". 

По думите ѝ в България се произвеждат уникални храни, за които масово не се знае. Няма информация, защото нямаме тази култура на целенасочен гастрономически туризъм, какъвто е много добре развит в съседни държави, изтъкна Екатерина Терзиева - Атанасова. 

Тя подчерта също, че изключително малко млади хора са носители на това познание - да развиват традицията и да я продължават. Носителите на това познание са основно възрастни хора, добави тя и предупреди, че много по-скоро от 15 години ще бъдем изправени пред риска да го загубим.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Екатерина Терзиева - Атанасова в предаването "Пътувай с "Хоризонт"" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01