Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реакция по казуса с Николай Ненчев

В Президентството не е внасяно решение за назначаване на посланик в Украйна

През октомври 2023 година е бил предложен и друг кандидат

Снимка: Ани Петрова

Отговор на въпроса защо не е завършена процедурата за назначаването на предложения от външно министерство кандидат за български посланик в Украйна трябва да се търси от ведомството. Това посочват от прессекретариата на президента Румен Радев по повод твърдения, че държавният глава е причината в Украйна да не бъде назначен български посланик, след като е отказал да назначи на поста Николай Ненчев през лятото на 2023-та година.

"В рамките на съгласувателната процедура за назначаването на нови български посланици през октомври 2023 г. в президентската институция са постъпили редица мотивирани от министъра на външните работи предложения. Сред тях е и предложение за назначаването на друг кандидат за извънреден и пълномощен посланик в Украйна, като държавният глава е уважил мотивите на външния министър.

Установената практика предвижда след приключване на процедурата по съгласуване, да се приеме Решение на Министерския съвет /РМС/. Тези РМС се изпращат до Администрацията на Президента, което е основание за издаване на указ от държавния глава. До днес РМС за назначаването на извънреден и пълномощен посланик на България в Украйна, след съгласувателната процедура от октомври 2023 г., не е внасяно в президентската институция.

Отговор на въпроса защо не е завършена процедурата за назначаването на предложения от МВнР кандидат, следва да се търси там", пишат от прессекретариата.

Снощи, Николай Ненчев отговори на Румен Радев с цитат от Библията, публикуван в социалните мрежи.

"И тъй, не се грижете за утре, защото утрешният ден сам ще се грижи за своето: доста е на всеки ден злобата му", написа Ненчев, който досега отказваше коментар по темата.

Във вторник премиерът Димитър Главчев потвърди, че Николай Ненчев е назначен за временно управляващ посолството ни в Украйна. Служебният премиер е категоричен, че за това не се изисква указ от президента и процедурата е спазена. Вицепрезидентът Илиана Йотова пък оцени назначението като "грубо нарушение на духа на Конституцията".


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кап. Марин Маринов

Според разследване на израелските военни Марин Маринов е убит от техен снаряд

Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) признаха, че по погрешка са стреляли по обект на ООН в централната част на ивицата Газа миналия месец, при което е загинал служител на ООН, съобщиха вестниците "Таймс ъв Израел" и "Аарец", цитирани от БТА. Досега ЦАХАЛ отричаха да са отговорни за удара в Дейр ал Балах на 19 март, при който загина българинът Марин..

публикувано на 24.04.25 в 18:31
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп - архивна снимка

Тръмп към Путин: Владимир, СПРИ!

Американският президент Доналд Тръмп днес насочи критиките си към руския си колега Владимир Путин след нощната масирана руска атака срещу украинската столица Киев, предадоха световните агенции. Жертви и ранени при въздушни удари срещу Киев и Харков "Владимир, СПРИ!" написа Тръмп в социалните мрежи и добави, че не е доволен от руските удари срещу..

публикувано на 24.04.25 в 18:29
Министър-председателят на Испания Педро Санчес

Испания се отказа от оръжеен договор с израелска компания

Испания се отказа от оръжеен договор с израелска компания след политически натиск срещу правителството. Премиерът Педро Санчес еднолично отмени решението за купуване на боеприпаси на стойност над 6 милиона евро. Сделката предвиждаше доставка на 15 милиона патрона за Гражданската гвардия на стойност 6,6 милиона евро от израелска компания...

публикувано на 24.04.25 в 18:23

Един човек е убит, а трима са ранени при нападение във френско училище

Един ученик е загинал, а най-малко трима души са били ранени при нападение с нож в частно училище във френския град Нант, съобщиха информационните агенции.  Местни медии пишат, че нападателят е арестуван в учебното заведение след като е бил укротен от преподаватели.  Учебното заведение е било евакуирано, на мястото са били изпратени голям брой полицаи и..

публикувано на 24.04.25 в 17:50
Иван Анчев

Иван Анчев: "Владимир, спри!" не е достатъчно, САЩ трябва да водят коалицията срещу агресора Русия

"Владимир, спри!" не е достатъчно,  президентът на САЩ трябва да направи много повече като лидер на Свободния свят  и да поведе коалицията от демократични държави, които трябва да се изправят срещу агресора Русия. Това каза пред БНР дипломатът Иван Анчев, съпредседател на Атлантическия съвет на България, в коментар на призива на  Доналд..

публикувано на 24.04.25 в 17:49

Кюстендил ще гласува бюджет от над 106 млн. лв, с 4,5 млн. лв дефицит

Община Кюстендил ще гласува бюджета си за 2025 год. при дефицит от 4,5 млн. лева - в началото на мандата дефицитът е бил близо 6,5 млн .лева, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Преодоляна е и друга финансова аномалия - заплатите на общинска администрация вече се изплащат за текущия месец, без забавяне, отбеляза той. Дефицитът отпреди година..

публикувано на 24.04.25 в 17:17
 Даниел Митов

МВР започва разговори с кметове за регулирането на движението на електрически тротинетки и мотори

МВР започва разговори с кметове на населени места за регулиране на движението на електрически тротинетки и мотори. Това съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Мерките са заради случаи, при които групи тийнейджъри карат агресивно подобни превозни средства и провокират водачите в центъра на някои от  големите градове.  Автомобил блъсна..

публикувано на 24.04.25 в 17:12